Dark Matter – Burnumuzda Tüten Space Opera Bu Olabilir mi?

Kırmızı alarm halinde bir uzay gemisinde gözünüzü açtınız. Görünüşe göre gemide sizden başkaları da var, ancak onları tanımıyorsunuz. Hatta oraya nasıl geldiğiniz konusunda en ufak bir fikriniz bile yok. Yaşam destek sistemleri %15’te ve düşmeye devam ediyor. Bir şekilde gemiyi stabil hale getiriyorsunuz. Fakat tam rahat bir nefes alacakken bir şey daha fark ediyorsunuz: Kim olduğunuzu hatırlamıyorsunuz!

İlginizi çekti mi? O halde şu sorulara da yanıt alayım: Siz de o yoksunluğu çekenlerden misiniz? Günümüzde “bilimkurgu” diyince şöyle ağız tadıyla izleyebileceğiniz bir space opera yerine The 100, Falling Skies, Revolution gibi kıyamet sonrası dizileri izleyerek avunmaya çalışanlardan mısınız? Hatta senede en az bir kere ortaya çıkan “Yeni Star Trek serisi için Jonathan Frakes’le görüşmeler başladı!” ya da “Joss Whedon, Firefly’a devam etmeye karar verdi!” gibi haberlere yalan olduklarına adınız gibi emin olduğunuz halde sazan gibi atlıyor musunuz? Bir uzay gemisi köprüsü gördüğünüzde heyecanlanıyor musunuz? Evet, sizi anlıyorum, kulübe hoş geldiniz…

Dizinin uzay gemisi "Raza" ile tanışın...

Dizinin uzay gemisi “Raza” ile tanışın…

Ancak şimdi size tanıtacağım seri için “Toplanın ahali! Özlemini çektiğiniz space opera budur!” diyemeyeceğim. Zira sevinmek için henüz çok erken. Ama yine de umut var…

Bu da mı Çizgi Roman Uyarlaması?

Evet, Dark Matter orijinalinde 2012 yılında Dark Horse Comics tarafından yayınlanan bir çizgi roman. Ancak hikaye her ikisi de Stargate dizisine emek vermiş yazarları tarafından aslında bir televizyon serisi olarak kaleme alınmış. Ne var ki o dönemlerde projeye yeterli destek bulunamadığı için 4 sayılık çizgi roman olarak yayınlanmasıyla yetinilmiş. Nihayet 2014 yılında biz bilimkurgu hayranlarının en sevdiği kanallardan biri olan Syfy tarafından 13 bölümden oluşan bir sezon için anlaşma yapılmış ve işte şimdi serinin ilk iki bölümünün kritiğini yapabildiğimiz bu noktadayız.

Dizinin çıkış noktası olan, 2012 yılında Dark Horse Comics'in yayınladığı 4 sayılık çizgi romanın kapaklarından biri.

Dizinin çıkış noktası olan, 2012 yılında Dark Horse Comics’in yayınladığı 4 sayılık çizgi romanın kapaklarından biri.

Bu arada unutmadan şunu da not düşeyim: Dark Matter, kısa bir süre önce (Haziran 2015) Syfy’ın bir diğer space opera serisi olan Killjoys’la birlikte yayınlanmaya başladı. Killjoys’u henüz izleme fırsatı bulamadım, izleyince mutlaka ona da tanıtım yazarım.

Toplu Hafıza Kaybı

Hikayemiz, 6 kişinin bir uzay gemisindeki uyku kapsüllerinde gözlerini açmasıyla başlıyor. Yazımın başında belirttiğim gibi; gemi tehlike altındadır ve görünüşe göre kapsüllerin açılması kazara gerçekleşmiştir. Tehlikeyi atlatan mürettebatın en önemli sorunuysa kim olduklarını ve gemide ne işleri olduklarını hatırlamamalarıdır.

Bir bilimkurgu geleneği: Tüm ırkları temsilen mürettebat.

Dizinin ana hikayesi ve buna bağlı olarak yavaş yavaş çözümlenecek gizemler zincirinin ilk halkası bölümün sonunda açıklanıyor. Daha ilk bölümü incelemeden spoiler yemenize gönlüm razı olmadığı için bunu size söylemeyeceğim. Gidip izleyin…

Mürettebata gelelim: Biraz dikkat edince kadroda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan belli başlı etnik grupları temsil eden birer üye olduğunu görüyoruz. Farklı ırkların bilimkurgularda temsil edilmesi Star Trek’ten beri süregelen bir gelenektir. Ancak Dark Matter yapımcıları bu konuyu geminin kaptanını hem kadın, hem de Asya kökenli bir oyuncu seçerek bir adım öteye götürmüşler gibi.

Yan sanayi "Seven of Nine" verelim?

Yan sanayi “Seven of Nine” verelim?

Bunun yanında mürettebatı canlandıran oyuncuların seçimini büyük ölçüde başarılı buldum. Hatta ilk bölümdeki hafıza kaybı olayını atlatmaya başlayınca karakterler arasındaki sinerjinin hiç de fena olmadığını görmeye başlıyoruz. Unutmadan, oyuncu seçimleri için “büyük ölçüde başarılı” diyorum, zira mürettebatın yedinci üyesi olan android karakteri canlandıran oyuncu bence çok yetersiz. Görünüş olarak Star Trek: Voyager’dan tanıdığımız Seven of Nine karakterine benzetilmeye çalışmış olsa da maalesef ne Jeri Ryan kadar iyi bir oyuncu ne de onun kadar güzel.

Yorumlar