Batman Feodal Japonya’da: Batman Ninja

Batman uzun yıllardır birçok farklı yönetmen, senarist ve çizerin farklı yorumlarıyla karşımıza çıkarıldı. Öyle ki bir noktadan sonra orijin hikayesi dışında birbiriyle tümüyle aynı görünen iki Batman gösteremez olduk. Japon’ların şimdilik son Batman denemesi Batman Ninja ise gerek aksiyon sahneleri, gerekse atmosferi ile bunların içlerindeki en uçuk yapım olmak konusunda başa oynayabilecek nitelikte.

Feodal Japonyaya Düşen Kahramanlar

Anime’nin konusu ise kısaca şöyle: Gorilla Grodd, Arkham’a kapatılmış en tehlikeli 4 suçlunun (Penguin, Poison Ivy, Deathstroke ve Two Face) üzerinde deneyler yapmaktadır. Fakat önce Robin’ler ve sonra da Joker’in müdahalesiyle karşılaşır. Batman mekana son gelen olur. A
ma onun 2 saniyelik gecikmesi Grodd’un geliştirdiği ayarsız çalışan portaldan iki yıl sonra çıkmasına sebep olur. Batman gözlerini açtığında kendisini Joker‘in sanayi devrimini yüzlerce yıl önce başlattığı alternatif bir feodal Japonya’da bulur. Dahası Grodd ve diğer 4 büyük suçlu da feodal derebeyleri olarak Japonya’yı ele geçirmek için birbiriyle savaşmaktadır. Batman tüm teknolojik ekipmanlarına karşı alışık olmadığı bir dünyanın kurallarına göre oynamak zorunda kalır. Yandaşları Robin, Red Robin, Red Hood, Nightwing ve Alfred’in yanısıra Catwoman ile birlikte Joker’in Japonya’yı ele geçirmesine engel olabilmek için ona karşı yeniden yüzleşecektir.

Filmin senaryosu, başrollerinde Sonny Chiba’nın yeraldığı 1979 yapımı Sengoku Jieitai (Batıdaki ev sineması sürümü G.I. Samurai olarak isimlendirilmişti) filmiyle oldukça benzeşiyor. Bu film bir tatbikat sırasında denen portal cihazının bir askeri birliği her şeyiyle alıp feodal dönemi yaşayan Japonya’ya taşımasını anlatıyordu. 2005’de yayınlanan devam filmi Sengoku Jieitai 1549’in senaryosu ise (Samurai Commando: Mission 1549) başta Mobile Suit Gundam Unicorn olmak üzere birçok bilimkurgu romanı ile ün kazanan Fukui Harutoshi tarafından kaleme alınmıştı. Bu reboot’ta feodal Japonya’da mahsur kalan birliğin derebeylerini ortadan kaldırıp Japonya’nın sanayii devrimini yüzlerce yıl önce yaşama geçirmesi ve üstüne üstlük komutanlarının 2. Dünya Savaşı’nın intikamını almak üzere nükleer silah üretmeye girişmesi üzerine başlayan zaman kırılmasını sonlandırmak üzere bu birliği ortadan kaldırmak için gönderilen başka bir askeri birlik işliyordu. Günümüzden feodal Japonya’ya düşen kahramanları işleyen bir diğer film de Ninja Turtles III idi.

Bir Anime Karakteri Olarak Batman

Genelde OP – ED segmentleri üreten Kamikaze Douga’nın bu filmi aslında bu Batman’ı ilk kez anime stiliyle görüşümüz değil. Bir nevi Batman: The Dark Knight’a giriş olarak planlanan ve köklü stüdyolardan Madhouse tarafından kotarılan Batman: Dark Knight’ın yanısıra “Amerimanga” tarzına öykünen Batman Beyond serisi ve Batman: Child of Dreams ve Batmanga gibi Manga stili Batman çalışmaları da geçmişte denenmişti. Batman Ninja’nın ise 3D CGI’dan eski ekol el çizimi pastel çizimlere dek oldukça farklı tarzda animasyona ev sahipliği yapan bir tür hibrid olduğunu söylemek mümkün.

Hideaki Anno’nun Rebuild of Evangelion’unu sunan Khara’ya dek birçok farklı yan stüdyonun varlığı animasyon tarzının değiştiği kısımlardaki geçişin keskin şekilde gerçekleşmesini, dövüşlerdeki kareografilerin eksiksiz şekilde aktarılmasını ve fazla göz yormamasını sağlamış. Öte yandan yapımın klasik Anime çizimlerinden uzakta olması yapımın içine bir noktaya kadar girebilmemizi sağlayabiliyor. Zira Polygon Pictures’in Knights of Sidonia, GANTZ ve Ajin‘de başarıyla uyguladığı dijital tarama yöntemi burada pek çok farklı tarzın arasında uygulandığında açıkçası izleyiciye bir animeden çok bir video oyununun ara sahnelerini izlediğini hissettiriyor.

Seslendirmeler yapımın hem güçlü hem en zayıf tarafı. Japonca dublajın tamamına yakını Mobile Suit Gundam gibi önemli külliyatlarda yer almış veteran seiyuu’lar tarafından yapılmış. İki farklı rolü bir kişinin seslendirdiğini görmediğimiz gibi o seiyuu’ların önceki rollerini kafamızda canlandırdığımızda herhangi bir yadırgama hissetmiyoruz. Özellikle Harley Quinn’i canlandıran Rie Kugimiya 10 numara bir performans ortaya koymuş diyebilirim. Daha önce Lego Movie ve Lego Batman‘de Batman’ı seslendiren Koichi Yamadera 3. kez seslendirdiği Batman’de yine yeterli bir performans ortaya koyuyor. Öte yandan İngilizce dublaj kadrosunda Batman’deki rolleriyle özdeşleşen Kevin Conroy ve Mark Hamill’in yer almaması büyük talihsizlik. Harley Quinn ile özdeşleşen Tara Strong yine nefis bir iş ortaya koyuyor ama kadronun geri kalanın performansı konusunda pek de parlak şeyler söylemek kendi adıma pek mümkün değil.

Eğlence Yumağı

Film tam bir eğlence yumağı! Öyle ki durağan 5 dakika bile geçirmeyerek izleyiciyi daima tempoda tutuyor. Sürekli bir şeyler oluyor ve sıkılmıyorsunuz. Aksiyon sahneleri 85 dakikalık bir film için son derece fazla ve doyurucu nitelikte. Katana düellolarından Mecha dövüşlerine, Ninja Jutsu’larından silahlı çatışmalara, hatta bitki ve hayvan akınlarına dek bu filmde adeta filmde yok yok!

Öte yandan filmin hem konusu ve işleyişi son derece tahmin edilir nitelikte. Filmin ana konusu Batman’ın yancılarıyla birlikte Joker ve Grodd ile olan savaşına odaklandıysa da filmin geri kalanındaki karakterler cameo’dan hallice durumdalar. Filmin daha önce hiç Batman okumamış, Batman karakterlerini yan mecralardan (filmler, oyunlar ve animasyonlar gibi) şöyle böyle duymuş izleyicileri hedeflediği çok açık. Öyle ki film Robin’lerin içerisinde sadece Jason Todd’u olaylara yaklaşımlarının farklılığı ile teşhis ettirebiliyorken diğer Robin’ler birbirinden ayırt edilebilecek davranış kodları öne seremiyor.

Batman’ın Joker bile olsa bir insan öldürmemek için verdiği mücadele aynen yansıtılmış olsa da onun yancıları olmaksızın tek başınayken ortaya koyabildiği potansiyel Batman dendiğinde gözümüzde canlanan ikonunun çok gerisinde kalıyor. Joker filmin her daim odağında parlayan isim. Özellikle filmin başındaki Batman ile aralarındaki düellonun ardından tarladaki karşılaşmaları filmin Joker portresinin -tek atımlık alternatif bir evren için de olsa- ne kadar başarılı olduğunu da ortaya koyuyor. Öte yandan diğer düşman tiplemeleri içerisinde sadece Grodd bir kişiliğe sahip gibi görünüyor. Diğer derebeylerinin ise maalesef filmin süresinde kesintiye gidilince kuşa döndüğü çok bariz şekilde görülüyor.

Ona Küçük Göndermeler Yapın

Film önceki Batman yorumlarına birçok minik göndermede bulunuyor. Joker’in Tim Burton’un filmindeki ve Harley Quinn’in Batman The Animated Series‘deki halini kısaca da olsa gördüğümüz gibi Batman’le düellosu sırasında birkaç saniyeliğine de açılan kolundan Suicide Squad’daki Joker’in dövmelerini görebiliyoruz. Batman’in zırh katmanının altındaki mavi ışıktan, silahından ve bir ölçüde Batmobile dizaynından Batman vs Superman: Dawn of Justice‘deki dizaynlara tümüyle sadık kalınmasa da en azından hatırlatılmaya çalışıldığını görebiliyoruz. Ben DC dünyasıyla alakası bir noktaya kadar olabilmiş birisiyim, sadık DC fanları eminim daha fazlasını fark edecektir. Yorum kısmına bulduğunuz sürpriz yumurtaları yazmaktan çekinmeyin.

Batman nispeten Batman vs Superman: Dawn of Justtice’dan feyz alan kostümünün dışında 3 farklı formla da karşımıza çıkıyor. Armored Form bir nevi exoskeleton zırh iken Sengoku Batman samuray’vari bir Batman ve nihayet Batman Ninja da adından anlaşılacağı üzere ninja stili bir Batman görmemizi sağlıyor. Bunlardan en az birisinin bile çok hoşunuza gideceğini söyleyebilirim. Filmin geri kalanı ise Afro Samurai‘nin arkasındaki isim olan Takashi Okazaki’den beklenebilecek türden uçukluk abidesi dizaynlar barındırmakta.

İzlenmeli

Film hakkındaki en önemli negatif eleştirimi sona saklamak durumundayım. Film özellikle son 20 dakikasında tümüyle beyninizi kapatarak izlemek isteyeceğiniz türden bir eğlence yumağı haline geliyor. Öyle ki bir Sentai filmindeymişçesine arkalarında bir şeyler koşarken yan yana koşan Batman ve yancılarını gördüğünüzde “Ne izliyorum ben?” tepkisini vermeniz kaçınılmaz. Öte yandan film animeleri seven her izleyicinin bir yerinden kaptırıp gidebileceği bol aksiyonlu ve az sıkıntılı bir senaryoya sahip. Son sözlere gelirsek kesinlikle Anime sektöründe bir şeyleri değiştirecek nitelikte bir iş değil. Hele hele derin bir konu ve sağlam alt metinler içermiyor. Drama ve karanlık atmosfer sıfıra yakın. Ama işten yada okuldan eve geldiğinizde kafa dağıtmak için birebir bir film arıyorsanız Netflix’de şu sıralar dublaj ve altyazı seçenekleriyle izleyebileceğiniz Batman Ninja’nın doğru adres olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

Yorumlar