Avengers Hakkında İlginç Bilgiler

Kiminiz filmlerden, kiminizse asıl kaynağı olan çizgi romanlardan bir şekilde tanışıyor onlarla. Peki onlar hakkında şu soruların cevaplarını biliyor muydunuz?

1. Avengers Ne Kadar Eskiye Dayanıyor?

Avengers’ın ilk sayısı, X-Men’le aynı ay içinde, yani Eylül 1963’te Marvel Comics tarafından yayınlanmıştır.

avengers4

2. Avengers’in Yaratıcıları Kimdir?

Orijinal Avengers kadrosu, X-Men ve Fantastic Four gibi günümüzde herkesin tanıdığı Marvel karakterlerinin de yaratıcısı olan Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılmıştır. Stan Lee serinin ilk 35, Jack Kirby ise 8 sayısına emek vermiştir.

Jack Kirby ve Stan Lee

Jack Kirby ve Stan Lee

Jack Kirby, malesef aramızdan 1994 yılında ayrılmıştır. Ancak yaşayan efsane Stan Lee’yi, aşağı yukarı tüm Marvel filmlerinde aldığı küçük rollerde görebilirsiniz (Bilmeyenler için, siyah kemik çerçeveli gözlük takan, 90 yaşlarında bıyıklı bir amcadır kendisi).

3. Orijinal Kadro Kimlerden Oluşuyor?

Avengers’ı sadece film ve çizgi dizilerden tanıyanlar için şu bilgiyi vermek isterim: Orijinal Avengers kadrosu, Iron Man önderliğinde Thor, Ant-Man, Wasp ve Hulk’tan oluşmaktadır.

Loki'yle savaşan orijinal kadro (son dönemde çizilmiş).

Loki’yle savaşan orijinal kadro (çizimler o döneme ait değil, yeni çizilmiş).

Ancak hemen ikinci sayıda Hulk bir şeylere atarlanıp gruptan ayrılmıştır (Evet, sadece bir sayının hatırına Hulk’u fimlerde görmeye devam ediyoruz). Kaptan Amerika ise, ancak 4. sayıda ekibe katılabilmiştir.

Hawkeye ve Black Widow mu? Hawkeye ekibe Avengers #16’da, Black Widow ise 80’li yıllarda kadroya dahil olmuştur. Ah! Bu arada her ikisi de önceleri Avengers düşmanı olarak sahneye çıkmıştır. Onu da atlamayalım!

4. Avengers DC Comics’in Justice League’inden mi Kopya Çekildi?

Cevap hem “Evet” hem “Hayır”. Avengers aslında Daredevil’in ilk sayısının matbaaya yetişmeyecek olması yüzünden ortaya çıkmıştır. Marvel’in o dönemki yönetimi, Spider-Man tarzı bir karakter olduğu için Daredevil’e çok önem veriyor ve benzer bir başarı da ondan bekliyordu. Bu yüzden Daredevil’ın aceleye getirilip hazır olmadan piyasaya sürülmemesine karar verildi.

avengers6

Lee ve Kirby, tıpkı DC Comics’in Justice League’de yaptığı gibi, karakterlerin orijin hikayeleriyle zaman harcamadan hemen maceraya girebilecekleri bir süper kahraman ekibi toplamaları talebiyle görevlendirildi. Böylece çok kısıtlı bir sürede Avengers ortaya çıktı. Muhtemelen hemen ikinci sayısında Hulk’ın gruptan ayrılma sebebi, ilk sayının aceleye getirilmiş ve yeterince üstünde düşünülmemiş olmasındandır.

Yorumlar