Yanlız Bir Adamın Savaşı: Abelt Dessler

Abelt Dessler, Büyük Gamilas İmparatorluğu’nun hükümdarıdır. Iscandar seferi sırasında dünya takvimine denk olarak 32 yaşındadır ve 103 yıldır tahttadır. Eski serilerde ve Live Action filmde Masato Ibu, 2199 adaptasyonunda ise Kouichi Yamadera (Cowboy Bebop’dan Spike Spiegel, Evangelion’dan Ryoji Kaji, Ghost in the Shell’den Togusa, Ninja Scroll’den Jubei Kibagami, Captain Harlock: Endless Oddyssey ve Harlock Saga’da Kaptan Harlock ve Detonator Orgun’dan Tomoru Shindo/Orgun olarak hatırlanabilir.) tarafından seslendirilmiştir.

Dessler, muazzam bir ego ve zekaya sahip bir diktatördür. Öncelikli amacı; klasik seride ve 2199 adaptasyonunda farklılık göstermekle birlikte, Yamato’ya kendine denk bir rakip olarak görmekte ve onu yok etmek için her şeyi yapmasına karşın aslında ona gizli bir saygı da duymaktadır.

Klasik seride ölen gezegenini kurtarmak için terraform etmeye en müsait gezegen olarak tespit ettiği dünyaya radyoaktif bombardımanlara başlamıştır (Zira sezon finalinde açıklandığı üzere Gamilas’lar radyoaktivite yoksunluğunda çok uzun yaşayamamaktadır). Yamato’nun Pluto üssünü yok etmesi üzerine onu bir rakip olarak kabul eden Dessler, giderek daha büyük filoları onu durdurmak için gönderir ve her seferinde aldığı yenilgi onun intikam hırsıyla daha körlemesine davranmasına yol açar. Yamato savaşı, Gamilas ana gezegenindeki yeraltı şehrine dek taşımak zorunda kaldığında gerçekleşen karşılaşma ana gezegenin yok olmasıyla sonuçlanır. Bir şekilde sağ kalabilen Dessler bizzat Yamato’nun karşısına çıkar, fakat Dessler Topu’nun geri yansıtılmasıyla kendi silahının kurbanı olur.

dessler1

Uchuu Senkan Yamato 2199’da bize anlatılan Dessler tiplemesi aşağı yukarı bu tabire uymaktadır fakat onun Yamato mürettebatıyla olan kişisel hesaplaşmasını olabilecek en ileri noktaya taşımaktadır. Zira kendisi bu seride uzayda inşa edilen ikinci başkentin inşa istasyonunu ana gezegene düşürerek neredeyse tüm halkını feda etmeyi bile, imparatorluğun yüceliğinin tamamlanmasının önündeki son engelin kaldırılması olarak görür ve hatta tetiği bizzat kendisi çeker. Öte yandan 1977’de, yani 2. sezonun yayın hazırlıkları sürerken birçok convention’da Dessler cosplay’ı yapan insanlar gören ekip, Dessler‘in aslında çok önemli bir karakter olduğunu düşünüp, onu yeniden seriye dahil ederek rolünü genişletme yoluna gider. Bu yüzden gerek 2. sezon, gerekse sonrasında Dessler‘in gerçek anlamda hikayenin narsist villain’inden, hikayenin onurlu ve yalnız adamı anlamında başrol statüsüne yükseldiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Dessler 2. sezonun başında, Dünya’nın 3/1’i büyüklüğünde ve ışık hızında hareket eden yapay gezegenleriyle kendilerine katılmayan her uygarlığı yok edip, kalanları kendilerine terraform eden, şimdiyse gözlerini dünyaya dikmiş olan Gatlantis İmparatorluğu’nun engin tıp teknolojisiyle yeniden hayata döndürülür ve hala geriye kalmayı başaran Gamilas filolarıyla birlikte Gatlantis’e hizmet etmeye zorlanır. Telezart gezegeninden gönderilen yardım çağrısını almasıyla artık bu meseleyi “uzayın barışının dünyanın barışı, dünyanın barışının da uzayın barışı” olduğunu düşünen İkinci Kaptan Kodai tarafından, Yamato’nun Dünya Federasyonu’nun bakım doklarından eski mürettebatı ile birlikte kaçırılmasıyla Dessler’in uzun süredir aradığı hesaplaşma da başlamış olur.

dessler2

Yamato’nun neredeyse tüm zayıf noktalarını ve savaş taktiklerini bilen, dolasıyla ona defalarca zorlu anlar yaşatmayı başaran Dessler, bir süre sonra Gatlantis’lilerin tüm evreni ele geçirene dek sürekli yok etmek ve fethetmekten başka bir varlık amacı hissetmemesinden tiksinir ve insanların Gamilas’lılara daha yakın bir varlık olduğunu düşünmeye başlar. Öte yandan onun Gatlantis İmparatoru tarafından sürekli kayırıldığını düşünen baş danışman Sabera’nın iftirasına uğrayınca, bunu kendine yediremez ve ilk bulduğu fırsatta hapisten kaçar (“Neden mi kaçtım? Çünkü bu berbat hücre Yüce Gamilas İmparatoru’na layık değildi”). Kendisine sadık gemilerle Yamato’ya bir kez daha saldırır ve bu kez Yamato’yu gerçek anlamda mağlup etmeyi başarır ama insanların adına sevgi dedikleri duygu için hayatlarını ortaya koyabildiklerini görünce bundan etkilenir ve Yamato’ya gerçek anlamda saygı duymaya başlar.

Yorumlar