80’lere Adanmış Epik Bir Beat’em Up Destanı: Yakuza 0

Dövüş Formları

Kazuma Kiryu’nun formları oyunun başında size verilen Brawler ile oyunda ilerledikçe açılan Rush ve Beast iken Majima’nın formları oyunun başında size verilen Thug ile oyunda ilerledikçe açılan Slugger ve Breaker formlarından oluşuyor. Brawler orta hasarlı ve orta hızda vuruşlar yapmanızı sağlıyor, düşmanları bir süreliğine sakatlamak gibi özel avantajlar sağlayabiliyor. Rush düşük hasarlı ama çok seri şekillerde vurabilmenizi sağlıyor. Ayrıca dövüşürken iki farklı vuruş arasında çok hızlı geri çekilme manevraları yapmanızı, vuruşlarınızın düşmanı 3-4 saniye boyunca tamamen savunmasız şekilde bayıltmanızı ve haritanın uzak bir köşesine kaçabilmek için maksimum hızda hareket etmenizi sağlıyor. Beast hareket etme hızınızın kaplumbağa hızına inmesi karşılığında normal vuruşların yüksek hasar vermesini ve savunma yapmaya çalışan düşmanı çok daha kısa sürede aşmanızı, 1-2 saniyeliğine de olsa düşmanı korku ve paniğe sürüklemenizi, normalde taşıyamayacağınız nesneleri uzaklara savurabilmenizi, aynı anda birden çok düşmana hasar verebilmenizi ve normalde çok ağır hasar alacağınız vuruşlara dayanma limitinizi yukarıya çekiyor.

Hey, yo! Adamım senin sorunun ha?

Thug düşmana arkadan yaklaştırdığınızda, yere düşürdüğünüzde ya da köşeye sıkıştırdığınızda çok yüksek hasarlar veren, düşmanı geçici olarak sakat bırakıp üstüne üstlük silahlarını script animasyon sona ermeden çalabilmenizi sağlayan çok pis ama bir o kadar da zevkli bir form. Slugger üzerinize sakladığınız ve oyundaki diğer silahların aksine asla aşınmayan yada elinizden düşmeyen bir metal sopa çekmenizi sağlıyor. Düşmana üst üste 2-3 başarılı vuruş gerçekleştirebilirseniz giderek artan bir momentumla beyzbol sopanızı iki kolunuz arasında gidip getirerek tek bir düşmana odaklanmaksızın kalabalık grupları dağıtabilir, ayrıca arkanızdan yaklaşan düşmanla dahi nokta vuruşları yapabilir ve Heat Gauge olmadan bile tek tuşta hedefin üzerine çöreklenerek düşman gardını tümüyle indirebilirsiniz.

Ayrıca Heat Gauge en az bir kademe olduğu sürece bitirici vuruş işaretini beklemeksizin ilgili tuşa basarak bitirici vuruş spam’ı yapabilir, onlarca düşmanı bu şekilde saniyeler içinde perişan edebilirsiniz. ek olarak bu formdayken bloklama yaptığınızda önden gelen neredeyse tüm yakın dövüş silah vuruşlarını da tolere edebilirsiniz. Son olarak Breaker formunun olayı tamamen alan hasarı vermek ve düşmanları birbirlerini vurmaları için manipüle etmek üzere provoke ederek kendinize çekmek üzerine kurulu. Ayrıca bu form şikeli Breakdance dövüşlerine katılmanızı ve coşturduğunuz seyircilerden para toplamanızı sağlayan Breaker Battle’da kullanılan tek form.

Çekerim emaneti, sağlarım adaleti!

Ayrıca tam olarak bir dövüş formu sayamasam da oyunun yaptığınız opsiyonel görevler ile kazandığınız silahları kendinize yerleştirmenizi sağlayan bir silahlı dövüş seçeneği de var. Menüden Equipment kısmına seçeceğiniz bu silahların bir kısmı sadece altında yazdığı miktar kadar vuruş yapmanıza izin veriyor ve bittiğinde Tiger & Dragon dükkanına gidip topladığınız ham maddeler ile tamir etmeniz gerekiyor. (Bu hammaddeleri ister jetonlu makinelerden şansınıza düşürmeye çalışabilir, isterseniz Tiger & Dragon dükkanına gidip harcırahı neyse vererek bir elemanı bu nesneleri toplamaya gönderebilirsiniz)  Bazı yüksek seviye görevler size aşınma ve kullanma sınırı olmayan nadir silahlar da sağlıyor. Kısaca düşmana illa sıfır mesafeden dalmak istemiyorsanız bu şekilde tabanca, pompalı tüfek hatta ışın kılıcı gibi sayısız silahla da düşmanlarınıza dalabilirsiniz. Bunları kullanıp kullanmamak size kalmış ama eğer kullanacaksanız sadece bir mekana baskın yapmanız gerektiğinde miniboss’lara saklamanızı öneririm. Çünkü bilhassa Hard zorluk seviyesinde boss’ları silah kullanarak yenmeye çalışmak herhangi bir beat’em up’da düşmanı sadece tabanca ile yenmeye çalışmaktan çok da farklı değil ve oyun size ateşli silahlar için Heat Action yapma imkanı sunmuyor.

Silahlar ve Heat Action demişken, oyun size başta silah olarak yanlızca bıçaklar ve beyzbol sopası türevi birkaç şeye Heat Action imkanı sunacak. Tonfa, uzun sopa, Katana gibi silahlarla Heat Action yapabilmek için Tiger  Dragon’a gidip şeften bu silahlarla ilgili size kurs vermesini istemeniz gerekiyor. Bu kursları almazanız da bu silahları yine kullanabilirsiniz, ama etkili olamadığınızı farkettiğinizde saniyeler içerisinde silahsız kuvvet modunuza dönmek isteyeceksiniz.

Bölüm sonlarında girdiğiniz Boss ve miniboss savaşlarında Quicktime Event’ler önemli yer tutuyor. Bu segmentlerde zamanlamayı tutturmanız yada tutturamamanız çok ağır hasarlar almanız ve vermeniz arasındaki çizgiyi çiziyor. ( Benzer şekilde üzerinize akın akın gelen düşmanlara karşı hayatta kalmaya çalıştığınız birkaç savaşta sizinle birlikte savaşan karakterlerin vuruş mesafesine gelip Heat Gauge’inizi aktifleştiren tuşa bastığınızda bir nevi Team Up yaparak o an uğraştığınız düşmanı tek seferde indirebilirsiniz. ) Neyse ki Yakuza 0, tıpkı Kiwami gibi PS2’deki orijinal iki Yakuza oyunundan farklı olarak checkpoint sonrası öldüğünüzde sonraki denemenizi sizi o saldırı dalgasına kadarki noktaya geldiğinizdeki sağlığınızla tamamlayarak yapmanızı sağlıyor. Yani bir Boss kavgasına giderken yancılar veya miniboss’larca indirilirseniz ta en başından kavgaya yeniden girmek zorunda kalmıyorsunuz.

Oyun Süresi

Oyunu daha önce baştan sona bir Yakuza oyununa başlayıp bitirme imkanım olmadığından “daha önce Yakuza oynamamış oyuncular için” tavsiye edilen kolay seviyeye göre oynadım ve toplamda 60 saat süren maceram boyunca sadece birkaç kez öldüm. Muhtemelen normal seçenek gerek sizi daha bir kendinizi adamanızı gerektireceğinden oyunu sizin için daha bir anlamlı kalacaktır. Hard zorluk seviyesinde vuruşları bloke etme özelliğini kullanmadığınız sürece aldığınız tek darbe bile ağır hasarlar almanızla sonuçlanabiliyor ve oyunu bir kez herhangi bir zorlukta bitirdiğinizde açılan (ve yalnızca gerçek Yakuza’lara tavsiye edilen) Legend zorluk seviyesi ise öldüğünüz anda devam etmenizi sağlayan checkpoint’leri elinizden aldığı gibi Boss savaşlarını hata kabul etmez hale getiriyor.

Oyunda bu ekrana ne kadar çok uğrarsanız hayatınız o denli rahat olur.

Oyunun opsiyonel görevlerin sayısı son derece fazla ve tamamladığınız her görev size 1 CP puanı olarak geri dönüyor. CP puanlarınızı oyun haritasında Shrine yazan noktalarda yeni yeteneklere dönüştürebilirsiniz. Oyun haritasına bir seferde en az 5 milyon yen kazanmanızı sağlayan sonradan görme saldırganların katılmasından, yorulmadan koşabilmenize, düşmanlardan döktüğünüz paraların artmasından arsalarınızdan topladığınız kiraları arttırabilmeye dek birçok geliştirmeye buradan açarak seçtiğiniz zorluk seviyesi ne olursa olsun hayatınızı kolaylaştıracak birçok eklenti alabilirsiniz. Hal böyleyken yapma imkanınız olan her yan görevi yaparak kazanabileceğiniz kadar çok CP toplamaya bakın derim. Benzer şekilde oyun nadir eşyalar için 10 bin, 100 bin yada 1 milyon yen’lik jetonlar karşılığında eşya düşürebileceğiniz bazı otomatlar da sunmakta. Öte yandan paranızı kendinize yada arsalarınıza yatırmak ve nadir eşyaları sadece yan görevlerden elde etmek de bir yol.

Dum kah ka! Kah ka!

Oyun 80’lerin müzikal nostaljisine GTA Vice City yada GTA Vice City Stories seviyesinde ilgi ve alaka göstermiş, onlarla arasındaki en belirgin fark o döneme ait lisanslı şarkıların olmaması. Fakat gerek karaoke gerekse diskotekte çalan toplamda bir düzine şarkı gerek müzikal gerekse görsel sunum anlamında Eurebeat’dan City POP’a dek o dönemin Japonya’da popüler tüm müzik türlerine saygı duruşu yapmayı çok iyi başarıyor. Örneğin “Friday Night” Modern Talking’e saygı duruşu iken “Queen of Passion” Bananarama’ya bir saygı duruşu niteliğinde. Yine de ben o dönemin lisanslı şarkılarından da en az bir düzine içermesini yada oyunun Japonca versiyonda Intro olarak kullanılan (ve şarkı sözlerine varana dek o döneme eşsiz bir saygı duruşu olan) Shounen no Kaze’nin Bubble’ının da İngilizce versiyonda da olmasını isterdim. Yine de bu çok hayati bir eksiklik sayılmaz. Karaoke ve diskotek meydan okumaları opsiyonel görev serilerinde milyarder rakiplere karşı muhakkak karşınıza çıkacağından oyunun başlarında fırsatınız varken muhakkak bu konuda tecrübe kazanmanızı tavsiye ederim.

Seni bir tek biz anladık, onu da yanlış anladık Sagawa reis.

Toparlayalım…

Oyun hakkında günlerce konuşabilirim ama mutlaka bahsetmem gereken şey hikayedeki önemli karakterlerin muazzam bir oyunculuk örneği anlamında sinema ile oyun arasındaki kurgusunun tam sınırında durmalarıdır. Yüz ve dudak ifadelerinden okuyabileceğiniz duygular, hatta karakterlerin sadece boşluğa bakıp hissedeceğiniz efkar bile oyunun animasyon kalitesiyle ulaşılan kurgu konusunda size fikir verecektir diye düşünüyorum. Zaten Sagawa, Kuze, Awano ve Fujisawa’yı canlandıran oyuncuların 80’lerden bu yana Japon sinemasına emek veren sinema oyuncuları olması gibi bir durum da var.

Oyunun bu anlamda dramatik bir noktası da ülkemizde de yayınlanan Dragonball (Bulma) ve Kimagure Orange Road (Ayukawa Madokawa)’da başrollerde seslendirme yapan Hiromi Tsuru’nun (1960-2017) ilk Yakuza oyununda da yeralmış olan Reina karakterini seslendirdikten sonra sonra aramızdan ayrılmış olmasıdır.

Sakın evde denemeyin!

Bir sahneden fazla görünen karakterlerin neredeyse tamamının oyunun hikayesine ve atmosferine hatırlanabilir ve hissedilebilir katkılar yapmaları, karakterlerin hikayenin kahramanlarını olgunlaştırarak onları olmaları gereken noktaya getirmelerini sağladıklarını hissettirerek oyunun bir prequel olarak görevini mükemmel şekilde tamamlamasını sağlıyor. Daisuku Kuze, bir kahramanla onun düşmanının birbirlerini anladıkları bir empati ilişkisi sembolize etmekle kalmıyor, bir insanın bir başka insanı tamamlamasını görmemizi sağlıyor. Buna benzer bir durum Majima için Nishitani ve Awano üzerinden de gösterilmekte.

Uzun Lafın Kısası

Yakuza 0 muhakkak oynanarak tecrübe edilmesi gereken bir oyun ve kesinlikle bir oyundan daha fazlası. Ayıracağınız her saatten tatminkar ayrılacağınızdan, bir noktaya kadar derhal senaryonun nereye varacağını öğrenmek istemek isterken, bir noktadan sonra senaryonun asla bitmemesini isteyeceğinizden emin olabilirsiniz. Neyse ki bu oyun sonrasında ana hikayenin 6 oyunuyla efsanenin nereye dek uzanacağını görmek de isteyeceksiniz. Bu mükemmel oyun serisini 80’lere adanmış bir saygı duruşu ile taçlandıran yapım, aynı zamanda çocukluğumuzdaki Final Fight ve Streets of Rage’le tattığımız beat’em up türünün sadece animasyon açısından değil de anlatımsal olarak da nereye ulaştığını görmek açısından muhakkak alınması gereken bir oyun. Şimdiden iyi oyunlar diliyorum.

Yorumlar