Rol Yapma Oyunu Dosyaları – The Void

Yıl M.S 2159, insanlık artık daha “medeni”. Ülkeler problemlerini bir çeşit forum işlevi gören Unified World Council ile çözebilmişler. Yıllar boyunca birçok şey değişmiş olsa da sabit olan şey sömürü. İnsanoğlu aç, doymak bilmeyen midesini uzaya da çevirerek solar sistemimizi kolonileştirmiş, ancak insanlık izlenildiğinin farkında değil.

The Void teknikte solar sistemimizi kolonileştirmemiz üzerine ortaya çıkan “bilinmezliği” konu alan bir rol yapma oyunu. Yeni keşifler, bu keşiflerin sonucunda karşılaşılan durumlar oyunun ana hatlarını oluşturuyor. Oyun teknikte Lovecraftvari bir bilimkurgu havasında geçiyor. İnsanlık Cthulhu Mitos’unda geçen “Old Gods”‘larla tanışmaya başlıyor.

Oyunu Anlatalım

Oyun solar sistemimizde geçiyor ve oyunun yaratıcıları her gezegen için çeşitli kolonileştirme düşünmüşler. Konsepti daha rahat kavramak açısından bazı gezegenlerden bahsedeyim

Solar sistemimizin gezegen sıralanışı

Solar sistemimizin gezegen sıralanışı

Solar sistemin kolonileştirmesinin altında belli başlı sebepler elbette var ancak etkileyen en büyük sebep bence dünyamızın bazı bölgelerinin delinen ozon tabakasıyla yaşanılamaz hale gelmesi ve insanların artık yeni bir yuva arayışıdır. Diğer galaksiler veya Samanyolu Galaksisi’nde yerleşebilecekleri başka gezegen bulunamamış olsa gerek ki solar sistemimizin dışına çıkmamışız.

Dünya

Birçok bilimkurgu filminde olduğu gibi Dünya The Void’de de “cennet” esansları içinde yansıtılıyor. Dünya artık daha medeni ve Birleşmiş Milletlere benzetebileceğimiz Unified World Council ile yönetiliyor. Dünya kendisine zarar veren herhangi bir doğal afetle artık karşılaşmıyor. Hava kirliliği düzeltilmiş, ama ısı değişikliği dünyanın bazı bölgelerini yaşanılamaz hale getirmiş durumda.

Mars

Mars’ın solar sistemin en zengin kolonisi olacağı düşünülüyordu, ilk başlarda yapılan madencilik çalışmaları bu düşüncenin doğruluğunu kanıtlar nitelikteydi. Taşı toprağı altın diyerek insanlar Mars’a akın etti. Madenlerin giderek azalması ve değerli madenlerin yeriniz zamanla değersiz maddelere bırakması birçok maden şirketini batırdı. Çorak gezegen Mars’ı gezmek görmek için gelen turistler ciddi bir geçim kaynağı olsa da turizmde de ciddi düşüş yaşandı.

Jüpiter

Jupiter solar sistemimizin en büyük gezegenidir. Gezegen sadece 2 büyük gaz madenine ev sahipliği yapsa da Galilean uyduları olarak da geçen; Callisto, Europa, Gaynmede, ve Io olmak üzere 4 adet uyduya da ev sahipliği yapar. Callisto diğer uyduların ve Jupiter’in yüzeyinde çalışan insanların yaşadıkları yerdir. Büyük bir lojman olarak düşünebilirsiniz. Europa ise kendi içerisinde bir ekosistemi olan ve büyük bir su altı yaşamına sahiptir. Ganymede ise Jupiter’in incisidir, ticaret, turizm, eğlence gibi sektörlerin buluştuğu yerdir Gaynmede. Dünyanın dışındaki bir Las Vegas düşünün. Io ise coğrafi aktivitelerin bol olduğu bir uydudur. Bir sürü dağ, volkan görmek mümkündür ve ciddi radyasyon içerir, koruma giysileriye yapılabilecek turistik ziyaretler mümkündür. Son olarak Jupiter üzerinde alışılmadık bazı raporlar görüldüğünü de belirtmeliyim.

Neptün

Neptün solar sistemimizin son gezegeni. Güneşe uzaklığından kaynaklı olarak aşırı soğuktur -ortalama -201 derece- . Soğuğun ve şiddetli rüzgarların etkisiyle yaşam Neptün’de de yer altındadır. Gezegen büyük elmas madenlerinin olmasından dolayı madencilikle geçinir. Salacia ise Neptün’ün tek kolonisidir ve elmas da Salacia’dan çıkartılır ve Salacia kolonisi European Federation ve Rhodes Company tarafından yönetilir. Ayrıca Neptün’de yaşayan insanlar insomnia, kabus gibi uyku sorunları yaşadıkları rapor edilmiştir. Salacia’da yaşayan bazı kişilerin kaybolduğu, çoğunun bulunamadığı, daha sonra bulunanların da delirdikleri gözlenmiştir.

Görüldüğü üzere The Void aşırı açık bir bilimkurgu evreni sunuyor. İsterseniz oyunu Cthulhu’ya çekebilirsiniz isterseniz Cthulhu’yu hiç dahil etmeden gezegenler arasındaki güç savaşlarına katılabilirsiniz.

1185318_large

Oyundaki Teknoloji

Oyun günümüzden birkaç yüzyıl sonrasında geçmesi için tasarlanmış yani 2100-2200 arası diyebilirim ve oyundaki teknoloji Alien ve Event Horizon filmlerindeki teknoloji ile benzerlik gösterir. Uzay seyahatiyse oyunun olmazsa olmazı. Gezegenler arası seyahat Enginlik Serisi‘nde olduğu sadece birkaç ay sürüyor. Seyehat esnasında yolcular uykuya alınıyor ve yolculuk boyunca bilinçsiz oluyorlar. Bilgisayarlar iyice küçülmüş ve güçlenmiş durumda. Giyilebilir teknoloji de keza epey gelişmiş. Sağlık alanında da yapay organ dahi yapılabiliyor. İnsanlar günümüzde olduğundan daha uzun süre yaşayabiliyorlar.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar