1602 – Marvel Comics, Hz. Muhammed, King Robert The Bruce

Biliyorum ki; her dinin mensubu kendisine aktarılan ve anlatılan her bilgiyi ve dini hikayeyi kendi dinine özel, eşsiz olarak görmektedir. Tarihi veya dini tüm anlatılar ve öğretiler sadece onların dini için özel olarak gerçekleşmiştir. Olayların hiçbiri daha önceki dinlerden alınmamış, alıntılanmamış, uyarlanmamıştır. Her şey o din içindir gayrısı yalandır. Daha sonra anlatılan benzer olaylar da zaten onların dininden araktır ama onların dini öğretileri ve olayları asla bir önceki dinlerle bağlantılı değildir.

Daha sonra anlatılan benzer olayların bir öncekinden ilham alması kısmında kısmen de olsa bu görüşle ortak paydada buluşabilirim. Ancak sıralama açısından bir daha öncesi olması gibi bir gerçek varsa da durup düşünmeyi tercih ederim. Özellikle de ele alacağım konuda tam da bu durum vardır.

Ve son bir not düşeyim: Bir dinin hangi arketipler üzerine kurulduğu veya eşsiz olup olmadığı konusunda bilgi sunacak kişiler vardır. Bu uzmanlar bunu gerekli şekillerde dile getirebilir, dini alaşağı edebilir veya yüceltebilirler. Bu onların alanına girmektedir ve ben bunlardan bağımsız olarak sadece ve sadece tarihi bilgi olarak sunulanların çizgi romanla kesiştiği noktaları aktarabilecek kadar donanımlı olup, gözlemlerimi ve edindiğim bilgileri aktarıyorum.

robertTheBruce

Hz. Muhammed ve King Robert the Bruce

Okumayanlar hikayede yer alan kareleri gözünde canlandırsın.

Peter zindandadır. Londra Kulesi. Peter gözünü sürekli yakından takip ettiği ve hayranı olduğu örümceklerden birine dikmiş onun ağda gezinmesini izlemektedir.

David Banner – (dışarıdan ses) Şimdiden bir arkadaş bulmuşsun, Peter.

der ve bir sonraki karede;

David Banner – Kral Bruce’un İngiltere’den kaçarken bir örümcek ağını bozduğunu söylerler. Sonra onun derhal yeni bir ağ ördüğünü görmüş. İngilizler geldiğinde bir mağaranın ağzındaki örümcek ağı, onun hayatını kurtarmış.

diye devam eder…

1602-1

Burada soru şu: Bu hikaye size neyi hatırlattı?

Evet, Hz. Muhammed’in Mekke’den kaçışını ve bu kaçış esnasında gerçekleşen büyük mucizeyi. Bu mucizeye göre Hz. Muhammed düşmanlarından gizlenmeyi umut ederek yanındakilerle birlikte Sevr Mağarası’na girmiştir. Ancak mağaranın girişi korunmasızdır. Bu sırada buna şahit olan bir örümcek mağara girişine dev bir ağ örmüştür. Daha sonra girişteki ağı gören düşmanlar ağın bozulmamış olduğundan yola çıkarak o mağarada kimsenin olmadığı sonucuna varmış uzaklaşmışlardır. Hz. Muhammed ve yanındakiler de böylece kurtulmuş yollarına devam edebilmiştir.

Peki 622 yılında gerçekleşmiş olan bu mucize neden King Robert the Bruce’la ilişkilendirilmiş çizgi romanda? Şundan dolayı:

Tarihler 1306 yılını gösterirken Robert the Bruce İskoçya’nın kontrolü için İngiltere Kralı I. Edward’a karşı savaşmaktadır (Bu olayı ve Bruce’u hepimiz “Braveheart” filminden hatırlıyoruz). İşte bu savaş sırasında Bruce yorgun düşünce bir mağaraya gizlenmiş. Mağarada belki de pes etmeyi düşünürken gözü mağara girişindeki örümceğe takılmış. Örümcek, girişi kapatacak bir ağı altı defa örmeye çabalamışsa da ancak en sonuncu denemesinde başarmış. Bruce bundan ders çıkararak mücadeleyi bırakmamaya karar vermiş sonunda düşmanlarını topraklarından kovabilmiştir.

Yorumlar