Tanıdık Bir Efsanenin Öncesinde: Macross Zero

Karakterler

  • Shin Kudou : UN güçlerine bağlı bir pilot olan Shin , kalıntının düştüğü bölgeyi ablukaya almak isteyen Anti UN cephesine bağlı uçaklarla savaşırken esrarengiz bir düşman uçağı tarafından vurulur ve bölgeye düşer. Ada halkı tarafından kurtarılan Shin, bu adanın ve taşıdığı sırların dünyanın tüm geleceğini etkileyecek gizemler taşıdığın anlar. Bundan daha ötesi ise hayatını etkileyecek Sara ile tanışması ve ardından gelişecek olaylar olur. Shin başlarda ada halkına yabancılık çekse de gidereke kendini onları korumak zorunda olduğu gerçeğiyle yüzleşir ve Anti UN bölgeye geldiğinde adayı korumak için tüm gücüyle savaşmaya başlar. Bilmediği şeyse Sara’nın tüm adanın geleceğini içinde taşıyan seçilmiş bir kişi oluşudur ve onun kaybedilmesi insanlığın kaybedilmesi anlamına gelecektir.
  • Sara Nomm : Sara hikayenin seçilmiş kişisi konumunda, çünkü ölen doğaya hayat verebildiği gibi içinden geçirebildiği niyet onun varolan her şeyi yok etmesine sebep olabilecek etkiyi tetiklemesine sebep olabiliyor. Yani “yaratılışın” ve “yıkımın” şarkıları onun sesiyle hayat buluyor. Atalarından gelen mirasa gerçek anlamda sahip olan tek kişi olan Sara, bir rahibe olmuş ve kendini adanın doğasının kaderinin belli edileceği güne adamıştır. Birdenbire tanımadığı “yozlaşmış” topraklardan gelen yabancının gelişiyle rahatsız olup ona karşı cephe alsa da onun ileride adanın (ve dünyanın) kurtuluşu için kendisiyle birlikte meçbul bir mücadeleye girmek zorunda kalacağından habersizdir.

Macross_Zero_Ep01_The_Ocean_the Wind_and..._[720p,BluRay,x264].mkv_snapshot_09.52_[2015.07.14_15.35.54]

  • Mao Nomm : Sara’nın kızkardeşi Mao, ablasının aksine doğanın gücüne gerçek anlamda inanmamaktadır. Hikayenin başlarında artık kabilenin geleneklerine inancını hızla kaybetmeye başlamasının vücutlaşmış bir örneği olarak karşımıza çıksa da hikayenin sonlarında adanın geçmişini ve atalarını anlayarak yavaş yavaş geleneklerini geri kazanacak, tıpkı ablası gibi doğanın sesini duyabilmeye başlayacak.
  • Roy Focker : SDF Macross serisinde 30 yaşındayken gördüğümüz Roy burada 26 yaşında ve fakat biraz yan karakter durumunda… UN birliklerinin bölgeye ulaşmasından sonra adayı koruma altına alan “Skull Squadron” birliğinden Roy , sonuna kadar Shin’i yanlız bırakmıyor. SDF Macross serisinde gerçek bir serseri olan, içki konusunda ciddi sorunları olan ve çapkınlıkta akla gelen ilk isim olan Roy, burada geçmişin vermiş olduğu izlerden uzak ve az da olsa gerçekçi bir tablo çiziyor. Ekibin bilimsel araştırma kadrosundan Aries ile eskiden kalma bir ilişkisi bulunmakta.

RoyFocker_Zero-5-Na

  • Dr Aries : Hocası konumundaki Hasford’un geçmişte yaptığı Protoculture araştırmalarını onun bıraktığı yerden tamamlamaya çok istekli biri. Fakat Dr Hasford’un araştırmalarındaki gerçek amaçtan pek haberdar değil ve gerçeğe ulaştığındaysa tehlikenin tam içinde bir yerde olacak.
  • DD Ivanov : Anti UN hava kuvvetlerinin en usta pilotlarından Ivanov’un burada olma sebebi aslında Anti UN’nin ideallerine duyduğu saygı yada vatanseverliği değil sadece bir diğer Ace Pilot olan Nora’ya yakın olabilmek olarak özetlenebilir. Son bölüme dek Shin’in karşısındaki en büyük 2 engelden birisini de Ivanov oluşturmakta.
  • Nora Polyansky : İlk bölümdeki umutsuz savaş sırasında Shin’in peşindeki pilot oydu ve seri boyunca Shin’in karşısına birkaç kez daha çıkacak. Üstün pilotluk yetenekleri Anti UN’nin o zaman için UN’nin teknolojisiyle karşılaştırılamaz üstünlüğü birleştiğinde Shin ve ekibi için ölümcül bir düşman anlamına gelecek.

macross-zero_4

  • Dr Hasford : Tarih öncesinin üstün teknolosijisinin gizemini çözmek için kalıntının uzaydan çakılmasından çok önce adaya gelerek buradaki efsanelerin izini süren ve Sara’nın ailesine ulaşan Dr Hasford daha sonra tuhaf şekilde ortadan kayboluyor ve OAV #4’de şaşırtıcı şekilde yeniden ortaya çıkıyor: Bu kez taraf değiştiriyor ve fakat hedeflediği ütopik amacı onu kullananlarından da farklı…

Hikayede ana ve 2. plan karakterler kısaca bunlar.Ama yine de karakter tasarımındaki başarının hakkını vermek gerek çünkü bu Anime’nin doğal çok iyi duruyorlar. Karakterlerin gerçek görünüşlerinin ardında yatan güç ve zayıflıklar çok iyi yansıtılmış. Karakterlerin çoğu birçok yerde tamamen kendilerinin yapması gerektiği şekilde davranıyor ki bu iki özelliğiyle yapım Macross Plus’un hemen yanında bir yerlerde yer alıyor.

Yorumlar