Crusader Kings 2: Nasıl Oynanır?

Diplomasi, Rüşvet, Entrika

Çözüm elbette tarihin her döneminde aynı. Yukarıdaki üç yoldan hangisi bize hizmet ediyorsa onu seçip istediğimiz yasayı geçirmeye çalışacağız. Krallıkların çoğunda yasaların konsey tarafından oylanması ve kabul edilmesi gerekir. “Late Feudal Law” yasasının geçmesi için de konsey oylamasından olumlu sonuç çıkması gerekiyor. Henüz bir dükalık iken ve konseyin 5 üyesi varken bu oylamayı geçirmek daha kolay çünkü sadece 2 üyeyi tavlasak bize yeter, ülke lideri olarak bizim oyumuzla 3 olumlu oyumuz olacak. Diğer üyelerin 3’ünün de oyu olumsuz olsa bile 3-3 durumunda eşitliği bizim oyumuz bozuyor ve yasa geçiyor. Peki, o iki üyeyi nasıl tavlayacağız?

Konsey üyeleri sizi seviyorlarsa ve yasa kendi çıkarları ile doğru orantılı ise yasayı onaylayabilirler. Sizi sevmeyen konsey üyelerine altın verip sevgilerini kazanmaya çalışabilirsiniz. Yasanın üstüne geldiğinizde konseyin hangi üyesi bu konuda ne düşünüyor bunu görebiliriz. Ama siz genelde “Late Feudal Law” veya “Ruler Imprisonment Sovereignity” gibi merkezi hükümet yasalarını geçirmek istediğinizde sizi sevseler de yasayı kabul etmeyebilirler. O zaman da işin içine “bugün sen bana, yarın ben sana” muhabbeti giriyor, yani “Request Council Support”. Bu seçenekle konsey üyesine bir “Favor” (iyilik) borcunuz oluyor ve konsey üyesi sizin lehinize oy vermeyi kabul ediyor. Yani yarın bir gün o konsey üyesine sahip olduğunuz kontluk ünvanlarından birini vermeye veya bir şekilde konseyden çıktığında yeniden konseye girmesi kararını kabul etmeye hazır olun.

Konseyde lehimize oy toplarken ben!

Gözünüz korkmasın, “Late Feudal Law” gibi önemli yasaları geçirirken Favor dağıtmaktan geri durmayın. Peki, bir şekilde Late Feudal Law geçti diyelim. Sonrasında Succession Law bölümüne gelerek, gereken koşulları sağladıktan sonra “Primogeniture” yasasını da geçiriyoruz (Succession Law geçirmek için konsey onayı gerekmiyor.) ve tebrikler! Artık nurtopu gibi, toprakların dağılmadan babadan en büyük oğula geçtiği, “neredeyse” mükemmel işleyen bir feodal monarşik düzeniniz oldu!

Not: Türkler’de örneğin bu işlere pek kafa yormaya gerek yok. Doğrudan “Open Succession” yasası seçili olarak oyuna başlıyoruz. Diyor ki toprakların tümü “en mevkii sahibi” oğula geçsin. Bu, ortaçağ için tam istediğimiz şey. En büyük oğlunuz haytanın önde gideni ve siz sultanlığın küçük oğullarınızdan en yetenekli olanına mı geçmesini istiyorsunuz, o başa geçmesini istediğiniz oğlunuza en güçlü beylerbeyi ünvanını verin, yasal varisiniz o olsun. Bu kadar kolay…

Vasiyetimdir, herşeyim en büyük oğluma kalsın…

“Faction” ve “Plot” Hadiseleri

Oyunda entrika da bol miktarda var. İki tür entrika çevrilebilir, biri açıktan yapılan, ülke hükümdarına karşı yasal olarak gruplaşma olan “faction” durumu. Faction’ların ülkedeki bir yasayı değiştirmek veya ülkenin başına farklı bir yönetici getirmek gibi amaçları olabilir ve faction kuran kişiler aslında yasa dışı bir iş yapmış olmazlar o nedenle ülke hükümdarı onları doğrudan hapse atamaz. Bir faction yaklaşık %70 oranında güçlenince krala bir ultimatom gönderip “İsteklerimiz yerine getirilsin, yoksa yakarız buraları.” diyebilir. Bu durumda kral ya bu isteğe uyacak ya da iç savaş çıkacaktır. Faction’larla baş etmenin birkaç yolu var; 1. Faction’ı yenebileceğinizden eminseniz güçlenmesine izin verin, iç savaşa girin ve politik rakiplerinizi ezin. 2. Faction’a destek veren kişilerin gönlünü alıp desteklerini çekmelerini sağlayın. 3. Faction kuran kişiyi ortadan kaldırın.

Hemen de bir faction açılmış bize karşı, eski Gavelkind yasasını geri istiyorlar. Ama şimdilik bu faction’un gücü çok az.

Ortadan kaldırmak mı? Nasıl? Hah işte geldik ikinci entrika türüne: “plot”. Bu olay yasa dışı ve gizli kapaklı şekilde entrika çevirmek anlamına geliyor ve çoğu zaman birini suikaste uğratmak için yapılıyor. Oyunda her karakter, bir dönem bir şekilde “plot” içine giriyor. Spymaster’ınız iyi çalışırsa ve karakterin Intrigue puanı yüksekse bu plotlardan “Known Plots” sekmesinde haberiniz olur. Bir plotu öğrendiğinizde kral olarak olaya el atıp bu kişiden plotu sonlandırmasını talep edebilir ya da o kişiyi hapse atmaya çalışabilirsiniz. Tabii ki sizin karakteriniz de plot çevirebilir ve hatta diğer karakterlerden destek isteyebilir. Herhangi bir rakip karakterinize sağ tıklayıp “Plot to Kill” dediğinizde ona suikast için bir komplo başlatmış oluyorsunuz ve belki de günün birinde kimse bakmazken bu arkadaş ufak bir kazaya kurban gidiyor. Siz? E tabii ki siz de, eğer çok fazla düşmanınız varsa ve etrafınız yüzünüze gülüp arkanızdan iş çeviren kişilerle doluysa bir gün o bıçağın ucunda sizin karakteriniz de olabilir.

Bu faction kuran arkadaşa bir “plot” düzenleyelim…

Haçlı Seferleri ve Cihatlar

Oyunun adı Crusader Kings olunca oyunda en keyifli şeylerden biri de haliyle Haçlı Seferine veya Cihada çıkmak oluyor. Bu “toplu dini savaşlar”, Papa veya Halife tarafından başlatılabiliyor. 1100 yılı yaklaştığında çoğunlukla Papa “Kudüs” hedefli bir Haçlı Seferi başlatıyor ve şenlik başlıyor. Bu sefere tüm Hristiyan krallar istedikleri kadar asker göndererek katılabiliyorlar. Oyuna Apulia Dükü olarak başlayıp güçlü bir Sicilya Krallığı kurduktan sonra hedefiniz haçlı seferlerine katılmak olabilir.

Hem haçlı seferleri hem de cihatlar oyunda aynı mantıkta çalışıyor. Belirlenen bölgeye güçlü ordularla saldırıp o toprakları bizim dinimize katmayı amaçlıyoruz. Sefere katılan ülkelerden hangisi en fazla “Warscore” katkısı sağlamışsa, kazanılan tüm topraklar o ülkeye gidiyor. Yani Sicilya Kralı olarak Kudüs için haçlı seferine çıkıp, savaşa en fazla katkıyı biz sunarsak ve savaş kazanılırsa, Papa bize tüm Kudüs Krallığı topraklarını bahşediyor. Tebrikler, artık hem Sicilya hem de Kudüs Kralı oldunuz.

Eski oyunlarımdan birinde Sicilya Kraliçesi küçük kızımızla Haçlı Seferi’ne destek vermiştik… Ne günlerdi…

Topraklar bize kalmayacak olsa da kendi dini önderlerimizin açtığı haçlı seferlerine veya cihatlara destek vermek önemli. Bu savaşlardan hem krallık prestiji, hem dini prestij kazanıyoruz. Üstüne, büyük miktarda toprak bir anda düşman elinden alınıp bize daha sempatik bakabilecek bir kralın hakimiyetine veriliyor. Aynı şekilde, bize karşı açılan seferlere veya dost devletlere karşı açılan seferlere karşı savaşmak ve düşman seferini topyekün bozguna uğratmanın keyfi de bir ayrı.

Gerisi Size Kalmış

Bir sürü şey yazdım ve daha Crusader Kings 2 ile alakalı yazılabilecek şeylerin %10’unu bile yazamadım. Yine de umarım oyun hakkında bir fikir verebilmişimdir. Gördüğünüz üzere çok ayrıntılı ve keyifli bir feodal taht mücadelesi oyunu ile karşı karşıyasınız. Artık gerisi size kalmış, istediğiniz lordu seçin ve kılıçlarınızı hazırlayın. Daha oyunla ilgili öğrenilebilecek ve keşfedilebilecek bir dolu şey var, bunları da sizlere bırakıyorum. Tutorial bölümünü oynamak çok açıklayıcı olmasa da oyunu biraz daha fazla tanımanızı sağlayacaktır. Viking-Türk-Arap-Bizans gibi farklı kültürlerden karakterler ile oyunu oynamak, basit bir lord olup yükselmeye çalışmak, güçlü bir kral olarak başlayıp tahtta kalma mücadelesi vermek, çocuk bir kralı oynamak, bir kraliçeyi oynamak vs bunların hepsi çok farklı deneyimler ve en az bu yazı kadar uzun başka yazıları başlı başına hak eden konular. Bazı oyunlarda sadece karakteriniz hayatta kaldığı için şükredecek, bazense büyük fetihlerin peşinden koşturacak ama hepsinde eminim çok eğleneceksiniz.

Daha “decision”ları anlatacaktık… Neyse o şimdilik kalsın ama böyle bir ekran var, burada yahudilerden borç almak dahil birçok işlem yapabilirsiniz…

Şimdilik benden bu kadar… Deneyimli oyuncular, sözüm size; eklemek istediğiniz konuları yorumlara yazabilirsiniz. Ufak tefek yanlış aktardığım şeyler olabilir, yeni oyunculara farklı tavsiyeleriniz olabilir. Yeni oyuncular, lütfen soru sormaktan çekinmeyin. Tekrar görüşünceye dek kılıcınız keskin, aklınız daha keskin olsun!

Yorumlar