Ticket to Ride: Europe – Tren Gelir Hoş Gelir…

Demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan! Ticket to Ride: Europe, Avrupa’yı bir baştan bir başa tren yolu ile bağlama oyunu. Ticket to Ride benzer mekanikleri kullanarak farklı haritalar/coğrafyalar üzerinde trencilik oynayabileceğiniz pek çok platform sunan bir oyun sistemi, ABD’de geçeni var, Almanya’ya odaklananı var, Kuzey Avrupa ülkelerini kapsayanı var, Asya’yı gezdireni var, Afrika havası aldıranı var, hatta gemilerle oynadıklarınız bile var. Bütün oyunlarda mantık benziyor, mekan değişiyor esas olarak. Ticket to Ride temel oyununu aldıktan sonra oyun grubunuzun zevklerine göre genişleme paketleri ile oyun deneyiminizi çeşitlendirebilirsiniz.  Oyun, Allan R. Moon tarafından tasarlanmış, dağıtımı Days of Wonder tarafından yapılıyor. 2 kişiden 5 kişiye kadar oynanabiliyor. Bir saate kalmadan oyunu bitirmek mümkün.

Ticket to Ride: Europe aile oyunu ve geçiş oyunu sınıfında kendine yer bulan bir oyun. Gerçekten de güzel tasarlanmış tablası, rengarenk tren figürleri, çok kolay anlaşılır şekilde hazırlamış kartlarıyla hobiye yeni başlayanlara oynatmak için çok uygun bir oyun. Hatta birinin oynatmasına da gerek yok, biz güzel bir kutu oyunu oynamak istiyoruz diyen her arkadaş grubu veya aile de rahatlıkla alıp, kurallarını öğrenebilir. Ana kuralları çözdükten sonra dil engeli de tamamen ortadan kalkıyor, tabladaki ve kartlardaki resimler her şeyi anlatıyor.

Oyun Mekanikleri

Ticket to Ride: Europe kart çekme, el/deste yönetme, set biriktirme ve yol/ağ birleştirme mekaniklerini kullanıyor. Oyunda iki tip kart biriktiriyoruz, biri tren rotaları diğeri ise tren kartları. Oyuna rotaları çekerek başlıyoruz. Bu rotaları tamamladıkça (rotada yazan şehirlerin arasını kendi tren hatlarımızla bağlayarak) çok puan kazanıyoruz. Aynı şekilde eğer oyunun sonunda elimizde tamamlayamadığımız rota kalırsa o zaman o kadar puan da kaybedebiliyoruz, fazla tren rotası göz çıkarmaz mantığı ile oynamamak lazım yani. Sadece iki şehri bir araya getirirsek o zaman da birleştirdiğimiz ray uzunluğunda göre yine puan topluyoruz. El emeği, göz nuru ile birleştirdiğimiz rotamızın tam ortasındaki tren hattını başkasına mı kaptırdınız? O zaman istasyonlara yatırım yaparak bütün planınızın çökmesini engelleyebilirsiniz. Ticket to Ride: Europe de ayrıca tünel kazarak ve tren feribotları ile deniz vasıtasıyla da sevenleri birbirine kavuşturacak demiryolları yaratabiliyoruz. Bir tren yolunu renklerimize bağlamak için ona uygun renklerde tren kartları oynamamız yeterli, tünel ve deniz yolları için biraz daha özellikli tren kartları oynamak gerekiyor deyip bırakayım, gerisini oynayarak keşfedin. Oyuncuların ellerindeki vagon figürleri tükenince oyun bitiyor ve en çok puanı toplamaya başaran oyuncu kazanıyor.

Ticket to Ride: Europe kuralları hafif siklette, parçaları ve içeriği göze hoş gelen, kendinizi çok sıkmadan, keyifle zaman geçirebileceğiniz bir oyun. Bütününe baktığımızda Ticket to Ride: Europe hem deneyimli oyuncuları tatmin edecek, hem de yeni oyuncuları tavlayacak özellikleri bünyesinde barındırıyor. Makul sürede oyunun tamamlanabilmesi de oyunun hanesine yazdığımız ayrı bir artı puan. Oyun gruplarında ve oturumlarda kendine sık yer bulan bir oyun olarak Ticket to Ride: Europe’nin bir masada kurulduğunu görürseniz boş geçmeyin, “kondüktör bana da birinci sınıftan bir yer” diye hemen atılın, treni kaçırdım diye sonradan dövünmeyin.

Yorumlar