1602 – Marvel Comics, Hz. Muhammed, King Robert The Bruce

Neil Gaiman’ın kaleme aldığı ve Gerekli Şeyler Yayınlarının dilimize kazandırdığı “1602” Marvel Comics’in Amerikan tarihinin kökenlerini ısrarla İngiltere’ye bağlama çabasını, alternatif evren yaratımını ve uyarlama dünyasına göndermeleri konu alıyor.

Nedendir bilinmez 1602’yi okurken gözden kaçırdığım detaylar olduğu gibi kenara aldığım notlar da olmuş 2010 yılında. Yakın zamanda o notlardan birini bulunca hemen kitaplığımı tarayarak eseri buldum ve yeni baştan okuma zorunluluğu duydum. Çünkü peçetedeki not “ben önemliyim” diye bağrınıyordu.

Neil Gaiman’ın yazdığı, Andy Kubert’in çizdiği ve Richard Isanove’un dijital yollarla renklendirdiği 1602 yapıtı Marvel Comics tarafından 2003-2004 yılları arasında 8 fasikül olarak basılmış. Gerekli Şeyler Yayıncılık ise bu yapıtı ancak 2010 yılında okurlarımızla tanıştırabilmiş.

gaiman1

Neil Gaiman

Alternatif bir tarih evresinde geçen hikayede; Marvel fanlarının yakından tanıdığı birçok karakter yer alırken, hemen hemen hiçbiri alışılan görünüme sahip değil hikayede. Daredevil, Dr. Strange, Nick Fury, Spider-Man, Captain America, Profesör X, Magneto, Fantastic Four, Thor, Scarlet Witch, Quicksilver, Bruce Banner, Dr. Doom, Vulture, X-Man, Uatu ve daha birçokları bu hikayede 1602 yılları kostüm ve yaşam biçimleri içinde yer almaktadır. Ve; belki de Neil Gaiman farkıdır, Marvel Comics bence nadiren becerebildiği son derece başarılı bir alternatif evren öyküsü basmıştır.

İşte öyküde; İngiltere’yle İspanya arasında huzursuzluk vardır. Üstün İspanya bir takım şartlarla İngiltere’yi sıkıştırmaktadır. Kilise de işin içinde komplolar çevirmektedir. Bu arada Amerika kıtasından gelen bir kız, Virginia Dare (Snowbird) koruyucusu Rojhaz (Captain America) hükümdara ulaşmaya çabalarken; X-Okulu, SHIELD benzeri yapılanma, Magneto ve Mutantları, Tapınak Şövalyeleri ve Thor, Fantastic Four gibi birçok figür ve oluşum karmaşık bir mücadelenin başarıyla nihayete ermesi için çabalıyorlar. Daha fazla ayrıntı spoiler olacağından ana konuya girmiyorum.

nineYears

Tarihi Dokuya Bakarsak

1602, tarihi İngiltere – İspanya gerginliği döneminde geçmektedir. Kraliçe Elizabeth filmlerini takip edenlerin de hatırlayacağı üzere, bir kadının tahta çıkışını hoş karşılamayan Papa, bir takım saray erkânı ve asiller topluluğu hükümdarın yuvasını yapmaya çalışmakta, İspanya İngiltere’yi işgal etmeyi denemekte, İskoçya’da huzursuzluk baş göstermektedir. Bir de buna ek olarak o yıllarda Dokuz Yıl Savaşları da gerçekleşmiştir. Hikayede bu tarihi bilgiler yorumlanarak yer almaktadır. Hatta 1558 – 1603 yılları arasında hüküm süren kraliçenin ölümü de, yine bir yorumla hikayeye işlenmiştir. Ancak işin bence en eğlenceli tarafı Neil Gaiman’ın tarihi göndermelerin yanı sıra, halen tahtta bir Elizabeth’in, yani II. Elizabeth’in yer almasını fırsat bilerek tarihi bir iş yaratmanın keyfini çıkarmasıdır.

Benim peçetenin bana bildirdiği not ise; bütün bunların dışında, doğrudan Hz. Muhammed’e uzanan bir nokta. Hatta araştırınca gördüm, not aslında daha da gerilere gidiyormuş.

Ki, bu noktada bir açıklama yapma zorunluğu duyuyorum.

Yorumlar