Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead – Sezon 3 / Cilt 3-4-5

Tyreese’in Kaderi (ÇR)

Tyreese diziye üçüncü sezonda dahil olsa da çizgi romana çok daha eskiden girmişti. Yanında kızı, bir de kızının erkek arkadaşı vardı. Bu gençler buldukları her fırsatta sevişmeyi deneseler de genellikle Tyreese tarafından yakalanıyorlardı. Daha sonraları Tyreese gençleri rahat bırakmak istese de bir gece duyduğu silah sesiyle uykusundan uyanır ve sesin geldiği tarafa doğru ilerler. Kızını kanlar içerisinde cansız bulur. Tyreese’in kızı ve kızının erkek arkadaşları birlikte intihar ederek bir sonraki hayatta birlikte olacaklarına inanıp canlarına kıymışlardır. Daha doğrusu sadece kızının kendisini öldürecek kadar cesareti varmış. Tyreese’in ölü kızı zombi olarak yeniden uyanır ve o an yaşanılan panikte erkek arkadaşı kızı bir kere daha öldürür. Bu duruma artık dayanamayan Tyreese ise oğlana saldırır ve onu öldürür. Dizide bu sahnelerin hiçbir tanesi maalesef yaşanmadı. Sırf bu açıdan bile bakarsak çizgi romanın daha karanlık geçtiğini söylemek mümkün.

the-walking-dead-tyreese-daughter-kopya

Kızını kaybetmenin verdiği duygularla hapishanede var olan diğer zombileri de katletmek için Tyreese öncülüğünde bir ekip toplanır. Zombiler, Tyreese’in etrafını sarınca diğerleri kaçmak zorunda kalır. Bu esnada Rick de Hershel’ın çiftliğine gitmiştir. İnsanlar Tyreese’i orada ölü sanarken Rick döndüğünde o bölgeye gitmeye karar verir ve Tyreese’i yaşıyor vaziyette bulur. Tüm zombileri kendisi öldürmüştür.

Çizgi romandaki romantizm bu kadarla da sınırlı değil elbette. Carol ve Tyreese arasında başlayan aşk ilişkisi de ciddi sallantıya giriyor. Bu konudaki en büyük etken de Michonne. Dizideki “badass” Michonne çizgi romanda “ultra badass” olarak karşımıza çıkıyor. Tyreese gibi iri yarı bir abimizi bulunca Michonne… Eh gerisi malum.

Çizgi romandaki liderlik çizgilerini belirleyecek bir olaydan daha bahsetmem gerek; Michonne ile Tyreese yakınlaşınca Tyreese’in sevgilisi Carol bunu fark ediyor ve kendi canına kıymaya karar veriyor. Bileklerini kesip ölmeyi beklerden fark edilip dikiş atılarak kurtuluyor. Rick’se Tyreese’e bu durumu anlatmaya giderken Tyreese’i hücresinde Michonne ile al takke ver külah olarak görünce sinirlenip bağırmaya çağırmaya başlıyor. Bu tartışma kısa sürede kavgaya dönüşüyor ve bu ikili birbirlerini neredeyse öldürecek düzeyde dövüşüyorlar. Bu kavga fazla uzamasa da ikilinin arasını açıyor ve Rick’in liderliği ilk defa sorgulanıyor.

the-walking-dead-ricktyreesefight2

Dizideyse Tyreese’i olduğundan daha pısırık bir adam olarak görüyoruz. Çizgi romanda olduğu gibi yanında kızı ve onun sevgilisi yok. Zaten geldikleri gibi Rick onları kovuyor ve Tyreese de Governor’a sığınıyor ancak çizgi romanda Tyreese ekibin çok önemli bir parçası.

Minchonne’un Gelişindeki Farklılık

Çizgi romanın 4. cildinde hikayeye Michonne’un diziden farklı olarak katılması –Otis hapishaneye girecekken zombiler tarafından etrafı çevriliyor ve tam ölecekken onu kurtaran Michonne oluyor.– İşte Michonne aramıza böyle katılıyor. Yani, dizide olan drama burada yok. 3. sezonda en çok canımızı sıkan kişi olan Governor’ı Michonne ve Andrea aracılığıyla tanımıştık. Çizgi romanda Michonne ve Andrea neredeyse birbirinden nefret ediyorlar. Karakterlerin farklılıklarına girdiğimde bu konuyu daha derinlemesine açıklayacağım, ama en azından şimdilik Michonne’un dizidekinden epey farklı olduğunu dile getirmek gerek. Çizgi romanda Michonne ve Governor ile tanışmadığı için Woodbury’i dizide olduğu gibi göremiyoruz. Kahramanlarımızın Governor ile tanışmalarına vesile olan şeyse diziyle teknikte benzer. Aynı şekilde düşen bir helikopteri takip eden ekibimiz soluğu Woodbury’de alıyor. Governor epey şık bir şekilde kahramanlarımızı karşılıyor.

3violada_vszq

Kısa tutmak gerekirse, dizide bol bol gördüğümüz Woodbury sahneleri çizgi romanda en azından 5. cildin ortalarına kadar yok.

Allen’ın Ölümü (ÇR)

Dizide her ne kadar Allen’ı göremesek de (o sıska adamı demiyorum) çizgi romanda Allen epey önemli bir karakterdi. Ekibimizle işin en başından bu yana bulunuyordu. Karavan günlerinden, Hershel’a ve hapishane hayatına kadar. Her ne kadar adama sinir olsam da ekibin bir parçasıydı ve karısının ölümünden sonra girdiği psikolojik bunalımdan tam kurtuldu derken hayata gözlerini yumdu…

Lori’nin Ölümü

Lori’ye birinci sezondan beri gıcık olmayan kaldığını sanmıyorum. Hepimiz ondan epey nefret ettik. Rick’i Shane’e karşı bir noktada dolduran da Lori’nin bizzat kendisi. Meğer çizgi romanları okuyunca fark ettim, Lori dizide daha katlanılabilirmiş… Çizgi romanda Lori sadece bağırıp çağıran bir karakter… Belki birileri kızacak bana ama öyle… Dizide de zombilerin bir araya gelişiyle kapana kısılıp paniklemişti Lori, bu panikle erken doğum yapmıştı. Doğumdan sonra bebeğini görüp aramızdan ayrılmıştı. Hani karakteri sevmiyordum ama bu kadarı da fazla gelmişti. Şimdi hem iyi haber hem de kötü haberim var. Lori çizgi romanda 3, 4 ve 5’inci ciltte henüz doğum yapmadı, yani ölmedi de. Ortalıkta bağırıp çağırarak hayatına hala devam ediyor.

Bu yazı, "Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar