Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden “The Hobbit: An Unexpected Journey”

Jackson tek bir şarkıyla yetinmemiş, Blunt The Knives’ı koyarak Bilbo’nun titizliğini ve rahatına düşkünlüğünü kafamıza çok eğlenceli bir şekilde yerleştirmiş, uzatılmış versiyonda da bize Goblin Town’ın bir uyarlamasını bile vermiş. Şarkıların bu kadar önemli olmasının bir nedeni de, Bilbo’nun cüceleri Misty Mountains’i söylerken dinledikten sonra maceralarla dolu rüyalar görüp, uyandığında gaza gelip öyle onlara katılmasıdır.

hobbit_food

“Hocam pardon, babanızın böreği mi?”

Kitaptan ilk ciddi sapış, yola çıktıklarından sonra konunun orklardan açılmasıyla başlıyor. Kitabı okuyanlar; Balin Moria’daki savaşı anlatmaya başlayınca bir kaş kaldırıyor, ‘ne alaka hocam?’ diye. Nitekim kitaplarda, ork’ların lafı bir tek ‘hobgoblin’lerden bahsederken geçiyor, onların da gelmesine daha var (ayrıca Azog’dan bir goblin olarak bahsediliyor). Fakat kitapları okumamış ama ilk üçlemeyi izlemiş olan seyircilerin bildiği bir şey var ise, o da antagonistlerin orclar olduğu. Jackson da iki üçleme arasındaki bağları güçlü tutmak niyetinde olduğunu, Azog’un anlatıldığı sahnelerde belli ediyor, güzel de yapıyor. Gelecek olan sahnelerde rastgele Orklar yerine, Azog’u bir daha bir daha görmek ve Thorin’in onunla olan kişisel meselesini hissetmek, bizim ortamdaki ırklar arasındaki nefreti anlamamıza da destek oluyor.

Azog

“Soysuz cüceler! Bi’ bitmediniz!”

Kitabı okumamış ve ilk üçlemeyle aynı ciddiyeti bekleyen seyircileri, eğer tabak çanak sahnesi yeterince hazırlamamışsa yeni bir sürpriz bekliyor. Konuşan troller var! Hobbit: An Unexpected Journey’nin ilk fragmanını gördükten sonraki ilk düşüncem olmasa da, aklıma gelen şeylerden bir tanesi “Acaba troll sahnesini nasıl yapacaklar?” idi. Hobbit kitabındaki troller, mangal yapan üç ayyaş amca modeli takılıyorlar ama Yüzüklerin Efendisi fimlerinde troll’leri oldukça bilinçsiz hayvanlar gibi görmüştük.

trolls_1

Peter ağabey, diğer filmlerde güneşten bişi olmuyordu sanki? I-ıh mı? Tüh.

Kitaplarda Bilbo yakalandıktan sonra cüceler “Hurraaa!” diye çıkıp saldırmıyorlar, hayır, tek tek “Nerde kaldı bunlar, az önce gönderdiğimiz kişi geri gelmedi, hadi teker teker başkalarını gönderelim” modunda gözlemciler yolluyorlar ve her biri yakalanıp çuvallara konuyor. Ben açıkcası Jackson’un yorumunu çok sevdim, nitekim filmdeki cüceler daha önce bahsettiğim gibi kitaptakilerin aksine savaşmak konusunda daha deneyimli ve böyle bir hata yapmazlar. Ayrıca flashback olmayan güzel bir aksiyon sahnesi görmenin sırası da gelmişti.

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Hobbit" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar