Implosion: Never Lose Hope – Kemiksiz Aksiyon Cebinizde!

Mobil oyunculuğu seviyorum. Bazen gelişen teknoloji ile birlikte hepimizin sahip olduğu akıllı telefonlardan, bazen de geçen sene üretimi durdurulan el konsolundan icra ediyorum ki; iki platforma arasındaki farklarda başka bir yazı konusu olabilir. Biz konumuza dönelim. En sevdiğim mobil oyun üreticisinin yeni oyunu hakkında konuşacağız ve henüz oynamamış olanları oynamaya teşvik etmeye çalışacağız.

Açılış Ekranı

Açılış Ekranı

Geçtiğimiz nisan ayının başında piyasaya sürülen bir oyun Implosion Never Lose Hope (yazının geri kalanında Implosion diyelim, kısa olsun). Mobil oyunculuğu gerçekten ciddiye aldığını düşündüğüm; Rayark adlı uzak doğulu firmanın (aynı firmadan Cytus üzerinde de konuşmuştuk) ellerinde çıktı kendisi. İlk olarak bu seferki oyun diğerlerine hiç benzemiyor. Aksiyon/Rol yapma konusunda akıllı telefon ve tabletlerde oynanabilecek en başarılı oyun olmaya aday bir yapım var ve sıra hikayesinde.

İnsanoğlunun uzayda yaşamak zorunda olduğu bir zaman dilimindeyiz. Dünyanın son kullanma tarihin geçmesine sebep olan bir virüs yaşam formlarında değişimlere sebep olmuştur ve bunun neticesinde XADA adı verilen yaratıklar (zombi?) insanlığı gezegenden ötelemiştir. Ancak herkes kurtulamamıştır. Az sayıda insanı barındıran az sayıdaki koloniler, hala XADA güçlerinin etki alanındaki bölgelerde kurtarılmayı beklemektedir.Bu görev için  Jake adındaki mecha (robot) pilotu dünya gönderilir. Kontrolündeki Avalon adındaki mecha ile insanlığın son umudu olarak gezegene doğru yola çıkar.

Klişe mi? Evet, hem de nasıl. Hikaye anlamında bir şeyler beklenmemesi gereken bir yapım Implosion, bunda anlaşalım. Asıl iş grafik kalitesi ve başarılı oynanışında demeden oyun ile ilgili detaylara geçelim. Toplam dört chapter, her chapter sekiz bölümden (şimdilik) oluşuyor ve üç farklı zorluk seviyesinde (normal, zor, uzman) rakiplerimizin hakkında geliyoruz. Bunu yaparken de kazandığımız tecrübe puanları sayesinde seviye atlayıp daha da güçleniyoruz. Kazan-kazan durumu.

Oyun içi görünüm.

Oyun içi görünüm.

Avalon çok kullanışlı bir cihaz, ben sevdim. Hem yakın hem de uzak mesafeli saldırılara sahip. Asıl olayı kılıcı ile gerçekleştirdiği yakın menzilli saldırılar. Light ve Heavy atak formları bulunan saldırıları var. Saldırı esnasındaki hareket özgürlüğü konusunda on numara beş yıldızlı kendisi. Zira farklı yönlerden gelen düşmanlara karşı elinizdeki en önemli kozunuz bu. Menzilli saldırı konusunda pek iyi olduğunu söyleyemeyeceğim.

Oyunun başında standart olarak gelen silahı değiştirmek çok zor ve bu silahta ancak ilk seviyelerdeki XADA yaratıklarında işe yarıyor. Savunma konusunda da başarılı olduğunu söyleyebilirim Avalon’un. Yaşam barının üzerinde bulunan altıgen şekil, açık mavi tonda ve tam dolu olduğunda aldığınız saldırılar bir kalkan tarafından emiliyor. Bu şekilde en az dört beş saldırıdan hiç hasar almadan kurtulabiliyoruz ki; bu da iyi bir rakam. Bunun yanında hızlı mesafe kat etmemize yarayan yeteneğimiz zor durumlardan kurtulma konusunda her zaman bizimle.

Ark sistemi...

Ark sistemi…

Gelelim Avalon’un can damarına Ark Sistemine. Oyun boyunca bitirdiğimiz her bölüm sonunda Avalon’u geliştirmek için kullanabileceğimiz Ark çipleri elde ediyoruz. Bazısı bölüm sonundaki standart ödülken, bir kısmını da oyun içerisinde elde ediyoruz. Hatta oyun içerisindeki marketten (ki burada sadece oyun parası kullanılıyor, gerçek para ile yatırım yapma olayı yok, iyi ki de yok) satın alabiliyoruz. Bu çipleri Ark Sistemi adındaki sistemde yerleştirilecekleri yerlerine göre Alfa, Beta ve Gama olarak ayrılan (her bir harf için ikişer yuva) yerlere oyun stilimize göre yerleştiriyoruz. Kendi içinde de farklı seviyelere ayrılan çipler, oyunun başlarında pek fark yaratmasa da ilerleyen bölümlerde gittikçe önem kazanmaya başlıyor. Bu üç harfin ortasında bulunan ve oyun içerisinde kullanacağımız yeteneklere etki eden ana bir bölüm daha bulunuyor. Buraya yerleştireceğimiz materyali iyi seçmemiz gerekiyor çünkü; her biri farklı oyun tarzlarına göre tasarlanmış ve hepsinin verdiği yetenekler farklı miktarlarda Rage kullanıyor. Rage mi, o da ne?

Sözlük anlamı ile öfke. Oyun anında rakiplerimizi patakladıkça dolan, beş kademeli bir bar kendisi. Sahip olduğumuz yetenekler güçlerine göre farklı miktarlarda Rage puanına ihtiyaç duyuyor. Örneğin; oyunun başında gelen Jaguar Rush yeteneği bir bar Rage puanı isterken, yıkım gücü oldukça yüksek olan Signum Blade üç bar kadar öfkelenmemizi istemekte. Rage biriktirmenin pek zor olduğu söylenemez. Rahat rahat hem adam dövüp hem de bölüm sonunda gelen büyük abilere yetecek kadar Rage biriktirebilirsiniz.

Karakter Ekranı

Karakter Ekranı

Böyle bir oyun Implosion. Grafik anlamında tartışmasız mobil platformun en başarılı oyunlarından. Oyun süresi olarak tatmin eden, oynanış konusundaki rahatlığı ve oyun içerisindeki müzikleri (ne de olsa firma Rayark) ile oldukça keyifli dakikalar geçirebiliyorsunuz başında. Buna karşılık klişe oyun yapısı ve bazı kullanıcılar için fazla gelebilecek boyutu (yaklaşık 2 GB) eksi yönlerinden diyebiliriz. iOS ve Android platformlarında boy gösteren oyuna Appstore üzerinden 20,99 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz. Google Play üzerinden ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz fakat sadece ilk chapter oynanmak üzere açık, gerisi ücretli.

Elinizdeki tablet ya/ya da telefonla gerçekten kaliteli bir oyun oynamak istiyorsanız Implosion bence doğru tercih. En azından deneyin, böyle bir oyun varmış dersiniz.

Yorumlar