Adam Gibi Beat’em Up: Mayhem Brawler

Yerli oyun stüdyosu Hero Concept‘in ustalık işi olduğunu hiç çekinmeden söyleyebileceğimiz Mayhem Brawler, 90’ların ilk yarısının beat’em up estetiğini modern çağa taşırken, aynı zamanda türün en yeni örneklerinin altında hiç ezilmeyen parlak bir çalışma.

Beat’em up türünün evrimini inceleyen yazımızı okuduysanız bir şekilde ulaşacağınız kanı, muhtemelen bu türün birçok farklı türden çok daha yüksek oranda belli bir jenerasyonla kan bağı kurmuş olmasıdır. Beat’em up türünün yeni örneklerinin her daim heyecanla karşılayan bir kitlesi olmasının sırrı sanırım bu ayrıntıda yatıyor. Kaçımız öfkenin sokaklarında asla son olmayacak bir dövüş için heyecanlanmamıştır ki? Hero Concept de bunun farkında ve retro oyun deneyimini sonuna kadar hakkını veren Mayhem Brawler ile sizi 90’ların en güzel zamanlarına geri döndürüyor. PC için Steam’den ulaşabileceğiniz oyunu Xbox One | Series X, PlayStation 4 | 5 ve Nintendo Switch’ten de oynayabiliyoruz.

İsminden de Anlaşılabileceği Gibi…

Belanın eksik olmadığı Mayhem şehrinde, silah yerine yumruk ve tekmelerini kullanan süper kahraman polislere ev sahipliği eden emniyet teşkilatı Stronghold’un sıradan başlayan bir mesai gününe tanıklık ediyoruz. Gerçek bir urban fantasy örneği Mayhem evreninde vampirinden cadısına, timsahından paralı askerine kadar 30  çeşit düşmanlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Her biri ayrı bir tarza sahip 12 adet Boss düşman ile olan kapışmalarınız ise bu leziz kombinasyonun tuzu biberi oluyor.

Mayhem Brawler adından anlayabileceğiniz üzere geleneksel bir beat’em up. İki boyut estetiğini sonuna kadar kullanan oyunda üç seçilebilir karakterden (ortalama bir karakter olan Trouble, dayanıklı ve güçlü olduğu kadar ağır bir abi olan Dolphin ve düşük dayanıklılığına rağmen gayet hızlı ve çevik olan Star) birisi ile 7 seviye boyunca mücadele ederek günü kurtarmaya çalışıyorsunuz. Mayhem Brawler’in farkı ise ayrıntılarda saklı. Türün en köklü örnekleri bile senaryo anlatımını sadece jeton atmadığınız sürece akan 30 saniyelik bir ekranda yaparken, Mayhem Brawler çizgi roman estetiğini bütünüyle kullanan, tümüyle seslendirilmiş ve farklı finalleri ile tekrar tekrar oynama isteğini canlı tutan bir yapıya sahip.

Oyun pek çok türdeşinin aksine tabir-i caizse dalga dalga üzerinize akın eden düşmanlar kullanmaktansa az sayıda olmalarına rağmen tehlikeli olmayı başarabilen düşman tiplemelerine sahip. Kurtadam, timsahlar ve vampirler kanınızı içerek iyileşebiliyor ve bu arada size ciddi hasarlar verdirebiliyor, Boss düşmanlar ise silah atışlarınıza doğru zamanlarda blok yaparak yaparak kendilerini koruyabiliyorlar.  Oyun kesinlikle dengeli bir zorluğa sahip. Kolay öğreniliyor fakat ileri bölümlerde yada Arcade modunda hayatta kalabilmek için doğru zamanda bloklama ve koşu saldırılarının zamanlaması konusunda kendinizi yetiştirmeniz önemli bir nokta.

Aslında Bir İtirafta Bulunmam Gerekirse…

Şahsen bu türe senelerdir uzaktım ve türün pek de geleneksel olmayan bir örneği olan Yakuza serisini saymazsak bir Beat’em Up için yavaş yavaş paslanmaya yüz tutmuş vaziyetteydim. Hal böyleyken “Daha önce düzinelerce beat’em up bitirmiş, dalga dalga gelen düşmanlara karşı ayakta kalmış bir oyuncu olarak, herhalde bu oyuna karşı da ezilmem.” diye düşünerek 3 zorluk seviyesinde başladım. Tahmin bile etmediğim üzere 2. bölümde canlarımın hepsini yitirdim! Ama ana menüye döndüğümde 2. bölümden başlayarak devam edebileceğimi gördüm.

Evet, Hikaye Modu ister deneyimli, ister çaylak bir oyuncu olun, Boss’lara karşı galibiyetinizi otomatik olarak sonraki bölüme checkpoint atarak ödüllendiriyor. Böylece oyunun dinamiklerine alışana değin defalarca ölüp ölüp durmuyorsunuz. Yine de ilk kez oynayacak arkadaşlara önerim 1. zorluk seviyesinden başlamaları. Zira oyunu bitirerek açacağınız Arcade modunda o ana dek edindiğiniz tecrübeyi sınama imkanı bulabilirsiniz. Lafı gelmişken belirteyim: oyun tamamen olmasa da büyük ölçüde Japon ekolü bir zorluk anlayışına sahip! Yani “Kolay” yazıyorsa bilin ki “Normal”dir diyeyim ve gerisini hayal gücünüze bırakayım.

Hero Concept, oyunu geliştirirken retro nostaljisinin ardına saklanmak yerine en baştan hikaye anlatımına önem vermiş görünüyor. İronik bir şekilde oyun sizi neyin ne olduğunu hede hödö anlatmadan olayların içine atsa da 4. duvar yıkmaya teşebbüs eden sahnelerden yaptığı popüler kültür göndermelerine, sağda akan sosyal medya mesajları üzerinden yapılan alegorilerden basit gibi başlayan hikayenin ileride hızla dallanıp budaklanmasına dek pek çok noktada hikaye yazımının -buna en az ihtiyacı olan türlerden biri için olsa bile- bir oyunu nasıl türdeşlerinden bir adım ileriye taşıdığını tecrübe edebiliyorsunuz. Tümüyle aynı seçimleri yapmadıkça her oyununuz size bir şekilde farklı şeyler işaret ederek sizi şaşırtıyor. Dahası Mayhem Brawler’in kesinlikle tek atımlık bir senaryo olmaması. Her ne kadar detayları için beklemede olmamız gerekse de ilerisi için bir çizgi roman, roman serisi yada bir kart oyunu gelebilir mi acaba dedirtiyor. (Sahi, neden olmasın?)

Belki Biliyorsunuz, Belki Bilmiyorsunuz

Ama karşımızda belki de son yılların en iyi yerli oyunu var! Evet, sadece hazır asset’ler kullanıp başka oyunlardan çalıntı konseptler kullanan birçok oyun sadece isimleri ile bile milli hassasiyetleri sömürerek cukka yapma derdinde. Mayhem Brawler ise her şeyden önce globali hedefleyerek küçük çaplı bir yerli oyunun üstlenmesi gereken yol haritası hakkında fikir veriyor.

Oyun Japonca ve Kore diline dek birçok dile lokalize edilmiş. Çok tanıdık simalar olmasa da oldukça iyi seslendirilmiş bir dublaja sahip. Oyunun son derece iyi bir soundtrack’e sahip olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Her ne kadar ülkemizde bulunmasa da iiRcade versiyonu makineler üzerinden klasik arcade deneyimi de okyanusun öte tarafındaki retro oyun dostlarınca tecrübe edilebiliyor.

Son cümlelere gelirsek Mayhem Brawler her açıdan hem keyifli hem nitelikli bir Beat’em Up olarak retro oyun deneyimini sonuna kadar yaşatırken aynı zamanda Mayhem evreninin sonraki halkaları için bir ısınma turu niteliğinde.  Sadece yerli oyun geliştiricilerini desteklemek değil, onların nasıl bir konsepte yönlenmesi gerektiğini göstermek açısından bile önemli. Ama asıl en önemlisi, karşımızda türünün gerçek anlamda modern klasiklerinden birisi olarak değerlendirilebilecek bir oyun duruyor.

Yorumlar