Avengers Hakkında İlginç Bilgiler

13. Neden Çizgi Romanlarla Filmler Bu Kadar Farklı?

İlk sebep elbette iki mecranın birbirinden çok farklı olmasıdır. Ayrıca 50 yıl öncenin kafa yapısıyla yazılmış hikayeleri bugün algılamak oldukça zordur. Bunun yanında çizgi roman evrenleri multiverse adı verilen çoklu evren sistemine dahildir. Yani aynı anda sınırsız sayıda evrende, aynı kişiler, farklı hayatları ve kaderleri yaşayabilmektedir. Örneğin; Marvel’in orijinal hikayesinin geçtiği evrene Earth-616 adı verilmektedir. Ultimate serisini geçtiği evrene Earth-1610, sinematik evrene ise Earth-199999 adı verilmektedir.

"Delirtmeyin beni! Kalkar giderim bak!"

“Delirtmeyin beni! Kalkar giderim bak!”

Uzun lafın kısası: Ben de de dahil filmleri izleyip dırdır eden hiç kimseyi ciddiye almamak gerekmektedir. Zira sinematik evren, orijinal evrenden farklıdır. “Bu kitaplarda böyle değildi yeaaa!” diyenlere çenelerini kapamalarını söyleyin! Hatta konuyla ilgili şu yazımızı da okutabilirsiniz:

Marvel Çokluevren Dosyası

14. Quicksilver ve Scarlet Witch Arasında Bir Şeyler Var Diyorlar?

Earth-1610’da yani Ultimate adı verilen Marvel evreninde ikiz kardeş olan Pietro ve Wanda’nın ensest ilişkisi olduğu açıklanmıştır. Ultimate evreni, gerçekçi olması için olabildiğince abartılmış bir evrendir.

Ne gerek vardı şimdi buna?

Ne gerek vardı şimdi buna?

Mesela Magneto, Profesör X’in boynunu kırmış, Blob adlı karakter ise Wasp’ı yemiştir (Hatta tadının tavuğa benzediğini söylemiştir)! Ant-Man’de misilleme olarak Blob’un kafasını ısırarak koparmıştır (Sanırım ne demek istediğimi az çok anladınız)! Bu gibi sebeplerden ötürü Earth-616’dan şaşmayın derim.

15. Avengers Okumaya Nereden Başlayabilirim?

Kesinlikle 50 küsür yıl önceki ilk sayısından değil! Ne Avengers, ne de başka bir çizgi roman serisine giriş yapmak için ASLA kendi yaşınızdan iki kat fazla yıl önce çıkmış ilk sayılarından giriş yapmayın! Marvel (ya da diğer çizgi roman yayıncıları) sıklıkla okuyucuların giriş yapabileceği türden mini seriler, crossover‘lar ya da hikaye sıfırlama taktikleri uygular. Başlangıcınızı bunlar gibi serilerden yapmanız çok daha doğru olacaktır.

avengers7

Bana soracak olursanız, ülkemizde Gerekli Şeyler etiketiyle tek cilt olarak yayınlanmış olan “Avengers Dağıldı” adlı seriden başlamanız hiç kötü bir fikir değildir. Hemen ardından “New Avengers”la devam edebilir, oradan da Captain America’nın yeni filminin de konusu olacak “Civil War“a geçebilirsiniz. Bir kez işin içine girdiğinizde gerisi zaten gelecektir.

Yukarıda söylediklerim de hemen yanlış anlaşılmasın! Eski sayıları okumayın demiyorum, sadece okumaya başlamak için tercih etmeyin diyorum! Yoksa o yıllarda yayınlanan eserleri okumak zaman tünelinde yolculuk yapmak kadar keyiflidir. Hatta X-Men, Avengers, Spider-Man ve Thor gibi kahramanların ilk sayıları da “Klasik” adı altında Türkçe olarak yayınlandı.

16. Ben Çizgi Roman Okumam! X-Men Gibi Çizgi Filmi Yok mu?

Olmaz mı? Hem de öyle X-Men çizgi filmleri gibi 90’lardan kalma değil! 2010 – 2012 yılları arasında yayınlanan ve her birinde 26’şar bölümden 2 sezon olarak yayınlanan yayınlanan The Avengers: Earth’s Mightiest Heroes adlı çizgi dizi var!

Bu çizgi filmde çizgi roman evrenindeki (Earth 616) tarihçeye olabildiğince yakın tasarlanmış seride, kurucu üyelerden olan Ant-Man ve Wasp’ın yanında Black Panther, Vision ve Hawkeye gibi klasik Avengers üyeleriyle de tanışma imkanı bulabilirsiniz!

Seri, 2012’de beyazperdeye yansıyan Avengers filminden sonra, başka bir isimle ve filmdeki karakterlerle devam ettirilmek amacıyla yeni bölüm üretimi durdurulmuştur. Sırf bu yüzden bile Avengers filminden nefret edesi geliyor insanın! Çok öfkeliyim!!!

Yorumlar