Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi – Bölüm #5: Ebay’den Alışveriş

Yurt dışından ve internetten alışveriş olayına yabancı olan arkadaşlar için derlediğim yazı dizisi tam gaz devam ediyor. Bu yazıda Ebay’de alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine ve karşınıza çıkacak bazı kavramlara değineceğim. Ayrıca deneyimlerim doğrultusunda öğrendiğim bazı püf noktalarını paylaşacağım.

Snipe Nedir?

Snipe, açık artırmalı satışlar için kullanılan bir tabir… Ebay’de açık artırmalar süreli yapılıyorlar. Örneğin alacağınız bir model için 144 saatlik bir açık artırma açılmış oluyor. Acemi bidder’lar 144 saat boyunca ufak tefek artırmalarda bulunuyor… Ancak asıl artırma savaşı son 2 dakikada yaşanıyor. Snipe, son saniyede belli bir miktar girerek artırmayı kazanmak anlamında kullanılıyor. Eğer ben de yaparım diyorsanız unutmayın ki iyi bir internet bağlantısına ve çelik gibi sinirlere sahip olmanız lazım.

Bütün Gün Bilgisayar Başında mı Bekleyeceğim?

Dikkatli olun! Zira Ebay’de açık artırmaya girmek bazen bağımlılık yaratabiliyor. Saat başı girip takip ettiğiniz ürünlerin durumuna bakmanıza gerek yok. Açık artırmayla ürün alıyorsanız ürünü son yarım saatinde yakından takip etmeniz yeterli… Ayrıca bilgisayara mahkum değilsiniz. Ebay’in mobil aplikasyonu da bulunuyor…

ebaysaidonli

Satıcı Nasıl Seçilir?

Yazı dizisinin ilk sayısında alışveriş yapabileceğiniz satıcı tiplerinden bahsetmiştim. Bu satıcılar arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken şey yaptıkları işlem sayısı ve sahip oldukları puan. İlk defa satış yapan bir satıcıdan çok satış sayısı yüksek olan satıcıları tercih edin. Satıcı için bırakılan yorumları gözden geçirin. Çok şikayet varsa, o satıcıdan uzak durun.

Yeni bir satıcıdan alışveriş yapılmaz diye bir kaide yok. Beğendiğiniz bir ürünün açık artırmasına satıcı yüzünden girmemezlik yapmanız gerekmiyor. Böylesi durumlarda satıcıyla temasa geçin, ürüne dair bazı sorular sorun. Verdiği cevaplardan satıcının kişiliğiyle ilgili bir sonuç çıkarmanız mümkün. Fazla ilgisiz veya aşırı ilgiliyse o satıcıdan uzak durun derim…

Son olarak karşınızdakinin 13 yaşında bir çocuk olma ihtimali olduğunu unutmayın.

onlineSho

Bu Ürün Kaç Para Eder?

Ebay, aslında devasa bir semt pazarı… Bu semt pazarında her ürün var ve her tezgahta farklı bir fiyata satılıyor. Bu nedenle ürünün rayiç bedelini belirlemeniz lazım. Bunun için benzer ürün için istenen fiyatlara bakın. Örneğin; 10 tane Space Marine modeli alacaksanız, önce orijinal satış fiyatına bakın. Sonra benzer ürünlerin ikinci ellerinin Buy It Now seçeneğiyle satılan muadillerinin ne kadardan satıldığını inceleyin. Son olarak açık artırmayla satılan benzer ürünlerde artırmanın kaç paradan kapandığına bakın. Bu gözlem size ürünü ne kadara alabileceğinizi gösterir.

Bütçenizi doğru yapmanız önemli. Ne istediğinizi ve kaç para harcayacağınızdan emin olun. Ben genelde alışverişlerimde posta dahil sıfır fiyatın %60-65’i oranında ödemeyi hedefleyerek yaparım.

Ebay’de kendinizi artırmanın heyecanına kaptırmanız ve ürüne gereğinden fazla bir bedel ödemeniz de mümkün. Bu nedenle kendinize mutlaka bir sınır belirleyin ve bunun üzerine çıkmayın… Unutmayın! Picasso tablosu almıyorsunuz. Almak istediğiniz ürünün aynısı bir başka gün yine karşınıza çıkacaktır.

Elimizde Başka Ne Var?

Bir ürünü takip ediyorsanız, satıcının başka ürünleri var mı kontrol edin. Bazen ihtiyaç duyduğunuz başka bir modeli de aynı satıcıdan bulabilirsiniz. Aynı satıcıdan birden fazla ürün almak kargo maliyetini düşüreceğinden sizin için avantaj sağlayacaktır.

onlinesho2

Combined Nedir?

Aynı satıcıdan birden fazla ürün alırsanız bu ürünler için ayrı ayrı posta ücreti ödemek zorunda değilsiniz. Eğer ürün tanıtımı bölümünde satıcı “combine shipping” yaptığını belirtmişse bu birden fazla ürün aldığınızda, toplam alışverişiniz için size yeni bir posta fiyatı vereceği anlamına gelir. Eğer böyle bir ifade kullanmıyorsa, artırmaya katılmadan önce satıcıyla iletişime geçin ve size kombine kargo fiyatı verip vermeyeceğini sorun.

O Altta Bir Şeyler Yazıyor, O Ney?

Açıklamaları dikkatle okuyun! Unutmayın çizgi roman okumuyor alışveriş yapıyorsunuz… Ürünün fotoğrafı satın aldığınız ürüne ait olmayabilir veya fotoğrafta gördüğünüz içerikten farklı olabilir. Çok sık olmamakla birlikte böylesi sıkıntılar yaşanıyor. Eğer beğenmediğiniz bir durum varsa ve bu ürün açıklamasında yazılmışsa iade etme şansınız olmuyor ne yazık ki…

Bu nedenle ürünün açıklamasını dikkatle okuyun, ne satın aldığınızdan emin olun. Eğer aklınıza takılan bir konu varsa ürünü almadan önce mutlaka satıcıyla iletişime geçin.

Bu yazı, "Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar