DC Rebirth #1: ‘Okuyucular! New 52 için Özür Dilerim! Retcon Düğmesine Basıyorum!’

Watchmen ve DC Sürekliliği

Batcave’de Batman mektubun oraya gidiyor. Önce kocaman bir Joker kartı gözümüze iliştiriliyor. Sanki bununla az sonra açıklanacak şeyin bir alakası varmış gibi. Mektubun arkasından bir parıltı yayılıyor. Batman ona ulaştığında Watchmen’deki Comedian’ın Düğmesi “The Button” ortaya çıkıyor. Epilog kısmında ise Ozymandias ile Dr. Manhattan’ın ilginç bir konuşması yer alıyor.

Sayı genel anlamıyla bu şekilde. Tüm DC sürekliliğini yeniden yazan bir sayı olması ve karakterleri ele alış biçimi ve en önemlisi DC’nin Vertigo damgasıyla yaptığı en sükseli iş olan Watchmen’i sürekliliğe dahil etmesiyle bir mihenk taşı kabul edilecektir ilerleyen dönemlerde DC Rebirth #1.

DC-Rebirth-Manhattan-Explained

Kafam Karıştı Bundan Sonra Ne Yapmalıyım?

Şimdi bazı okurların bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğini bilmemeleri gayet normal. Sonuçta sürekli büyük eventlerini “evren değişiyor” diye lanse eden iki firma var. İkisi de PR çalışmalarını bu mottoya göre kurguluyorlar. E modern yol bu olunca da, bir çok seri ya 1. sayıdan tekrar başlıyor ya da kaldığı yerden devam ediyor. Fakat bambaşka bir evren düzeniyle. İşte DC aslında tam olarak istenileni yapmış. Tüm serilerine 1. sayıdan başlamamış. Belirli sayılarına 1 ve Rebirth 1 demiş. New 52 ile devam edenlerin hikayeleri ile Rebirth’teki değişim geçirilen halleri aynı haftalarda yayınlanacak. Böylelikle bir süre sonra Rebirth sayıları sona erip, asıl serilerden New 52 versiyonlarının Rebirth ile güncellenmiş versiyonlarını okumaya devam edeceğiz. Bunlarda İki istisna var. Detective Comics 934. sayısıyla ve Action Comics 957. sayısıyla sanki hiç New 52 ile iptal olmamış gibi okuyucuyla buluşacaklar. Yeni Okuyuculara tavsiyelerim de şunlar olabilir.

 1.  Tüm DC Evrenine hakim olayım derseniz klasik serilerden başlamanızı öneririm. Ama bu seçenek sizin ömrünüzden bilfiil 1, 1.5 sene kadar yılı çizgi roman okuyarak geçirmenizi isteyecektir. Bilginize.
 2. Eğer DC Krizleri sonunda modern okumalara kadar geleyim, klasikleri boşver deyip, kafam hiç karışmasın istiyorsanız önceleri kısa bir süreç olan Crisis on Infinite Earths sonundan Identitiy Crisis’a kadar gelin ve günümüze kadar takip edin.
 3. Ben direk modern okumalara başlayayım hiç klasikleri okuyamam derseniz, direk Flashpoint ile başlayın sonra New 52’ya geçin. Sonrasında zaten Rebirth’e ulaşırsınız.
 4. Eğer diyorsanız ki; ben okumayayım direk güncelden başlayayım, gerisini DC bana Rebirth sürecinde anlatır. Size bunun pek realist bir yaklaşım olmayacağını üzülerek söylemek isterim. Bu konuda size okuma yapmanız için tavsiye edebileceğim geriye dönük okumalar yapabilirsiniz. En azından Rebirth sonrasında burada ne oluyor diye sormazsınız.

reb4

Önereceğim çizgi romanlar ise;

 • Crisis On Infinite Earths
 • The Flash : Rebirth (2009)
 • Flashpoint
 • Justice League : Origin (New 52 JL ilk macerası)
 • Darkseid War
 • Superman : Lois & Clark
 • The Final Days of Superman
 • Titans Hunt
 • Watchmen

Eğer bu yukarıda saydığım çizgi romanları okursanız, DC hakkında genel bir özet tarih taraması yapmış olursunuz. Böylelikle Rebirth’de açıklanan olayları anlamlandırmanız daha kolay olur.

Yorumlar