Avengers Hakkında İlginç Bilgiler

9. Age of Ultron Hakkında

Age of Ultron, Mayıs – Haziran 2015 arasında yayınlanan, 10 sayılık bir mini-seridir. Hikayeye göre Ultron neredeyse tüm insanlığı yok etmiştir. Kalan bir kaç süper kahraman çözüm arayışıyla geçmişe giderek Ultron’un hiç yaratılmamış olmasını sağlarlar. Ancak geri döndüklerinde bu yaptıklarının bir takım sonuçları olmuştur. Daha fazla spoiler vermeyeyim, zira Gerekli Şeyler güzel bir hizmet yaparak filmden önce bu seriyi Türkçe olarak tek cilt halinde yayınladı!

avengers8

Peki “Bu hikayenin filmle ne alakası var?” sorusunun cevabı ise şimdilik şu: İsmin aynı olması dışında hiç! Elbette bunu filmin fragmanından gördüklerimiz kadarıyla söyleyebiliyoruz. Filmin fragmanlara yansıyan bölümleri dışında benzerlik gerçekleşirse ne ala. O vakit yazıyı güncelleriz…

10. Filmde Quicksilver ve Scarlet Witch Kötü mü Olacak?

Filmi bilmem, ama Earth 616 adı verilen çzigi roman evreninde Scarlet Witch ve Quicksilver zaten ilk olarak 1963 yılında X-Men #4’te, Magneto’nun kurduğu Brotherhood of Evil Mutants (Kötü Mutantların Kardeşliği) adlı ekibin üyesi olarak okuyucuyla tanışmışlardı. Bu konudaki detayları, sitemizde yayınlanan Süper Kahraman Dosyaları’nda bulabilirsiniz:

Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Scarlet Witch Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Quicksilver
Scarlet Witch'in kostümünün yanlış boyandığı X-Men #4. Toad, Mastermind, Magneto, Scarlet Witch ve Quicksilver.

Scarlet Witch’in kostümünün yanlış renkte boyandığı X-Men #4. Toad, Mastermind, Magneto, Scarlet Witch ve Quicksilver.

Kaldı ki; Avengers’ın yegane “sonradan aydınlanan” üyesi onlar da değildir. Aslında Hulk o dönemlerde bir kahramandan ziyade insanlık için tehdittir. Hawkeye, eski suçludur. Black Widow beyni yıkanmış bir Sovyet ajanıdır ve Avengers’a kan kusturmuştur. Hatta Ultron’un Avengers’ı yok etmek için yarattığı android, Vision’dan başkası değildir!

Efendim? Vision’ı merak mı ettiniz? Buyrun:

Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Vision

11. Jarvis Kimdir?

Marvel Sinematik Evreninde (Earth-199999) Tony Stark’ın yarattığı bir yapay zeka olarak karşımıza çıkan Jarvis, Earth 616, yani çizgi roman evreninde Tony Stark’ın uşağı olarak görev yapan gerçek bir insandır. Kurulduktan sonra hizmetlerini tüm Avengers kadrosuna vermeye başlamıştır. Jarvis, Bruce Banner’ın yakın arkadaşı Rick Jones’la birlikte Avengers’ın onursal üyelerinden biridir.

Çizgi roman evrenindeki uşak Jarvis ve Agent Carter'da rol alan Edvin Jarvis.

Çizgi roman evrenindeki uşak Jarvis ve Agent Carter’da rol alan Edvin Jarvis.

Hikayesi 40’lı yılların sonunda, yine Marvel Sinematik Evreninde geçen Agent Carter adlı dizide ise Jarvis, Tony Stark’ın babası Hovard Stark’ın uşağı olarak karşımıza çıkmıştır. Bu bilgiye dayanarak Earth-199999’daki Tony Stark’ın çocukluğundan tanıdığı Jarvis’in anısını yaşatmak için yarattığı yapay zekaya aynı ismi vermiş olduğu çıkarımını yapabiliriz.

12. Örümcek Adam ve Daredevil Vaktiyle Neden Avengers’a Alınmadı?

Hikayeye göre Spider-Man de, Daredevil de farklı zamanlarda Avengers üyesi olmak için başvuruda bulunmuş, ancak reddedilerek “yedek üye” konumuna alınmışlardır. Yine hikayeye göre gerekçe ise; her iki kahramanında kendi evlerine yakın yerlerde aktif olmak istemesi ve polisle işbirliği içinde olmamalarıdır. Fakat 2005 yılında The New Avengers serisinde Captain America ve Iron Man yeni bir ekip kurmaya karar verdiklerinde her ikisine de katılmaları için teklif götürülür. Spider-Man biraz ayağını sürüse de sonunda kabul eder, Daredevil ise o dönemlerde hayatının çok karışık olduğunu bahane ederek reddeder.

avengers11

Gerçek hayattaki sebep ise her iki karakterin de (özellikle Spidey) Marvel’in lokomotifi olmalarıdır. Bu durum 50 yıl önce de böyleydi, bugün de böyle. 50 yıl önce, kendilerine has hikaye tarzlarının, Avengers üyesi olmaları durumunda olumsuz etkileneceği düşünülmüştür.

Şöyle düşünün: Iron Man çok zengindir, Avengers olsun olmasın hayat tarzı aynı kalacaktır. Thor bir tanrıdır, zaten Asgard’a geçiş yaptığı anda bambaşka hikayeler anlatabilmektedir. Captain America zaten bir ikonadır, Avengers’ın sembolü haline gelmiştir. Ant-Man ve Wasp gibi karakterler zaten Avengers dışında ağırlığı olan karakterler değildir. Hatta bu mantıkla Hulk’ın neden ekipten hemen ayrıldığını da çözümleyebiliriz. Zira karakterin konsepti Dr Jekyll and Mr Hyde üstüne kurulu olduğu için, bu hikaye örgüsünü Avengers’ta kalması durumunda devam ettirmek mümkün olmayacaktı.

Asıl konuya dönecek olursak: Bu formülü Spider-Man ve Daredevil’e de uyarladığımızda zaten Avengers’a işleri olmadığını görürüz. Peki ne oldu da New Avengers’ta yer almaları istendi? Çok basit: Yeni serinin tutmasını garanti etmek! Kaldı ki, Spider-Man’e Avengers’a girmek hiç yaramamıştır. Gizli kimliğini açıklamak zorunda kalmış, May Hala’sı vurulmuş, iç savaş sırasında iki arada bir derede kalmış, tüm bunları geri alabilmek için de Mephisto’yla anlaşarak Mary Jane’le olan evliliğinden vazgeçmek zorunda kalmıştır.

Yorumlar