Batman v Superman’de Batman’in Yaratıcısı Bill Finger’e Saygı Duruşu

Batman vs Superman: Dawn of Justice filmiyle ilgili çok şey yazılıp çizildi, ama ben daha jenerikte gözüme çarpan bir ayrıntıya takıldım onu kaleme almayı uygun buldum.

Batman’in yaratıcısı olarak yıllarca Bob Kane adını görmüştük. Ne oldu da jenerikte görüldüğü üzere birden bire Batman v Superman’de “Batman created by Bob Kane – Bill Finger” oluverdi? Tamam, çizgi romanda okurların en çok aklında kalan sanatçının çizer olduğu bir gerçek. Hatta yayınevlerinin daha çok önemsediği kişiler de onlar. Öte yandan çizer olmazsa çizgi romanın olmayacağını düşünenler de inanılmaz sayıda. Peki, ama çizgi roman yazarı nedir, ne iş yapar?

Yıllar önce metruk bir çay ocağında oturduğumuzu hatırlıyorum bir grup çizer arkadaşla. Çizgi roman çıkarma hayallerimiz vardı ve ben yazar olarak notlar alırken çizer dostlar da çizgi roman tarzı karakter çizimleri yapmış onları gösteriyordu, çaylarımızı yudumlarken. Çizimlerden biri dikkatimi çekmişti. Çizerin “Öylesine karaladım” dediği karakterin ana kahramanlarımızdan biri olması konusunda ısrar etmiştim. O ise iskambil desenli kostümlü bir erkek çizimini gösterip “Ben bunu istiyorum” demişti. Gel zaman git zaman kadında karar kıldık. Adını koydum. Hikayesini oluşturdum. Sıfırdan güçlerini ve işlevini çıkardım. Yazıldı, çizildi, okundu, beğenildi. Sonra çizerle yolumuz ayrıldı ve ben bir gün sitesine baktığımda şu notu gördüm “… kahramanını yaratan çizer!” O zamanlar dünyadaki tek çizgi roman yazarının ben olduğuma inandığımdan hayli söylenmiştim. Hatta “Görsem bak neler söyleyeceğim!” planları da yapmıştım ama yıllar sonra gördüm ki bu “çizgi roman karakteri/kahramanı yaratma süreci sorunu” aslında evrenselmiş. Dahası ben evrendeki tek yazar ve yaratıcı yazar değilmişim!

Rob Kane ve Bill Finger Batmani tasarlarken Resmin tamamını görmek için tıklayın!)

Rob Kane ve Bill Finger Batmani tasarlarken Resmin tamamını görmek için tıklayın!)

2009 yılında Joker’in hayatını araştırırken karşılaşmıştım, Batman’deki “çizgi roman karakteri/kahramanı yaratma süreci sorunu”na. Batman’in ve Gotham dünyasındaki birçok karakterin yaratıcısı olarak sadece Bob Kane’i bilen biriyken Jerry Robinson adıyla karşılaşmış, onun yıllara yayılan “Joker’in yaratıcısı benim, hakkımı verin” mücadelesini de öylece öğrenmiştim. Yine Bill Finger’la da o zaman tanışmış, mücadelesini ve yoksulluk içindeki vefatını da o zaman öğrenmiştim. Peki, ama neydi işin aslı? 1974 yılında vefat eden bir yazarın adı neden birdenbire Batman’in yaratıcısı olarak anılmaya başlandı sinema perdesinde? Yıllar önce neler olmuştu da yalan bilgilere boğulmuştuk biz? Olayın aslı şuymuş:

Kane’le Finger bir araya gelmiş, süper kahraman ekolünün tutması üzerine kendi kahramanlarını yaratmaya karar vermişler. Bob Kane, Superman’e benzeyen çizimler yapınca Bill Finger kostümde değişiklikler önermiş ve bildiğimiz kostüm ortaya çıkmasını sağlamış. İlk çizimlerde sarışın, domino maskeli yarasamsı pelerinli, kırmızı kostümlü bir çizim yer almaktaymış. Finger, bunların tümünü değiştirtmiştir. Kayıtlara göre kostüm tasarımında Leonardo Da Vinci yarasa kanat tasarımlarıyla Zorro’dan ilham alınmış. Ancak ilk zamanlar kahramanın adı “Bird-Man” olarak düşünüldüyse de “Bat-Man”e dönüştürülmüş de karizma kurtarılmış. Biraz Kızılmaske özelliği eklenince, Sherlock Holmes desteğini de arkasına alan karakter bildiğimiz kişi oluvermek için yola çıkmış. Bu arada sene 1939.

Yorumlar