Dibe Vurmak Mı, Yıldızların Ötesi Mi? – Otaku no Video

Otaku no Video; 1991 yapımı 2 bölümlük bir OVA’dır. GAINAX stüdyosu tarafından yapılan bu yapımın özelliği, hem Otaku altkültürü üzerine bir traji komedi, hem de gerçek Otaku’larla “kendi sahalarında” yapılmış röportajları da içeren bir dökümanter özelliği taşımasıdır. Hayal sahneleri, bilinen anime’lerin ismi verilerek alıntılanan sahneler ve gerçek yerlerin/isimlerin de kullanılmasıyla, Otaku no Video anime ile gerçek yaşam arası harika bir köprü oluşturmakta.

Hikayemiz bir flashforward sahnesi ile başlar. Takvimler 1991’ı göstermektedir. Salaş ve terk edilmeye hazırlanılan bir büroda, sinir krizinin eşiğinin eşiğindeki bir genç tam geri dönmemek üzere çıkmaya hazırlanırken, çalan telefona bakar. Arayan bir Otaku’dur ve çoktandır alıcısı çıkmayan türden bir baskılı ürünü sormaktadır. Telefonu nefretle kapatır, ve “lanet olsun size!” der. Ken aslında hayatı elinden çalınıp, bir Otaku haline dönüştürülmesinden ve ilk coşkusu yerini tükenmişlik hissine bıraktığı için bir şok yaşamakta, aslında kendisine kızmaktadır. Yaşadıkları onu, kalbinde hayal kırıklığı, zihninde sadece kaos olan birisi haline getirmiştir.

Sonra hikayenin asıl başladığı noktaya döneriz, yıl 1981’dir. Ken Kubo okuldaki tenis kulübünden kız arkadaşı Yoshiko ile gezip tozmaya çalıştığı basit bir hayatı, sonuç olarak basit hayalleri olan bir gençtir. Onun tenis kulübüne üyeliği dışında hareket içermeyen sakin hayatı, eski sınıf arkadaşı Tanaka ile tesadüfen bir gece yarısı karşılaşması ile sona erer. Tanaka ona beraber cosplay yaptığı kendi takımını tanıştırır ama Tanaka kendi tabiriyle “basit Otaku’lardan” değildir, büyük hayalleri vardır ve bu da onu yıldızların ötesine götürecek başarılara taşıyacaktır!

Kubo olanlara anlam veremez. Çünkü Otaku kavramını bile çat pat bilmektedir, anime kültürü ise neredeyse hiç yoktur. Tanaka hızlı davranıp onu Otaku’luğun aslında bir tür meziyet olduğuna göz açıp kapayıncaya dek inandırır. Takımın her üyesi ona kurslar vermeye başlar ve haftalar sonra Kubo; Tanaka’nın tahminlerinin de ötesinde bir hızla Otaku olmaya ilerler. Tanaka ve ekibi onun piştiğine kanaat getirdiklerinde, planlarını ona açarlar. Japonya’nın gelecekte az yatırımla en büyük kar getirecek sektörünün, garagework sektörü olduğunu düşünmekte ve eşi benzeri olmayan bir karakter yaratarak garagework sektörünün gerçek anlamdaki ilk vurgununu gerçekleştireceklerdir. Kubo buna ikna olur ve uykusuz günler, haftalar geçmeye başlar. Gerisi mi, Anime tadında trajikomik bir tür “Scarface” hikayesi.

otakuNo2

Aslında kurucuları Osaka Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünden bir grup öğrenci ve baba parası yiyen bir Otaku’dan ibaret olan GAINAX stüdyosu, 80’lerin başında bir convention açılışında gösterilmek üzere hazırladıkları kısa film Daicon III ve Daicon IV’ün ardından, grubun “ya tamam ya devam” projesi Gunbuster: Aim for Top’u -bütçelerini erken tüketmelerine karşın- tamamlayarak, 80’lerin hit isimleri arasına girmişlerdi. 80’lerde ülkemizde de yayınlanan anime klasiklerinden Nadia: Secrets of the Blue Water ve 20. yüzyılın uzay yarışını paralel bir evrende işleyen Wings of Honneamise gibi örneklerle dikkati çekmiş stüdyonun, Bubble Age’in sona ermesinden hemen önce yaptıkları iş olan, Otaku no Video aslında hem bir belgesel, hem de Otaku alt kültürüne adanan bir yüzleşme metni olma özelliği taşıyor.

Yorumlar