XCOM: The Board Game – İnsanlığın Kaderi Şimdi Sizin Kutunuzda!

Görevleri sonuçlandırmak, araştırma ve geliştirmeleri yapmak ya da UFO’larla dövüşmek için yapmanız gereken de basitçe zar atmak… Oyunda 6 yüzlü aksiyon zarları ve 8 yüzlü bir zorluk zarı var. Bir görevi başarmak istediğinizde, göreve ayırdığınız kaynak kadar 6 yüzlü zar atıyorsunuz. 6 yüzlü zarların 2 yüzünde XCOM ikonu var. Yani bir zar ile %33 ihtimalle başarı elde ediyorsunuz.

xCom2

Aplikasyondan bir görüntü… Bakınız UFO’lar geliyor allı yeşilli…

Örneğin; araştırma için iki bilim adamı ayırdıysanız, elinize iki adet 6 yüzlü zar ve 1 adet 8 yüzlü zar alıyorsunuz. 8 yüzlü zar ne işe yarıyor dediğinizi duyar gibiyim. 8’lik zar işin zorluk seviyesini belirlemenizi sağlıyor. İlk seferde araştırmayı başaramadıysanız ikinci defa denemek istediğinizde zorluk seviyesi artıyor. Örneğin 2. defa denediğiniz bir araştırmada 8 yüzlü zarda 2 veya daha az atarsanız o tur için daha fazla deneme yapamıyorsunuz. Eee uzaylılar ensenizde boza pişirirken öyle uzun uzun araştırma yapmak mümkün olmuyor haliyle…

Şansla aranız kötüyse merak etmeyin! Elbette aksiyon sadece attığınız zarlarla bitmiyor. Karakterlerin bazı özellikleri ya da gerçekleştirilen keşifler başarısız atışları tekrarlamanıza veya zar atmadan başarı elde etmenize imkan veriyor.

Oyunda 4 farklı rol var. Bu roller; Central Officer, Commander, Squad Leader ve Chief Scientist. Görevler başarılı bir şekilde dağıtılmış. Bir görevi oynayan oyuncunun diğerine göre daha az işlevi yok. Her oyuncu bir diğerinin kararından doğrudan olarak etkileniyor. Bu da; oyunu oldukça eğlenceli hale getiriyor. Sadece Central Officer rolü, aynı anda aplikasyonu yönetmekle de görevli olduğu için, biraz daha yumuşak kalmış diyebilirim. Yine en zorlu görevi seçmek gerekirse Chief Scientist’in başarısının görevin başarısını doğrudan etkilediğini söylemem gerekiyor. Zira bilim adamınız sizi ne kadar hızlı ve doğru besleyecek ilerlemelere imza atarsa, oyunu bitirebilme ihtimalimiz de o kadar artıyor.

Oyun zarları. Gerektiğinde okey zarını alıp 1’ler ve 6’lar success diye kullanmak da mümkün.

Oyun zarları. Gerektiğinde okey zarını alıp 1’ler ve 6’lar success diye kullanmak da mümkün.

Kısaca görevlere değinmek gerekirse…

Central Officer’ın Görevleri

  1. Aplikasyonu yönetmek.
  2. Oyuna dahil olacak veya oyundan çıkacak UFO’ları yerleştirmek.
  3. Yörüngeye uydu atamak.
  4. Zorluk derecesini takip etmek.

İçinizdeki GM’yi bastıramıyor musunuz? Oyun oynatmayı seviyor ama “Keşke aksiyonun içinde de yer alabilseydim!” mi diyorsunuz? O zaman Central Officer rolü tam size göre…  Bir yandan UFO’larla kapışırken, bir yandan da herkesin oyunun kurallara bağlı kalmasını, oyunun raydan çıkmamasını siz sağlıyorsunuz. Üstelik “Ofisim merkez, akıllı olacak herkez!!” diye bağırmakta da serbestsiniz…

Yorumlar