Kırılır Bazı Şeyler, Hikayeler Gibi: Kırılgan Şeyler

Yukarıda adı geçen karakterlerin Mezarlık Kitabı için deneme atışları yaptığı sırada hayat bulduğunu söylüyor yazar. Ayrıca 2003 yılında kısa öykü dalında Locus Ödüllü bir hikaye Koltuğa Ekim Oturduğunda.  Hem de Ray Bradbury’e ithaf edilmiş.

Kırılgan Şeyler’in içerisinde birçok öykünün ödül aldığından bahsetmiştik. Ancak aralarından en ilginç olanı sanırım Vahşi Arzuların Gecesinin Gizli Evindeki Yüzü Olmayan Kölelerin Yasak Gelinleri adlı hikaye. Adını ilk okuduğumda “bu ne lan” gibisinden bir tepki verdiğimi hatırlıyorum zira on kelimeden oluşuyor. Daha başlıkta eğlence başlıyor resmen diyerek okumaya başladım. Yazacağı kitap ile ilgili ilham sıkıntıları çeken bir yazar hakkında hikayemiz. İstediği gibi özgün bir tarz yakalamayı başaramayınca ‘kaçış edebiyatı’ olarak gördüğü fantastik yazına başvurur ve işin ilginç tarafı bu sefer olur. Daha önce bir benzeri hiç okumadığınız türden bir hikaye olduğunu temin edebilirim Vahşi Arzuların Gecesinin Giz… gerisinin az önce yazmıştım, uzun sürer şimdi.

nghisself

Daha nice hikaye var aklıma kazınıp ilelebet orada kalacak. Kapanış Saati gibi gerçek olmaya ramak kalmış olanlardan, kaderin her zaman düşündüğü bir şey vardır dememize sebep olan Acı Kahve gibilerine. Tıpta bir benzeri olmayan Hastalık Ustasının Hastalığı’dan, Matrix için yazılmış Golyat’a ve gurmeliğin son noktası olan Güneş Kuşu’na. Ve final… Amerikan Tanrıları’nı okuyup rafa kaldıranlar, ama unutamayanlar: Vadinin Hükümdarı benden size gelsin. Gölge’yi özleyenlere…

Bu Kadar İyi Kurguları… 

…bir araya getirmek, bunları kağıda dökebilmek hiç de kolay değil. Hikaye yazarlığının roman yazarlığından çok daha farklı bir disiplin olduğu konusunda hemfikiriz sanırım. Yazım süreci olsun, barındırdığı dinamikler olsun bu iki tür birbirinden çok farklı kulvarlarda hayatlarına devam ediyor. Bu sebeple çoğu roman yazarı ya sadece roman yazmayı tercih eder, ya da romanlarından daha az başarılı olan hikayeler ortaya çıkartır. Ancak Neil Gaiman iki türü de gayet güzel bir şekilde kotarabildiğini bize göstermiş oldu. Daha ikinci paragrafta yazarın yazdığı birbirinden özgün ve eğlenceli romanlardan referans verdik. Bu türde ne kadar başarılı olduğunu anlamak için saydıklarımızdan bir tanesini okumak yeterli.

Şimdiyse Kırılgan Şeyler ile birlikte hikaye yazarlığı yönü ile karşımızda. Birbirinden çok farklı yapılara sahip (anlatım, olay örgüsü, karakterler, vs.) iki alanda da güzel işler ortaya çıkartmayı başarması imrendirici gerçekten de.  İlk defa Türkçe’de Neil Gaiman hikayeleri okuyoruz. Bunu da İthaki Yayınları’na borçluyuz. Başarılı çevirisi ile  kitapçıların raflarındaki yerini alan Kırılgan Şeyler’i okumak için daha ne bekliyorsunuz?

Bu yazı, "İthaki Kütüphanesi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar