Fallout 4: Vallahi de Geliyor!

Peki Fragman’da Neler Gördük?

Neler görmedik ki?

Malum, ilk Fallout fragmanı yarım yamalak çalışan bir televizyondaki reklamlarla başlar, sonra kadraj genişler ve ekranda “Güçlü Amerika!” mesajı veren askerler gülümseyedursun, nükleer felaketin sebep olduğu yıkımı görürüz. Fallout 4 fragmanı neredeyse aynı kadrajı kullanıyor, ama içeri giren köpeğimiz Dogmeat (?) dolaştıkça, önceden bir ailenin yaşadığı evin savaştan önceki ve sonraki halini görüyoruz. Müzik tabii ki yine Ink Spot.

Malum robot elli adamın yürüdüğü yerdeki tabelaya baktınız mı? (Bu adamın da ilk oyunlardaki Mysterious Stranger olabileceği konuşulmuş) Fragman boyunca “Metzger’in torununu görür müyüz?”‘den tutun, “Brotherhood of Steel mi o?” diye hop oturup hop kalkmak mümkün. Referans aramaktan grafiklere dikkat etmemiş; ilk iki oyunu IE’de oynamış olmama verin.

Scollay Square görselinden sonra artık kesinleşti ki, oyun Boston’da geçiyor. İşin en ilginç yanı ise, aylar önce işten çıkarılmış bir Bethesda çalışanının Reddit’e attığı bir iletideki hemen her şeyin doğru çıkması. Eğer buradaki tarih doğruysa, yani Fallout 3’ten 10 yıl sonra geçiyorsa mekanlarda kendi içinde tutarlılık mevcut, ama bu asla nükleer felaketin üzerinden 200+ yıl geçmiş bir ortam değil. Bethesda bunun dengesini asla tutturamayacak sanırım. Diğer yandan, savaş öncesi atmosferinin farkını fragman’daki gibi canlı görsellerle vermeleri de mümkün. Acaba 111. Sığınak’a girecek insanların atalarını oynama şansımız olacak mı diye merak etmiyor değilim. Yoksa daha iyisi, acaba 111. Sığınak’taki insanlar dondurulmuş olabilir mi?

Den diyor ya! Ayrıca, A.I. 'da Jude Law'un ilk çıktığı sahneye muazzam bir görsel gönderme gördüm ben, yanılıyor muyum acaba?

Den diyor ya! Ayrıca, A.I. ‘da Jude Law’un ilk çıktığı sahneye muazzam bir görsel gönderme gördüm ben, yanılıyor muyum acaba?

Fallout hayran kitlesi, eline verilen her malzemeyi çiğnemeden yutacak açlıkta bir canavar gibidir. Bunca zamandır aç olmamızın nedeni de, Bible’larda yazan muazzam hikayelerin pek azını oyunlarda dünya gözüyle görmüş ve oynamış olmamızdır. Fallout’un ortalama 400 yıllık dopdolu zaman çizelgesine baktığımızda, hikayeye dair kuvvetli dinamiklerin savaş öncesi ve sonrası 40 yılda oluştuğunu görüyoruz. Eğer ilk kez bunu değerlendirip oyunun bir kısmını savaş öncesinde geçiriyorlarsa, heyecandan tırnak yemek mümkün.

Vault 111’deki mimari değişiklikler acaba oyun stüdyosunun bir şeyleri yeniden tasarlamasıyla mı alakalı, yoksa gerçekten farklı bir sığınak olmasından mı? The Insitute, Enclave ve Railroad gibi organizasyonlar senaryoya dahil olacak mı, olacaksa ne kadar olacak? Bu soruları sorarken, ortamların standart Fallout pastel renk paletinden epey uzaklaştığını ve kompozisyonların zenginleştiğini fark etmemek de elde değil.

Yine Reddit iletisini doğrularcasına oyun PC, XBox One ve PS 4 için çıkıyor.

"Bak bu sefer Mariposa'ya benimle gelmiyorsun, tamam mı?"

“Bak bu sefer Mariposa’ya benimle gelmiyorsun, tamam mı?”

“Ömö Gröföklör Çök Kötö”

İyi grafikler mi, iyi performans mı? Neden ikisine birden sahip olamıyoruz? Yapımcı tayfası hop, siz ne yiyip içiyorsunuz orada, yeterince para ödemiyor muyuz?

Bu geyik asla bitmez. Daggerfall ilk çıktığında da “vay niye bu grafikler SVGA değil?” kavgası dönmüştü, ama çatır çatır oynamıştı millet. “Yıl olmuş 2015” deyip de 15 yıllık kavgayı etmek biz oyuncuların trajedisi herhalde. Dalga geçtiğime bakmayın, bundan şikayet edenlere hak vermemek elde değil.  Özellikle Fallout’u “Iyyy iğrenç grafikler!” diye 2000’lerin başlarına kadar oynamamış bir insan olarak bunu söyleyenlere çemkirirsem önce kendimle çelişirim. Ama 2007’de çıkmış Witcher’a bakın, bir de Witcher 3’e bakın, elimizde böyle örnekler olmasa “hikayeye bak sen” mottosunu yiyeceğiz, ama yemiyoruz, tolere ediyoruz diyelim.

Bunun bir nedeni, gerek Obsidian’ın (Keşke Obsidian yapsaydı diyenlere atfen) gerekse Bethesda’nın hiçbir zaman ahım şahım görsellik kasmış stüdyolar olmaması. Fallout 3’ün karakter modellemelerini hatırlayın, onlar da zamanının gerisindeydi. Cidden, bugün RPG’lerin geneline baktığımızda grafikler kötü zaten. Pek çok yabancı forumda, Fallout 4’ü ilk oynayanların özellikle XBox ve PS4’te hayal kırıklığına uğradıklarını ve oyunu fazlasıyla hantal bulduklarını okumuşsunuzdur. Kitle yine ikiye bölünmüş durumda. Açıkçası Todd Howard’ın yönetimindeki ekibin bu geri dönüşleri iyi ayıklayarak oyunun çıkış tarihini ileri atmayacağını umarım.

"Ölecekler, ne yazık..." Pardon, yanlış oyun.

“Ölecekler, ne yazık…” Pardon, yanlış setting.

Ama bana tutarsız gelen bir nokta, daha bir kaç ay önce Steam modların paralı olması şartını getirdiğinde bunun oyun geliştirmeye çok yararlı olacağını söyleyen çoğu kişinin, hayran kültürü bu kadar geniş bir oyunun grafiklerinden ve modellemelerinden şikayet ediyor olması. Ben şahsen, mod yaratıcılarına daha çok iş çıktığı için hiç şikayetçi değilim.

Bu yüzden benim genç kitleye nacizane tavsiyem şudur; gereksiz polemiklere kulak asmayın ve oyunu mutlaka deneyin. Eğer Richard Grey yahut Robert House gibi adları bir kere bile duymamışsanız, sırf yeni nesil görseller kullanmaması yüzünden koca bir hikayeyi harcamadan evvel oturup düşünün derim.

Hayran kitlesine bunu söylememe gerek yok, pek çok dini lideri kıskandıracak bir bağlılıkla hücum edecekler zaten. Boşuna “Fallout Bible” demedi adamlar. Şaka bir yana, neredeyse 20 yıllık bir mitin parçası olmak kadar ilham verici bir şey olduğunu sanmam. Fikir ağırlıklı indie oyunların deli gibi oynandığı şu çağda bir oyunu grafikleriyle yargılamak bence abes. Ayrıca, Bethesda gibi çizgisi ve kapasitesi belli bir firmanın bunu birden değiştireceğini düşünmek de, Coca Cola’nın yarın adını Nuka Cola’ya çevireceğini duyurmasını beklemek gibi bir şey (Ya olursa?). Yine de Buggerfall günlerinden beri hayli yol kat etmediklerini söylemek haksızlık olur.

Gerçek bir oyuncu için oyunlar taraf seçme platformu değil, ilhamdır. Gerçeklerden kopma fırsatıdır. Bir oyunun en büyük misyonu sizi güzel bir hikayeyle gerçek hayattan kopararak gerçekleri öğretmesidir.  Hikaye demişken açıkçası benim de en büyük üzüntüm, gördüğümüz  18+ ibaresine rağmen Fallout’taki “yetişkin” öğelerin anılmamaya devam etmesi olur. Bekleyip, göreceğiz.

Ama şimdi, harbiden de ALLAH BE.

Ama şimdi, harbiden de… ALLAH BE!

* Survivor2299, bence oyun tarihinin gördüğü en başarılı eşek şakalarından biridir. Eşek şakası diyorum, hani yapanı görsem bugün bile teşekkür etmekle dövmek arasında kalabilirim. Adamların Mors kodlarından esinlenerek koca bir LARP yazıp yönetmişliğim var.
* Van Buren, pek çok hayranın gözünde yarım kalmış olmasına rağmen asla yayınlanmamış gerçek Fallout 3’tür. Benim de oyun dünyasına dair en büyük üzüntülerimden biri, Diana Stone gibi bir karakterin hayata geçmesini izleyememiş olmaktır.

Yorumlar