Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead – Sezon 3 / Cilt 3-4-5

The Walking Dead’de yeni sezon heyecanıyla devam ederken, tembellikten geciktirdiğim bu yazı dizisine de devam edeceğim. Söz veriyorum, bu yazı dizisi daha da hızlı ilerleyecek…

Dizinin ikinci sezonunda durmak bilmeyen olaylar silsilesinin ardından dizi biraz durağanlaşacağı sinyalini vermişti. Hershel’in evi yanıp kül olmuş, tüm ekip Rick’in önderliğinde tekrar kamp kurmaya gitmişti. Dizinin ikinci sezonu ve çizgi romanın da ikinci cildinin “ekip” anlayışı birbirinden farklı. Bazı isimler hem eksik hem de fazla. Bunları yazı dizimizin ikinci bölümünde açıklamıştım. Çizgi roman ve dizi arasındaki farkları bu yazıda da formatı bozmadan iki ana başlık ve altında açıklayacağım; ilk olarak “Hikaye Açısından Farklar” ve ikinci olarak da “Karakterler Açısından Farklar”.

Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken bir şeyi hatırlatmak isterim; dizinin üçüncü sezonu çizgi romanın üçüncü ve dördüncü ve beşinci ciltlerini kapsıyor. Bu bağlamda dizinin üçüncü sezonu hem karakter hem de hikaye bazından epey farklılık içermekte. Hatta hikayesel açıdan dizi ve çizgi roman arasındaki fark o kadar çok ki, dizi neredeyse yeniden yazılmış gibi…

The Walking Dead - Season 3, Episode 10 - Photo Credit: Gene Page/AMC

Not: Bazı başlıkların yanında ÇR göreceksiniz. Bu bölümler sadece çizgi romanda olan bölümler ve çizgi romanı okuyunca öğrenmek istiyorum diyenler bu bölümleri okumak istemiyorsa atlayabilirler.

Hikaye Açısından Farklar

Hatırlanacağı üzere 2. sezon finalinde Hershel’in evinde çıkan yangında Hershel ve ailesi de artık kalacak evleri olmadığı için evlerinden ayrılmak durumunda kalmışlardı. 3. sezonda Hershel ve ailesi de artık ekibe dahil olmuş ve hep birlikte hapishanede yaşamaya başlamışlardı. Hershel’in evi yandığında Andrea’nın ekipten ayrı düştüğünü de hatırlatalım. Çizgi romanda Hershel’in çiftliğinde yaşanan yangın gerçekleşmemişti. Rick ve tüm ekip Hershel’in isteği üzerine evi terk etmişlerdi. Tabii Glenn hariç. Glenn, Maggie ile kalmayı tercih etmişti. Andrea ise dizide ekibimizden ayrı düşüp bir de The Walking Dead’in en önemli karakterlerinden olan Michonne ile karşılaşmışlardı. Çizgi romandaysa Michonne’u ilk defa 4. cildin ilk sayfalarında görüyoruz.

Davetli Misafirler

Ekibimizin hapishaneyi temizleme çabaları onlara bir kaç yeni “arkadaş” kazandırmıştı; hapishanede daha evvelden beri var olan mahkumlar. Daha önce hapse giren kişilerin toplum içerisinde sosyalleşmeye imkan bulmaları biraz zordur. Bu konuda Victor Hugo’nun Sefiller’i, Frank Darabont’un da The Shawshank Redemption’u örnek gösterilebilir. Çizgi romanda Rick de aynı şekilde o mahkumlara “temkinli” yaklaşıyor. Kanımca haklı da, neden orada olduklarını bilmedikleri mahkumlar kendi ailesi için zararlı olabilir. Rick, bu inanç doğrultusunda biraz çekingen, biraz da samimi yaklaşmaya çalışıyor. Dizideyse Rick’in mahkumlara daha sert bir tutum sergilendiğini söyleyebilirim. Çizgi romanla farklılık göstermesinin sebebinin de Darly olduğunu eklemem gerek. Daha önce de belirttiğim gibi; Darly çizgi romanda yok ve dizi içerisinde belki de “ölüp gidecek” bir karakter olarak yaratılırken hayranlar tarafından çok sevildiği için ana karakterler arasına girebilmiş bir karakter. Darly’ın de bir “hillbilly” olduğunu düşünürsek mahkumlara olan tutumunun daha sert olması beklenir.

Mahkumlardan en çok dişimize dokunan karakterse Axel. Zaten dizide Axel dışında hiçbir karakter çizgi romanda yok. Dizide hepimizin uyuz olduğu aşağıdaki görselde silahı tutan arkadaş da çizgi romanda yok. Onun yerine çizgi romanda Dexter var ve kendisi siyahi kocaman bir adam. Hapishanenin A Blok’undan bulduğu silahla Rick’i tehdit ediyor ve buradan hapishaneden ayrılmalarını istiyor. Rick konuşmak için uğraşırken bir taraftan zombiler saldırıya başlıyor. Dexter zombilerle uğraşırken Rick Dexter’ın kafasına sıkıyor ve bu sorunu çözüyor. Aslında bakarsanız dizinin de ikinci sezonunda Shane’in kurtulmak için Otis’e yaptığı şeyin aynısını bu defa Rick yapıyor.

Tomas (Nick Gomez), Oscar (Vincent Ward), Andrew (Markice Moore), Big Tiny (Theodus Crane) and Axel (Lew Temple) - The Walking Dead - Season 3, Episode 2 - Photo Credit: Gene Page/AMC

Dexter vakasından önceyse hapishanede hangi sebepten içeride olduğunu sonradan öğrendiğimiz bir mahkumun gerçek yüzüyle karşılaşıyoruz. Hershel’ın iki tane çocuğunu bu mahkum öldürüyor ve Andrea’yı da yüzünden yaralıyor. Dizide bu olayların hiçbir tanesi gerçekleşmiyor çünkü dizide Hershel’ın o çocukları bulunmamakta ve o dönemde de Andrea hapishanede değil.

Herhsel’in Yeniden Gelişi

Dizide Hershel da ekibimizle birlikte hapishaneye gitmişti, çizgi romanda bu böyle olmadı. Hershel ve ailesi kendi çiftliklerinde kalmışlardı. Bu durumda dizide olduğu gibi hep birlikte hapishane hayatı haliyle başlamadı. Yerinde duramayan Rick, çizgi romanda hapishaneyi zombilerden temizledikten sonra çiftliğe dönüp, Hershel’ı da oraya davet ediyor. Yemek ve güvenlik sıkıntıları çeken Hershel, bunu kabul ediyor ve ekibimize ailesiyle birlikte katılıyor.

Bu yazı, "Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar