DC Rebirth #1: ‘Okuyucular! New 52 için Özür Dilerim! Retcon Düğmesine Basıyorum!’

Sidekick’lerin ve Teen Titans’ın Dönüşü

Atom, Blue Beetle, Damien ve Aqualad gibi sidekicklerin yani çırakların yeniden ön planda olacağı bir dönemi de işaret ediyor Rebirth. Özellikle Aqualad’in DC’ye ilk defa girişini görebileceğiz. JSA üyelerinden Doctor Fate’in ise Blue Beetle ile konuşurken bahsettiği şeyler çok önemli ve aslında dünya dışı varlıktan gücünü almadığını tüm o gücün “sihirden” geldiğini söylemesi karakter gelişimi açısından önem arz ediyor.

New 52’dan Geriye Kalanlar

Dediğim gibi Rebirth New 52’nun devamlılığında ufak tefek eklemeler yapacak ve retconlayacağı şeyler genellikle eskiden daha iyi olan ama New 52’daki hali sevilmeyen ögeler olacak. Fakat New 52’dan Rebirth’e devam eden kurgular da var. Bunların birinci örneğini Batman’in “Jokerleri” araması olarak belirtmiştim.  İkinci olarak Wonder Woman’ın ikiz kardeşi olduğu ortaya çıktı ve Jason adındaki bu kişi Darkseid’in güçlerine eşdeğer bir güçte olacağı belirtiliyor.

reb1

Darkseid War sonrası ölen New 52 Superman’i ise yerini Flashpoint öncesi Superman’e bırakacağa benziyor. Lois ve oğlu John ile açık açık paralel bir dünyadan geldiğini söyleyen Sakallı Clark’ımızla Lois’in arasındaki konuşma oldukça ilginç. Kendi dünyalarındaki olayların buradada gerçekleştiğini anlatan Lois’e, Clark’ın benim gibi o da mezarından çıkacaktır demesi ve sonrasında Mr. Oz isimli gizemli bir karakterin ortaya çıkıp kendisine Fallen Superman olarak hitap etmesi bir şeylerin değişeceğinin simgesi olabilir.

Ayrıca Rebirth’ün DC sürekliliğine kazandırmak istediği şeylerden birisi de “karakterler arası kopan ilişkileri düzeltmek” olacağa benziyor. Green Arrow ile Black Canary arasında hissettirilmeye çalışılan garip aşk bağı ve Aquaman ile Mera’nın birbirlerine aşklarını ifade etmeleri, Wally’yi Linda’ya götürmeye itmiştir. Linda’nın yanına giden Wally,  en sevdiği insanın da kendisini hatırlamaması üzerine makus kaderine boyun eğmeye hazırdır. Bu son darbenin ardından Rebirth ile ilgili bir kaç görüntü de görürüz. Batman ailesine yeni katılacak olan iki üyeyi ve Swamp-Thing ile Constantine arasındaki birlikteliği de gören Wally, her kişiyi denemiştir. Hatta Captain Boomerang’ı, Nightwing’i bile.

reb2

Bu kısımda New 52’nun Wally ile ilgili yaptığı en büyük hatayı retconlayarak gidermeye çalıştılar. Aslında ortaya çıkan siyahi Wally West’in adı Wallace West’miş. Iris ile kardeşi olan Daniel’ın büyük dedelerinin ismi Wallace West’miş. Bizim turuncu kafalı Wally daha önce hiç tanışmadığı siyahi kuzenine güvendiğini belirtiyor Flash olarak, çünkü West ailesinin buna layık olduğunu biliyor.

Ve Barry Hatırlıyor

Tüm ümitleri tükenen Wally, son bir kez de olsa Barry’ye veda etmek için ona görünüyor. Kendisine çok iyi bir akıl hocalığı yaptığını belirten Wally, hatırlayıp hatırlamadığını soruyor. Barry ise hatırlamıyor ve Wally Speedforce’a tam karışacakken bir el onu tutuyor ve Speedforce’dan çekip alıyor. Yıllardır bu anı bekleyen okurların ise en duygusuzundan bile bir damla göz yaşı akıyor. Barry onu, yani Kid Flash’ı nasıl unutabilmiş olduğuna inanamıyor ve doyasıya sarılıyorlar.

DC-Rebirth-Barry-Remembers-Wally

Tarihten silinenin Teen Titans’la beraber sadece kendisinin varlığı olmadığını, ilişkilerin ve arkadaşlıkların da kaybolduğunu söylüyor Wally. Yapması gerekenin Batman’e gidip Thomas Wayne’den gelen mektubu sorması gerektiğini belirtiyor. Flashpoint’in Barry’nin hatası olmadığını, başkalarının bu işte parmağı olduğunu söylüyor. O an çizgi roman kareleri Batcave’e çevriliyor.

Yorumlar