DC Rebirth #1: ‘Okuyucular! New 52 için Özür Dilerim! Retcon Düğmesine Basıyorum!’

Wally West Dönmeye Çalışırken

Sayının anlatıcısı olarak kullanılan Wally’nin bunca zamandır Speedforce’da hapsolduğunu görüyoruz. Tekrardan hatırlanmaya çalışan Wally, önce Batman’in yanına gitmeye çalışıyor Çünkü Flashpoint ile Batman’in bağlantısı çok kuvvetli. Batman’i ise New 52’nun en önemli sırlarından birisini Alfred’e açıklarken buluyoruz. Takip etmeyenler için ufak bir hatırlatma geçeyim bu sır hakkında. Batman DC’nin en güçlü varlıklarından olan Metron’un tahtı Mobius Chair’a oturmuş ve ona Joker’in ismini sormuştur fakat aradığı cevabı net olarak alamamıştır.

Batman’in en azılı düşmanı olan Joker’den tam 3 tane olduğunu öğrenmiştir. Tam bu sırada bir şimşek çakar ve Wally West Batman’in karşısındadır. Ona babasından gelen mektubu nasıl aldığını Barry’ye sormasını ve onu hatırlamasını istemektedir. Sayı bu noktada eminim o kadar güzel anlar yaşatacaktır ki, benim gibi “dinozor okuyucuların” böyle hafif hafif nefesimin düzensizleşmeye başladığını söyleyebilirim. Klasik seriden bu yana olan olayları genel hatlarıyla Wally’nin perspektifinden gösteriyor, bununla da kalmayıp klasik çizimlerle nasılsa birebir aynı şekilde ama modern çizimler ile DC tarihini şöyle bir gözden geçirtiyor.

DC-Rebirth-Spoiler-3-Jokers

Flashpoint’i anlattığı zaman Wally’nin kullandığı kelimeler çok büyük önem arz ediyor. “Birisi”nin Flashpoint sonrası evrenler birleşirken tüm evrenden 10 yıl çaldığını ve bunun tüm sürekliliği değiştirdiğini söylüyor. Bu değişim sonucunda kahramanların birer çaylağa dönüştüğünü ve birçok karakterin bağlantılarının veya ilişkilerinin farklılaştığını dile getiriyor. Bu retcon hareketi tüm New 52 sürecini DC tarihinin yaşanmış bir kesiti haline getirirken, Flashpoint’in suçlusu olarak da Flash’ın görülmesini engelliyor. Hem yeni okuyuculara göz kırpan hem de eski okuyuculara yönelik bir özür kampanyasını başarıyla gerçekleştiren bu sayının sonrasında ise hikaye daha ilginç.

Tüm bunların gerçek olduğunu bir tek Wally’nin bildiğini öğreniyoruz. Ama Wally’nin bunları anlatması için Speedforce’dan çıkması gerek. İşte onun için yıllardır denemediği yol kalmamış. Batman bir şeylerden şüphelenirken Speedforce’a geri çekilen Wally ise çareyi başka karakterlere başvurmada buluyor. İşte tam bu noktada belki de benim lügata kazandırmak istediğim terim olan “mega retcon” devreye giriyor. DC şimdiye kadar işlediği fakat hayranların isyan ettikleri her bir noktayı tek tek Wally yardımıyla retconluyor. Sırayla ziyaret ettiği kişiler ve onların Rebirth sonrası durumuna kısaca göz atarsak;

Adsız

JSA’nin Dönüşü

Justice Society of America bildiğiniz gibi Altın Çağ kahramanlarının bulunduğu bir takımdır DC evreni içerisinde. Earth 2’de yer alan bu kahramanlar takımı, New 52 ile biraz daha modernleştirilmiş ve farklılaştırılmıştır. Özellikle Future’s End hikayesine damgasını vuran bu modernleşmiş takım, Altın Çağ kahramanlarının yerini tutmamıştır. İşte Wally West’de o takımın bir üyesi olan Johnny Thunder’a kendini hatırlatmaktan çok ona bir görev vermek için çabalıyor. Savaş zamanının geldiğini belirten Wally, Justice Society’yi toplaması için bu yaşlı adamdan yardım istiyor. Sayıda tek gördüğümüz JSA üyesi de Johnny Quick değil bu arada. İlerleyen kısımlarda bu takıma tekrar değineceğim.

Geleceğin Değişmesi ve Legion of Super-heroes’un Dönüşü

Wally West’in geri gelişi New 52’nun bizlere gösterilen karanlık geleceğini de değiştirmişe benziyor. Konuşmasından ve taşıdığı yüzükten Saturn Girl olduğunu tahmin ettiğim bir Legion of Super-Heroes üyesinin sorgusunu resmetmiş Geoff Johns. Bu demek oluyor ki; gelecekten gelen ve Superman’in ölümünü araştıran bir grup var. Superman’in ölümü konusunu da biraz açacağım sonraki kısımlarda.

Yorumlar