Black Powder Savaş Raporu – Kırım, 1854

İngilizler Ruslara Karşı…

Black Powder kural seti ve Napolyon dönemi, tarihsel oyunlarda yeni yeni başladığımız bir dönem. İstanbul’a haftasonu ziyaretimde burada akademisyenlik yapan Yunan dostumuz Konstantinos ile bir oyun oynama fırsatı buldum. Senaryoyu o yazdı, aslen bir Amerikan İç Savaşı çarpışması görevi oynadık, Konfederasyon tarafını Ruslarla, Birleşik Devletler tarafını da İngilizlerle değiştirince oldu bize Kırım Savaşı senaryosu.

Senaryo basit, İngilizlerin (yani benim) tutması gereken iki tepe var, biri ormanlık diğeri kayalık. Ruslar da bunlardan birini veya ikisini birden almaya çalışıyor. Savaş sonunda tutulan tepe sayısına ve yok edilen düşman birimi sayısına göre “victory point” alıyoruz.

blackPowder01

blackPowder02 blackPowder03

Benim birliklerim (toplamda 3 standart İngiliz piyadesi “Line Infantry”, 2 küçük hafif süvari “Light Dragoon”, 2 minik hafif piyade ünitesi “Rifle Company” ve 1 top “Foot Artillery”) dizildikten sonra, Ruslar (Konstantinos) hangi tarafa yoğunluk vereceğine karar vererek birimlerini buna göre sahaya sokmak için zar atıyor.

blackPowder04 blackPowder05

Toplamda masaya inen düşmanlar; ilk tur 6 standart Rus piyadesi (Line Infantry), ikinci tur 3 standart piyade, 1 hafif süvari (Hussar) ve 6 top. (Foot Artillery) Bu kadar çok topu görmek ilk anda korkutsa da ilerleyip ateş etmeleri oyunun sonunu buldu, ettiklerinde de herhangi bir etkileri olmadı.

blackPowder06 blackPowder07

Ruslar 6 birlikle İngiliz sağ kanadına yüklenince, sol tepedeki birliklerimi hafif ortaya çektim. Bir birlik tepede kalırken, diğeri ortadaki ağaçlığın gerisine, gerekirse Ruslara ateş açmaya hazır duruma geçti.

blackPowder08 blackPowder09

İlk İngiliz atışlarıyla Rus kolonlarını yavaşlatmayı başardık. Bundan cesaret alıp tugay komutanına doğrudan süvari bölüğüne komuta etmesi emrini veriyorum ve Rus piyadesine yandan dalıyorum. Bu, bir daha yapmamam gereken bir hata. Oyunda, her ne kadar yandan saldırı yese de bir piyade ünitesi, yanında ve arkasında destekler varsa gayet kendinden emin bir şekilde direnebiliyor. Kavgayı kaybeden İngiliz süvarisi çekiliyor ve sonraki tur Rus ateşi karşısında dağılıyor.

blackPowder10 blackPowder11

blackPowder12 blackPowder13

İngilizler iki kanattan da saldırı altında. Soldaki tepede herhangi bir sorun yok. Zaten bu tarafa saldıran birim sayısı az. Ancak sağ kanada Ruslar ağır yükleniyor. İlk saldırıyı Rus piyadesi tek birimle yapabiliyor ve İngiliz “Thin Red Line” burada direniyor. Ancak sonraki tur üç birimle birden saldırı geliyor. Her ne kadar bunlardan biri İngiliz topçusu tarafından püskürtülse de, diğer ikisi hattı kırmayı başarıyor.

blackPowder14 blackPowder15 blackPowder16

İngiliz piyadesi ve süvarisi son bir çabayla tepeyi geri almayı başarsa da bu yeterli olmuyor. Tepede kalan İngiliz hafif piyade ve top birimleri Rus ünitelerinden birini oyundan kaçırmayı başarıyor ve sonraki tur oyun bitiyor. Toplamda 6 tur oynandı, İngilizler bir tepeyi, Ruslar bir diğerini tutuyor, iki taraftan da birer ünite kayıp var ve maç sonu skoru, İngilizler: 5 Ruslar: 7 puanda. “Minor Russian Victory” diyebiliriz.

Black Powder kural seti gerçekten çok eğlenceli, üniteleriniz verdiğiniz emirlere harfiyen uyup sizi muhteşem bir komutan gibi hissettirebilirken, hiçbir emri anlamayıp bir ara Rusların yaptığı gibi düşmanın tam ters istikametine de yönelebilir. Emirlerinizi çok dikkatli vermeniz gerekiyor, üniteniz sizin ona söylemediğiniz hiçbir şeyi yapmıyor, yani “Düşmana doğru ilerle” deyip “sonrasında Line formasyonu al” demediyseniz, ilerlemekle yetiniyorlar, sonradan “bir hareketim daha kaldı, onunla da Line olsunlar” diye bir olay yok. Oyunun bu yanı gerçekten çok keyifli.

Umarım siz de okurken, bizim oynarken aldığımız keyfin bir kısmını tadabilmişsinizdir. Bir sonraki yazıya kadar, küçük askerlerle birbirinize ateş etmeniz dileğiyle…


Editör’den Küçük Bir Sürpriz:

“Kırım Savaşı” diyince Iron Maiden’ın 1983 çıkışlı Piece of Mind adlı albümünden The Trooper adlı parçayı burada paylaşmamak olmazdı.

Parça, savaşta yer görev alan ve can veren bir ingiliz süvarisinin tanık olduklarını konu alır.

Yorumlar