Avengers Hakkında İlginç Bilgiler

5. Avengers’ın İsmini Kim Verdi?

Ülkemizde 80’lerin sonu, 90’ların başında Alfa Yayınları tarafından piyasaya sürülen Marvel çizgi romanlarında “İntikamcılar”, B yayınları tarafından yayınlanan Örümcek Adam çizgi romanlarında “İntikam Birliği”, 2012 yılında vizyona giren sinema filminde ise “Yenilmezler” olarak Türkçeye çevrilen grubun ismini 1963 yılında yayınlanan ilk maceralarında Wasp vermiştir.

Ant-Man, Wasp, Iron Man, Hulk ve Thor (Gülmeyin!).

Ant-Man, Wasp, Iron Man, Hulk ve Thor (Gülmeyin!).

Not: Wasp’ı tanısanız çok seversiniz.

6. İyi de… Avengers İsmi Başka Yerde Kullanılmamış mıydı?

Daha önce de belirttiğim gibi; Marvel aslında Avengers’ı çok büyük umutlarla çıkarmamıştı. Amaçları o ayki programı kurtarmaktı. Ancak popülerliği arttıkça yayına devam edildi. Takvimler 1967’yi gösterdiğinde, yani ilk sayının üstüne 4 yıl geçtikten sonra Marvel’den birinin aklına Avengers isminin telif haklarını hala almadıkları geldi. Gerekli başvurular o sene yapıldı, ancak İlgiltere’de The Avengers adı verilen casus dizisi, Marvel’in Avengers’ı piyasaya sürmesinden 2 yıl önce başlamış ve hala devam etmekteydi. Bir kaç yıl süren gürültülü mahkeme sürecinin ardından 1970’de uzlaşmaya varıldı.

1961 - 96 arasında yayınlanan The Avengers adlı İngiliz yapımı dizi.

1961 – 96 arasında yayınlanan The Avengers adlı İngiliz yapımı dizi.

Hemen bu arada bir geek bilgi vereyim: Sözkonusu The Avengers adlı dizinin önemli bir karakterini Diane Rigg canlandırmaktadır (Sarı kıyafetli olan). Kendisi Bond fanlarının çok sevdiği 1969 yapımı “On Her Majesty’s Secret Service” adlı filmde James Bond’un eşi rolünü oynamıştır. Bu aralar ise Game of Thrones’da Olenna Tyrell’i canlandırmaktadır. Eee… “Ne oldum?” demeyeceksin, “Ne olacağım?” diyeceksin.

7. Avengers’a Başka Kimler Katıldı?

Avengers, sabit bir kadrosu olan grup değildir. Şimdiye kadar onlarca kahraman farklı sürelerde gruba hizmet etmiştir. Hatta bu konuda ilginç bir anekdot olarak; 1979’da yayınlanan Avenger #181’de, Ulusal Güvenlik’ten Henry Peter Gyrich, takibini yapmakta zorlandıkları için kadroyu 7 kişiyle sınırlandırmıştır. Seçilenler: Iron Man, Vision, Captain America, Scarlet Witch, Beast, Wasp ve Falcon’dur.

avengers1

Yok yok…

Elbette bunun arkasında yatan asıl sebep, aslında okuyuculardan gelen şikayetlerdir. Zira Avengers Malikanesi o dönemler tüm Marvel evrenine açık kıraathane gibi kullanılıyordu. Çoğu karakterin okuyucu tarafında tutup tutmayacağı, Avengers’a konuk edilerek ölçülüyordu.

8. Wasp’ın Kostüm Rekoru mu Var?

Wasp, yani Janet van Dyne dünya tatlısı bir süper kahraman olmasının yanında iyi bir moda tasarımcısıdır. Kostüm değiştirme konusunda çizgi roman tarihinde kırılmasıoldukça zor bir rekora sahiptir. Janet, şimdiye kadar 400‘den fazla farklı kostüm değiştirmiştir.

avengers3

Hepsini görmek ve detaylı bilgi almak için size şu fan sitesini önerebilirim:

Wondrous Wasp

Yorumlar