Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Black Panther

Ne Güçleri Var?

Black Panther, daha önce de belirttiğim gibi aslında 10 bin yıllık bir soyun devamıdır. Fiziksel güçleri, sadece Wakanda’da yetişen kalp şeklindeki bir bitkiden gelmektedir. Kaldı ki, zaten bu ritüele gelene kadar Black Panther adayı oldukça zorlu fiziksel sınavlardan geçmektedir. Bu soydan gelmeyen herkes için ölümcül olan bu bitki, Black Panther’in hız, çeviklik ve dayanıklılık gibi fiziksel yeteneklerinin olabilecek en üst seviyeye çıkmasını sağlar. Ayrıca duyu organları da olağanüstü şekilde gelişir.

T’Challa, bir dönem Bast’la olan bağlantısını kaybetmiş, yerine ismi bilinmeyen bir Panter Tanrı’yla bağlantı kurmuştur. Bu dönemde büyüye karşı bağışıklık sahibi olan T’Challa’nın koku alma duyusu da avının kokusunu binlerce diğer koku arasından ayıklayacak kadar gelişmiştir. Tekrar Bast’la bağlantıya geçtiğindeyse bu yeni güçleri yitirmiş, ancak o dönem olan olaylar sonrasında King of the Dead (Ölülerin Kralı) namını da taşımaya başlamıştır. T’Challa artık tüm eski Black Panther’lerin anılarına sahip olmanın yanında ölmeyenleri (undead) kontrol etme gücünü de elde etmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Captain America dönemin Black Panther'i nden bir temiz dayak yerken.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Captain America dönemin Black Panther’i nden bir temiz dayak yerken.

T’Challa’nın Black Panther olmasından gelen fiziksel yetenekleri bir yana, aynı zamanda başarılı bir politikacı ve stratejisttir. Ayrıca doktorasını fizik dalında yapmış bir bilim adamı ve mucittir. Marvel evrenindeki (Earth-616) en zeki sekiz kişiden biri olarak anılır (sırasıyla; Reed Richards, Dr. Doom, Hank Pym, Bruce Banner, Tony Stark, T’Challa, Amadeus Cho ve Hank McCoy).

Elbette teknolojik olarak aşırı gelişmiş, bolluk içinde yaşayan bir ülkenin kralı olarak, T’Challa’nın Marvel evrenindeki en zengin kişilerden biri olduğunu ve tüm ülkenin siyasi ve askeri imkanlarının elinin altında bulundurduğunu da unutmamak gerekir. Ayrıca Wakanda’nın ciddi bir büyülü eşya koleksiyonu olduğu da bilinmektedir.

Tüm bu bilgilerin ışığında T’Challa’nın ağır bir Gary Stu vak’ası olduğunu iddia edersem kimse bana kızmaz umarım!

Şunu Silver Surfera yapabilecek kaç kişi tanıyorsunuz?

Şunu Silver Surfera yapabilecek kaç kişi tanıyorsunuz?

Aklıma gelmişken, babadan geçen bir süper kahraman kimliğine sahip olması ve genelde cangıl ortamında maceralar yaşaması sebebiyle Black Panther’in Phantom’dan (Türkçeye Kızılmaske olarak çevrilmiştir) esinlenilerek yaratıldığı düşünülmektedir. Ancak ne Stan Lee’nin, ne de Jack Kirby’nin konuyla ilgili bir açıklaması yoktur. Yani bu bir fan teorisi olmaktan öteye gidememiştir. Bir başka teori de, T’Challa’nın Batman’in bir karşılığı olarak yaratılmış olduğudur. Zenginlik, fiziksel yeterlilik, zeka, teknoloji kullanımı, hatta kostüm tasarımı da dahil olmak üzere Black Panther, Batman’le birçok noktada benzeşmektedir. Ayrıca tıpkı Batman gibi olanaklarını zekice kullanarak kendinden fiziksel olarak kat be kat güçlü rakipleri yenebilmektedir. Bana soracak olursanız, Black Panther her ne sebeple yaratılmış olursa olsun, kendi çapında yeterince özgün bir karakterdir.

Erken Dönemler

Doğumu annesi N’Yami’nin ölümüne sebep olduğu için T’Challa babası tarafından yalnız büyütüldü. T’Chaka, daha önce de belirttiğim gibi, Wakanda’yı dünyaya açacak Black Panther olmaya kararlıydı, ancak bunun bedelini ağır ödeyecekti. Zira vibranyum rezervlerinin varlığını öğrenen Ulysses Klaw, madeni ele geçirme teşebbüsü sırasında T’Chaka’yı sonik silahıyla öldürür. Genç T’Challa ise Klaw’ın kendi sonik silahıyla onu sağ kolundan vurur, ancak kaçmasına engel olamaz.

T’Challa, kral olmaya hazır hale gelene kadar yerine amcası S’yan vekalet eder. Black Panther testleri sırasında yetim bir mutant olan Ororo Munroe ile (X-Men’den Storm) tanışır ve aralarında bir aşk filizlenir. Ancak babasının intikamını almak ve kral olma yolunda ilerlemek için T’Challa ilişkiyi sonlandırır.

Black Panther'in ezeli düşmanlarından Klaw

Black Panther’in ezeli düşmanlarından Klaw

Kral olduktan yıllar sonra Fantastic Four’u Wakanda’ya davet eden T’Challa’nın okuyucuyla tanışması da tam olarak bu macerayla olur (Fantastic Four #52). Aslında T’Challa’nın amacı, babasının katili Klaw’la yüzleşmeden önce yeteneklerini test etmektir. Misafir ettiği Fantastic Four üyelerini tek tek mağlup eden T’Challa, daha sonra gerçek niyetini açıklar ve onların dostluğunu kazanır. Burun kıvırmayın hemen, 60’lı yılların, yani çizgi romanların Gümüş Çağı’nın hikayeleri aşağı yukarı bu ayardadır. Kısa süre sonra da Avengers’a katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecektir.

T’Challa, birkaç yıllığına Wakanda’ya döner. Bu süre içinde yukarda bahsini ettiğim Jungle Action #6-18 arasında yayınlanan Panther’s Rage adlı macerayı yaşar. Ülkeyi iç savaşa sürüklemeye çalışan Erik Killmonger ve yandaşlarıyla savaşır. Yıllar sonra geri dönecek olan Killmonger, Black Panther olmak üzere tüm testleri geçecek, hatta T’Challa’yı düelloda yenecektir bile. Fakat kalp şekilli bitkiyi yediği anda zehirlenerek komaya girecektir. Bu dönemlerde T’Challa’nın kendi adıyla yayınlanan çizgi roman serilerinde yaşadığı daha pek çok macerası var, ancak yazımı bir hikaye özetine çevirmek istemediğim için biraz atlama yapmak istiyorum.

Günümüze Daha Yakın Dönem

Black Panther, Marvel’ın 90’lı yılların sonunda iflasın eşiğine gelmesi yüzünden daraltılan seriler sırasında unutulup bir kenara atılmış Vision, Scarlet Witch, Luke Cage, Ms Marvel ve daha onlarcası gibi harika karakterlerden biridir. Neyse ki, 2000’li yılların ortalarına gelindiğinde ve işler iyiye gitmeye başladığında, Marvel’ın bana göre en başarılı editörlerinden biri olan Joe Quesada tarafından geri getirilmiştir. 2005 yılında Reginald Hudlin tarafından yazılan ve çizgi roman hayranlarının neden bu kadar sevdiğini bir türlü anlayamadığım, John Romita Jr tarafından çizilen (sadece ilk 6 sayı neyse ki) Black Panther vol 4’te bugün Wakanda ve Black Panther’le ilgili bildiğimiz pek çok şey anlatılmış ve T’Challa’nın çocukluk aşkı Storm‘la evlenmesi asrın evliliği olarak lanse edilerek gerçekleşmiştir.

"Güzel başladık aşka, güzel bitmedi başka..."

“Güzel başladık aşka, güzel bitmedi başka…”

Bu dönemde patlak veren Civil War sırasında Captain America’nın tarafını tutan Black Panther ve Storm, olaylar yatıştıktan sonra dünyanın en ünlü ailesine dahil olur! Civil War sırasında ilişkileri olumsuz etkilenen Reed Richards ve Susan Storm, bir süreliğine Fantastic Four‘daki yerlerini Black Panther ve Storm’a bırakır. Bu olay, son dönemlerde iyice yaygınlaşan çizgi romanlardaki ırk ve cinsiyet dağılımını değiştirme denemelerinin ilk örneklerinden sayılabilir. Her ne kadar dünyanın en ünlü ailesine ilk dahil olan siyah karakter Black Panther ve Storm değilse de… Ne yani? Yoksa Luke Cage’in bir süreliğine Fantastic Four’da The Thing’in yerini doldurduğunu bilmiyor muydunuz?

Black Panther, araya giren bir çok olaydan ve panter tanrıdan gelen güçlerini kaybettikten sonra (gözünüzü seveyim, şurada bana Doctor Doom’un onu nasıl komaya soktuğunu falan anlattırmayın şimdi) Wakanda tahtını ve Black Panther ünvanını kızkardeşi Shuri’ye devreder ve New York’a taşınır. Bir süreliğine  Hell’s Kitchen’ın koruyucusu olarak Daredevil’ın yerini dolduran T’Challa, sonunda Wakanda’ya döner ve güçlerini geri kazanır. O sırada Avengers vs X-Men macerası sırasında vuku bulan olaylardan sonra Storm’la olan evliliğini bitirir.

Sanırım haddinden fazla özet geçtim…

TV ve Sinema

Black Panther’in boy gösterdiği pek çok Marvel çizgi serisi vardır. Ancak bence en kayda değer ve çizgi roman evrenindekine en yakın olanı The Avengers: Earth’s Mightiest Heroes adlı çizgi seridir. Ne yapın edin, bu çizgi seriyi mutlaka izleyin!

Avengers: Earth's Mightiest Heroes

Avengers: Earth’s Mightiest Heroes

Sizler bu yazıyı okuduğunuz gün gösterime girecek olan Captain America: Civil War adlı filmde ise Chadwick Boseman tarafından canlandırılacak bir Black Panther’i beyazperdede izleme şansı bulacağız. Her ne kadar filme Spider-Man’in dahil edilmesi yüzünden senaryodaki etkisinin azaltıldığı söylense de, kendi şahsıma filmde göreceğim için en heyecanlı olduğum karakter T’Challa. Hatta hala oy vermeyenler için, bu konuda şöyle bir anketimiz var:

Captain America: Civil War’da En Çok Kimi İzleyeceğin İçin Heyecanlısın?

T’Challa’yla ilgili yazacak gerçekten çok fazla şey var aklımda, ancak bir yerde durmam gerektiğinin de farkındayım. Umarım verdiğim bilgiler, hakkında bir fikre sahip olmanıza yetmiş, çizgi romanlarını takip etmenize sebep olmuştur.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar