Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi – Bölüm #5: Ebay’den Alışveriş

Ebay’e Güven Gerisini Merak Etme Sen!

Ebay’de para iade garantisi var. Bu garanti bizzat ebay tarafından veriliyor. Yani bir satıcı sizi dolandırsa bile paranız yanmıyor. Bu nedenle içiniz rahat etsin. Ürünün elinize geçmesi bazen 1 ay sürebiliyor. Bu tip durumlarda önce satıcı ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Eğer düzenli bir satıcıysa yukarıda sözünü ettiğim puanlama sistemine bağlı olarak puan kaybetmemek için sorununuzu mutlaka çözüyor. Bu çözüm para iadesi veya yeniden ürün gönderimi olabiliyor. Eğer satıcı sorunu çözmüyorsa veya size cevap vermiyorsa o zaman Ebay müşteri merkeziyle iletişime geçin. Ya satıcı hemen sorununuzu çözecektir ya da Ebay zararınızı karşılayacaktır.

britsPaypal

Paypal Diye Bir Şey Varmış!

Bu devirde Paypal’ı bilmeme ihtimaliniz oldukça düşük sanıyorum ki… Ancak elbette bilmeyenler olabilir bu nedenle Paypal’a da değinme ihtiyacı duydum. Zira ebay’deki satıcıların çok büyük bir bölümü Paypal ile satış yapıyor.

Efendim Paypal dünya çapında e-ticaret ile uğraşan birçok firmanın kullandığı güvenli bir ödeme yöntemi. Öncelikle Paypal’da kendinize bir hesap açmanız ve ardından bu hesaba bir kredi kartı tanımlamanız gerekiyor. “Benim kredi kartım yok ki” diyorsanız EFT/havale yoluyla Paypal hesabınıza para da yatırabiliyorsunuz. Bir alışveriş yaptığınızda ödemeyi Paypal ile gerçekleştirmeyi seçebiliyorsunuz. Paypal sizin tanımlı kartınızdan veya hesabınızdan parayı çekiyor ve ilgili satıcının hesabına tanımlıyor. Böyle aslında bilmediğiniz bir adama veya güvenmediğiniz bir siteye kredi kartı numaranızı vermemiş oluyorsunuz.

Senegal’deki Veganlara Yardım Edeyim Mi?

Ebay’de alışveriş yaparken, ödeme ekranında bazen garip kampanyalara bağış yapmak isteyip istemediğinizi soruyorlar. Bağış toplanan kampanyalar çok saçma sapan kampanyalar olabiliyor. Çok yardımsever bir insansanız elbette bu kampanyalara bağış yapabilirsiniz… Ancak istemiyorsanız doğru seçeneği işaretlediğinizden emin olun.

Artırmayı Kaybettim, Aşkta Kazanır Mıyım?

Aşkta kazanır mısınız bilmem ama bazen artırmayı kaybettiğinizde bile ürünü almanız mümkün olabiliyor. Açık artırmayı kazanan kişi ürünün ödemesini yapmazsa veya ürünü almaktan vazgeçerse, satıcı, en yüksek fiyat verenden başlayarak açık artırmaya katılmış başka kullanıcılara ürünü almak isteyip istemediğini soruyor. Bu zorunlu bir uygulama değil, tamamen satıcının inisiyatifinde… Satıcı dilerse ürünü yeniden açık artırmaya çıkarmayı da tercih edebilir. Her iki durumda da satıcının kaybını kendi kazancınıza dönüştürmeniz mümkün…

Bu yazı, "Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar