Crusader Kings II: Çok Çok Büyük Taht Oyunları

Game of Thrones seviyor musunuz? Tarih seviyor musunuz? Entrikalar, savaşlar ve türlü türlü olaylar aklınızı mı alıyor? İşte tam size göre bir oyun. Başka Grand Strategy oyunlarından bulamayacağınız detayı, karmaşıklığı ve keyfi Crusader Kings 2’de bulacaksınız. Hem de tarihi tekrardan yazma imkanıyla birlikte.

Paradox

Paradox Oyun Stüdyosu aşırı detaylı ve inceliklere dikkat eden kişilere yönelik oyunlar yapmasıyla ünlü bir stüdyo. Bu stüdyonun amiral gemisi olan iki oyundan birini, Crusader Kings 2’yi inceliyoruz.

Nedir?

Crusader Kings 2’de (ck2), bir hanedanı canlandırıyoruz. Hanedanımızın ana branşının başındaki kişi oluyoruz ve topraklarımızı yönetmeye çalışıyoruz. Yerine göre ufak bir kont, yerine göre tüccar krallıklarının doge’si, yerine göre de tozu dumana katan ordularının başındaki bir göçebe kağan oluyoruz.

ck2-1

Oyun, ilk aşamada sadece katolik hristiyan lordlarının simülasyonu olarak ömrüne başlamış olsa da, zamanla eklentilerle diğer din ve kültürlerdeki yöneticileri de içerecek şekilde genişledi. Artık Avrupa’nın başına bela olan bir viking kralı ya da yok olmaya yüz tutmuş zerdüştlüğü diriltmeye çalışan İranlı bir kral, Hindistan’ın kalabalık coğrafyasının hakimi olmaya çalışan bir raja bile olabiliyorsunuz.

Crusader Kings 2’nin, benzeri olan (Total War serileri gibi) oyunlardan çok önemli farkları var. Bunların başında da, savaş odaklı olmaması geliyor. Dünyayı fethetmek de mümkün ama bunu yapabileceğimiz yollar farklı farklı olabilir. Örneğin; kız alıp-vererek ve miras yoluyla birkaç nesilde Avrupa’yı tek bayrak altında toplamak mümkün.

Oyunda bir çok detay var. Sarayımızda bulunan kişiler, vassal-liege ilişkileri, miras ve vergi kanunları, düşman ülkeler ve dinlerle ilişkiler, emrinizde olduğu halde kendince gruplar kurup sizden bir şeyler isteyen soylular gibi bir yığın şeyin yanı sıra; her karakterin RYO’lardakine benzer statları ve özelliklerinin birbiriyle iletişimini de gözetiyoruz. Örneğin kraldan bir dükalık istemek için arkanıza adam almaya çalışırken kral size “günahkar bir adam olduğunu yayarım bak etrafa” dediğinde geri çekilmek zorunda kalabiliyorsunuz. Ya da çocuklarınız savaşta öldüğünde, eşiniz de çocuk doğuramayacak kadar yaşlandıysa boşanmak için papaya rüşvetler yağdırmanız gerekiyor (ya da bir Antipope ilan etmeniz ve emrinizde tutmanız! ).

Hanedanın ana branşının başındaki kişiyi canlandırıyoruz demiştim. Mesela aile genişledikçe daha uzak akrabalar gelip krallığın başına geçebiliyor ve aynı hanedandan olmamıza rağmen başta olmayabiliyoruz. Bunun nasıl olduğunu da anlatayım:

Ck2’de miras olayları çok büyük bir mesele. Zaten hep aynı aileyi canlandırdığımız için, toprakların ve ünvanların nasıl dağıtılacağına dair detaylı bir sistem var. En büyük çocuğa, en küçük çocuğa, ailenin en yaşlı üyesine, aile arasından oylama yoluyla birine, vassallardan oylama yoluyla birine miras kalması; toprak ve ünvanların eşit bölüştürülmesi; erkek-kız çocukların katılıp katılamayacağı gibi bir çok şey var.

Yorumlar