Rol Yapma Oyunlarında Hazır Macera Oynatmak

Bazen de yaratıcı bir yol bularak hikayeye hiç aklınıza gelmeyen bir açıdan yaklaşan oyuncular olacaktır. Bu durumda oyuncuya asla “hayır” demeyin. Oyuncunun bu fikrini oyuna katmasına izin verin ve onu hikayenin bir parçası haline getirin. Böyle yaparak o oyuncunun yaratıcılığını ödüllendirmiş ve diğer oyuncuları da benzeri şekilde oynamak konusunda teşvik etmiş olursunuz. Bu yaklaşım, yazılı herhangi bir metne bağlı kalmanızdan çok daha değerlidir.

Hazırlıksız Oynatmak

Bazen acil bir durumda yeterince çalışmadan oyun oynatmanız gerekebilir. Aniden oyun oynatmanız gerektiğinde elinizin altında bulunan bir hazır macera can kurtarır. Belki arkadaşlarınız beklemediğiniz bir zamanda ısrar etti, belki bir etkinlikte son anda masa açmanız gerekti… Gerçekten mecbur kalmadığınız sürece bunu yapmanızı tavsiye etmem. Yine de böyle bir durumla karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğinden kısaca bahsedeceğim.

Harita çizmektense basılı getirmek size zaman kazandırır.

Boardmarker’la çizilen dandik haritadansa şöyle detaylı bir haritayı tercih ederim.

Öncelikle eğer seçme şansınız varsa, karmaşık sosyal karşılaşmalar içeren senaryolardan kaçının. Mümkün olduğu kadar çizgisel senaryolara yönelin. Dungeon-crawl tarzı senaryolar genellikle daha kolay olma eğilimindedir. Tüm senaryoyu okuma şansınız yoksa özet kısımlarını okuyabilirsiniz. Düşük seviyeli maceraları yüksek seviyeli maceralara tercih edin; oynatması daha kolaydır ve daha az risk içerir.

Zamandan tasarruf etmek için elinizden geleni yapın. Oyun sırasında kazandığınız her boşluk, senaryoyu okuyabileceğiniz fazladan zaman demek. Bu yüzden oyuna verilen araları iyi değerlendirin. Sizin okumanız yüzünden oyunun soğumasına izin vermeyin. Eğer etrafta elinizdeki macerayı daha önce oynatmış bir Oyun Yöneticisi varsa ondan yardım isteyebilirsiniz. En azından sizi sorunlu noktalar konusunda uyarabilir.

Başlamadan önce oyuncularınıza senaryoya hazırlıksız olduğunuzu söyleyip söylememeye karar verin. Eğer hazır macera oynatmak konusunda tecrübeliyseniz, çoğunluk senaryoyu 15 dk. önce aldığınızı anlamayacak bile. Ama bazı oyuncular eksik çalıştığınızı ne yaparsanız yapın anlayacaktır. Böyle bir durumda oyuncularınızda olumsuz bir izlenim bırakmak yerine bahanenizi baştan açıklayabilirsiniz.

Hazır macera oynatırken ne olursa olsun oyunun ilerlemesini sağlayın yeter. Nihayetinde, başarılı olup olmadığınızın en büyük ölçüsü oyuncuların eğlenmesidir. Önemli olan yazılı olan metni kelimesi kelimesine tekrarlamak değildir. Oyunu yürüttüğünüz sürece gerisi kendiliğinden gelecektir.

NOT: Hazır maceralara yönelik tecrübemin çok büyük bir kısmını Pathfinder/D&D modülleri, Paizo AP’leri ve PFS senaryoları oluşturmakta. Bu yüzden çoğunlukla Pathfinder/D&D ve türevlerini düşünerek yazdım. Ama yazıdaki tavsiyelerin hemen hemen hepsi tüm oyunlar için geçerlidir.

Yorumlar