Superman Wonder Woman Cilt 1: Güçlü Çift

Bu yazımda sizlere, onlarca yıldır beklenen Superman ve Wonder Woman birlikteliğinin sonunda (canon olarak) gerçekleştiği sayıyı, Güçlü Çift’i inceleyeceğim.

Sayının özetini yazmayacağım burada. Öncelikle yazıda geçen şeylerle ilgili temel bilgileri vereceğim ve sonra sayı ile ilgili edindiğim izlenimlere geçeceğim. İlk baştan söyleyeyim, bu cildin alınması gerektiğini düşünüyorum. Tarihi önemi var. Yazının içeriğinde ise hikaye ve kurgu ile ilgili inceleme ve eleştirilerim yer alacak.

Ön Bilgiler

İlk açıklamamız gereken şey, Power Couple terimi. Bu, ülkemizde pek bilmediğimiz bir terim. Güçlü çift olarak çevrilmiş. Geçerli, ama ne yazık ki anlamı tam karşılamayan bir çeviri. Power Couple, insanların üzerinde güç ve etki sahibi; bir arada değilken de son derece güçlü ve etkili olan iki kişinin bir romantik ilişki ile daha güçlü/etkili hale gelmesidir. Bir medya terimidir ama politik kullanımı fazladır. Bu iki kişinin arasında romantik ilişki olması şarttır. Yani eğer bilmediğimiz bir şey yoksa Putin ve Medvedev ikilisi Power Couple olmaz. Ama Brad Pitt ve Angelina Jolie olur.

Brad Pitt ve Angelina Jolie

Power Couple olayında medyanın ya da çevrenin beklentileri çok önem taşır. Sonuçta karşınızdakiler etkilenmek istedikleri oranda onları etkileyebilirsiniz. Ortada bir beklenti ya da muazzam bir onay olması gerekir. “Zaten olması gereken buydu” imajının orada olması gerekir. O yüzden bu ilk cilde bu ismin verilmiş olması tesadüf değil. Çünkü Superman – Wonder Woman birlikteliği belki 50 yıldır sürekli istenip duran bir şeydi. New 52 ile dünyayı sıfırlamışken ve Clark – Lois Lane birlikteliği oturmadan Wonder Woman’la şanslarını denemek istemişler.

Canon nedir bilmeyenler için de, “ana gerçeklikte sayılan, gelecekteki hikayelerde doğru kabul edilecek hikayeler” olarak açıklayabiliriz. Non-canon hikayeler, kendi başlarına ayrıca durur ve ileride referans kabul edilmezler. Canon bir hikaye nasıl non-canon olur? Onu bu yazının ilerleyen kısımlarında anlatacağım. Çünkü bu sayıda olanları Rebirth‘te değiştirdiler.

Yazıda geçecek olan Foreshadowing terimi ise, “ileride karşımıza çıkacak önemli olay/kişi’nin kısa ön gösterimini yapmak” gibi açıklanabilir. Kötü açıkladım ama mesela yüzü görünmeyen bir kötü adamdan emir alan kişiler varsa, bu yüzü görünmeyen kişi “foreshadow” edilmiş olur. Sonradan ortaya çıktığında daha etkili olmasını sağlar.

Bir sonraki sayfada sayıyla ilgili izlenimlere geçiyoruz. Üçüncü sayfada komple bu ilişki ve iki karakterin doğasına değineceğiz.

Kitap Nasıl?

Superman – Wonder Woman: Güçlü Çift, ufak bir hayal kırıklığı ile başlıyor. Kendi adıma, hikayenin bir önceki kısmını okuduğum için şaşırmadım ama, ilişkinin “başlangıcını” okumak isteyenler, el ele tutuşarak ve birlikte bir yerleri yıkarak ilişkilerinin ortasında olan süper çiftimizi gördüğünde “öncesi nerede yahu?!” diye şaşkınlık yaşayabilir.

New 52’nin ciddi sorunlarından biri, darmadağınık hikaye anlatım şekli ve sırf satış yapabilmek için hikayeleri başka başka başlıklarda devam ettirmeleriydi. (rakamları sallıyorum) Supergirl #1’de başlayan hikaye Superman #12’de devam edip, oradan Batman Superman’den geri Supergirl #2’de devam edip Superman Wonder Woman sayı #3’ten girip Red Lanterns’a gidip, oradan Justice League’a geçip, oradan tekrar Supergirl’e dönüyordu filan. Kafalar karıştı değil mi? Merak etmeyin herkesin karıştı. Okuyucular değil, aynı zamanda yazarlar da o kadar karışıyordu ki, hikayeler birbirini tutmayabiliyordu. Superman ciltlerinin yarısı Superman’in ilk yılını, tişörtlü hali ve iş aradığı zamanları anlatırken diğer yarısı mevcut pelerinli halini anlatıyordu. O arayı başka karakterlerin başka sayılarından doldurmak zorundaydınız. Elimizdeki Superman – Wonder Woman sayısı da en azından ilk sayılarında bundan muzdarip. Gerisi ise bölünmeyen bir hikaye sunuyor, orası iyi.

Hikayenin bölünmemesi güzel bir şey. Başladığın hikaye yarıda kesilip seni Batman’ın bir sayısına göndermiyor. Ama kendi içinde çok acayip bölünmeler ve dağılmalar yaşıyor. Hikayede yok yok. Batman Abi (anlatacağım), medya, Clark Kent’in iş hayatı, Wonder Woman‘ın özel hayatı, Superman’ın özel meseleleri, Mitolojik tanrılarla mücadele, Doomsday‘ın gelişi ve foreshadow edilmesi, Zod’un gelişi, Zod’un sevgilisi Faora’nın gelişi, War World’ün foreshadow edilmesi derken odaklanamayan bir hikaye var. Superman mitosuna bu kadar çok abanıp bir seferde hepsini yüklemeleri pek güzel değil.

Başka yerlere atlamaya aşırı hevesli hikayemiz foreshadowing çılgınlığı içinde. Başka sayılarda, başka serilerde, başka durumlarda karşımıza çıkacak karakterlere foreshadow edeceğiz diye sayfa harcamışlar. Takibi zorlaştırıyor.

Kalabalık ve dağınık hikaye, ilk cilt olduğu için ileriki ciltlere yer yapıyor, o yüzden mazur görülebilir belki, ama devamı cilt 2’de olsa bu mazur görülür. Yoksa bunun devamını Batman Superman serilerinde ya da Justice League’de okumamız gerekiyorsa o sıkıntı olur. Amerikalılar için bile sıkıntı olurken, çevirilmesini beklemesi gereken ülkemizin okuyucuları için iyice sıkıntı olur. Zaten artık new 52 kalmamış, biz daha yeni okuyabiliyoruz. Ülkenin şartlarından dolayı new 52 formülü bizde komple patlak, onu belirtmem gerekir. Merak amaçlı alın, ama diğer ciltler gelse bile hikayenin kaldığı yerden devam etmesini beklemeyin.

Genel olarak hikayenin gidişatı çok hoşuma gitmedi. Kurgulamada sıkıntılar var ve “başka yerlere bağlanacak şeyler koyun” diye yukarıdan gelen baskılar belli oluyor. Yine de hiç bir hatalarını çok uzatmadan başka hatalar yapmaya geçtikleri için büyüyüp okunmaz hale getirmiyor. O yüzden okunabilir ve ortalama bir deneyim sunuyor diyebilirim.

Karakterler

Hikayedeki karakterlerin yapıları kafamda çok acayip soru işaretleri bıraktı. Dünya kadar karakter dururken ilişki tavsiyesi veren Batman en gözüme batandı. Baya da güzel tavsiyeler veriyordu. Cihan abiye söyleyeyim de, “Batman olmak Kaç Yıl Sürer?”  yazısına güzin ablalıkla ilgili bir kısım daha eklesin. Karakteri iyice zıvanadan çıkarın, aferin. Sırf Batman koymuş olmak için konmuş gibi geldi. Aynı şeyleri annesine ya da Lois’e sorarak da çözebilirdi (Lois’le birlikte değiller bu dünyada). Hadi Lois, Superman olduğunu bilmiyor, dünyadaki en yalnız adamlardan biri dışında kimse yok muydu? Justice League’de çift olan süper güçlü karakter yok mu? Onlara danışın?

Doomsday, Olympos Tanrıları, General Zod filan neden laps diye bir ciltte kullanılmış o hiç kafama yatmadı. Tabi bu ciltlerin aslında “sayılar toplamı” olduğunu göz önüne alır ve tüm bu sayıların arasında başka serilerin başka sayılarının olduğunu var sayarsak o zaman iş açığa çıkıyor. Bizim için tek cilt olan hikaye, onlarda bir yıla yayılan dev hikayenin ufak bir parçası. Bizim için 12 sayfada bir gelen BÜYÜK KÖTÜler onlara altı ayda bir geldi. Yine de tek cilde sığabileceğini tahmin ederek abartmamalıydılar. Doomsday de, Zod da Süperman mitosunda muazzam öneme sahip karakterler. Pata küte dayak yiyip geçtiler. Ayıp oldu biraz.

Cat Grant başta olmak üzere bir yığın yan karakter vardı ama rolleri küçüktü. Ana karakterlerin çıkmaza girdikleri yerde hikayeyi ilerletmek için kullanmışlar. Gerisi ise hep “bu karakter var yaaaaa!.. Dikkat et bak hiç tekin değil!!!” şeklindeydi. Güçsüz karakterlerin afedersiniz ama canına okumuşlar. Çok ayak altında kalmışlar. Yine de Cat Grant en azından büyük bir dönüşüme sebep oluyor, o açıdan çok az yırtıyor.

Yan karakterlerden de anlamadığım Cat Grant’ın sevgilisi neden deneysel makinesinin yanında ve üzerinde parti veriyor? Ya da parti verdiği yer neden çalıştığı yer? Düzgün parti verilecek yer yok mu? Sırf karaktere dikkat çekmek ve hikayesine foreshadow etmek için bu ne acayiplik?

Yorumlar