Oyuncunuzu Tanıyın: Robin D. Laws’ın Oyuncu Tipleri

2- Biçer-Döver

(Butt-Kicker)

“Döven adam” olmak ister. Genelde basit ve dövüşe hazır bir karakter seçer. Düşmanlarını yenmek ve kendisine meydan okuyanlara karşı üstünlüğünü kanıtlamak ister. Kurallarla karakterini optimal bir yıkım makinesi haline getirecek kadar ilgilenebilir ya da bir şeyleri vurabildiği sürece kurallara ilgisiz kalabilir. Karakterine, dayak atabileceği ve üstünlüğünü gösterebileceği fırsatlar sunmanızı bekler.

Biçer-Döver oyuncu (Temsili / Temsili olmayabilir de...)

Biçer-Döver oyuncu (Temsili / Temsili olmayabilir de…)

Biçer-Döver savaş zaferinin heyecanını arar. Örneğin goblinlerin kafasını kıra kıra köylerine girebileceği bir karşılaşma, goblin kabilesinin şefi ile pazarlık yapmaktan daha ilgi çekici gelecektir.

3- Taktisyen

(Tactician)

Karmaşık ve gerçekçi problemlerden, düşünerek ve yaratıcılığını kullanarak kurtulmak ister. Kuralların gerçeklikle uyuşmasını ister. Ya da en azından kendi içinde tutarlı ve mantıklı, kendi kararlarının başarısında en belirleyici faktör olduğu bir dünya bekler. Heyecanlı doruk noktalarını sevmez, minimum risk ile maksimum kazanç elde ettiği durumları sever. Karakterinin yapacaklarını neredeyse tamamen önceden planlamak ister. Başka oyuncular karakterlerinin kişiliğine uyan, ama taktiksel açıdan makul olmayan hareketler yaptığında rahatsız olur. Taktisyeni tatmin etmek için karakterinin yoluna zorlayıcı ama mantıksal engeller koymalısınız. Genellikle oyun yöneticisini şaşırtacak ve onun düşünmediği çözüm yöntemlerini arayacaktır.

...Ve bozulan taktikler.

…Ve bozulan taktikler.

Taktisyen, oyun sırasında kendini zeki hissetmek ister. Bu yüzden karşılaşmaların ilk bakışta görünen basit çözümleri dışında daha zekice çözüm yöntemleri olması taktisyen oyuncunuzun oyundan alacağı keyfi arttıracaktır. Örneğin ABD başkanına suikast düzenlemek için yapacağı detaylı bir planlama, taktisyen oyuncunuzun zevkten dört köşe olmasını sağlayacaktır. Eğer bu planlama aşamasını ani aksiyon sahneleriyle bölerseniz sizden nefret edecektir.

4- Uzman

(Specialist)

Tek bir karakter türünden hoşlanır ve o karakteri her oyunda, her kurguyerde oynar. Örneğin sürekli şövalye karakter oynayan oyuncular bu tiptedir. Pathfinder’da sürekli Ranger oynayan bir oyuncu olabileceği gibi; farklı türlerdeki oyunlarda, mesela bilim kurgu oyunlarda bile ninja -ya da ninja benzeri bir karakter- oynamak isteyen bir oyuncunuz varsa bilin ki bu gruptadır. Uzman, kuralların favori karakter tipini desteklemesini ister, bunun dışında kurallara ilgisizdir. Uzman oyuncunuzu mutlu etmek için karakter arketipinin güçlü yanını gösterebileceği, cool hareketler yapmasına uygun sahneler yaratın.

Uzman karakterin ne hissetmek istediği oynadığı karakter arketipine bağlıdır. Örneğin ninja oyuncuları, sinsi ve gizli hissetmek ister. Şövalye oyuncuları soylu ve erdemli hissetmek ister. Bu özelliğini oyunun önemli anlarında gösterebilirlerse daha da mutlu olacaklardır. Uzman’ın neden o arketipi oynadığını bilmiyorsanız bile keşfetmesi kolaydır, oynadığı karakterin belirleyici özelliğine bakın.

Yorumlar