Sportmenliğin Canlandığı Oyun: Rocket League

Enteresan Kafalar

Oyunda birçok oyunun tadını aynı anda alabiliyoruz. Başlarda mahalle maçı gibiyken, zıplayan vuruşları öğrendiğimizde ve sahada bulunduğumuz yere göre roller edindiğimizde futbola, uçan vuruşları öğrendikten sonra baskete, çok iyi oyuncular arasındaki oyun ise iyice başka bir şeye benzemeye başlıyor.
Oyunda maç yaptıkça gelen puanlarla aldığımız aksesuarlar ve açtığımız yeni arabalar, şeklimizi de değiştiriyor ve “skin meraklısı” kişileri çok memnun ediyor. Çok çok garip tipli arabalar yapabilir, arabanıza şapka takabilir ve roketinizden paralar saçarak uçabilirsiniz.

rocket-league-5

Bana en enteresan gelen kafa, Quick Chat kafası. Çok az diğer oyunda gördüğüm bu özellik, Rocket League’de abartmadan ama ÇOK ÇOK etkili kullanılmış. İhtiyacımız olan neredeyse her şey var. Çok nadiren söyleyeceğimizi elle yazma ihtiyacı hissediyoruz, ki onda da yazı yazmak gerçekten maçtan kısa süre fedakarlık etmek demek. O yüzden “Quick Chat” çok gerekli bir iş; aynı zamanda iyi kotarılması gereken bir iş. Bunu da başarmışlar.

Grafikler ve Sesler

Ekran kartı çok iyi olmayanlarda bile son derece sevimli ve güzel görünen bir oyun. Grafikleri biraz yükseltmeye başladığınızda, aslında sahaların ve araçların ne kadar iyi tasarlandığını görebiliyoruz. Ne yazık ki oyunun hızından dolayı, güzel şekilli arabası olan rakipleri pek anlamıyoruz. Tabi, gol replay’leri sırasında rakip arabaları görebiliriz ama bence atılan golü izlemek, rakibin arabasını incelemekten daha ilginç.

rocket-league-6

Grafiklerin güzel bir yanı da arayüz. Cidden insanı boğmadan çok hareketli ve kullanışlı bir arayüz yapmışlar. Bir hareket yaptığımızda, bir sonrakinde görüşümüzü engellemeyecek şekilde puanlarımızı gösteriyor, boost göstergesine bakmak zor değil, chat gözümüzün ortasında bir yerde değil. Çok hoş.
Sesler ise iyice insanı oyuna çekiyor. Tezahürat yapan taraftarlar, top gole yaklaşınca iç geçiriyorlar; araçların çarpışması ve roketlerin sesleri; ambiyans… Hepsi yerli yerinde ve abartmadan kullanılmış.

Tavsiyeler

Gelelim, yeni başlayacak olanlara tavsiye verme işine.
1- Tutorial’leri mutlaka bitirin. Çok harika şeyler öğretiyorlar ve sıkıcı değiller. Bir şeyi tutorial’den öğrenmek birkaç dakikanızı alırken, bunu maçlar sırasında öğrenmeniz günlerinizi alabilir.
2- Arkadaşlarınızı da çekin. Oyun tek başına çok zevkli olmasına rağmen, arkadaşlarla çok olağanüstü bir hal alıyor.
3- Topa takla atarak vurmaya alışın. Daha hızlı gidiyor.
4- Hızlıysanız takla atmadan vurabilirsiniz. Futboldaki “pis burun” vuruşa benzer bir şey oluyor.

rocket-league-7

5- Santra (Kick-off) metalarını öğrenin. 1v1, 2v2 ve bazen 3v3’te bile çok şeyi değiştiriyor. Topu bir anda kalenizde bulmamak için mutlaka açılışı iyi yapmalısınız.
6- İlk fırsatta uçan vuruşları denemeye başlayın. Yerde kalmak, karşınıza daha güçlü rakipler gelmeye başladıkça daha kötü olmaya başlayacak ve uçmayı geç öğrenmek, gelişmenizi zorlaştırabilir.
7- Sahayı + işareti ile 4’e böldüğünüzü düşünün. Eğer top bu dört bölgeden birindeyse ve takım arkadaşlarınız o topun peşindeyse, gidip kalabalık yapmayın. Ya o bölümün kenarlarında ya da bir başka bölümde bekleyin ki, karambolden seken topa müdahale edebilin. Bazen çok garip şeyler olabiliyor ve beklemediğiniz fırsatlar edinebilirsiniz.
8- Gidip oynayın. Bu kadar okuduğunuza göre hemen gidip oynayabilirsiniz.

Yayın

Haftada en az üç gün Kahramangiller Twitch kanalından Rocket League oynuyoruz. Bize katılıp maçlarımızı izlemek, kendi kalemize gol attığımızda gülmek ve güzel sohbetler etmek isterseniz hepinizi bekleriz.
Kahramangiller Twitch Kanalı

Yorumlar