Tarihi Savaş Oyunlarında Dönemler #4 – İmparator’un Savaşları, Black Powder’da Napolyon Dönemi

“İnsanlar sahip oldukları erdemlerden ziyade, sahip oldukları ahlaksızlıkları üzerinden daha kolay yönetilir.” Napolyon Bonapart

Napolyon. Bu isim akıllarımızda o kadar yer etmiştir ki tarihle hiç alakası olmayanlar bile Napolyon’u az çok bilir. Tam olarak hangi dönemde yaşadığını bilmeyenler bile Avrupa’yı titreten bu ufak tefek adamdan haberdardır. O zaman gelin önce Napolyon dönemi Avrupa’yı kısaca anlatalım, sonra da bu dönemin Black Powder oyunları ve ordularına göz atalım.

napolyon1

Sömürgecilik yarışında İngiltere ve İspanya’nın bir miktar gerisinde kalmış bir Fransa. Birleşik Krallık’ın gücünü kırmak için Amerikan Bağımsızlık Savaşı’na destek vermiş ve tüm kaynaklarını harcamış olan bir Fransa. Halkı aç ve kızgın olan bir Fransa. Sonrasında, herkesin bildiği Fransız İhtilali.

1789’daki ihtilal halkın gücüyle yapılmıştı ancak ihtilal sonrası yönetimler halkın ihtiyaçlarına cevap veremedi. Krallığın devrilmesi tüm Avrupa monarşileri için büyük bir tehditti, Fransa bir anda dinsiz ilan edilmişti. Fransa’nın, bu herkesin ona düşman olduğu zamanda tek ihtiyacı, tüm Avrupa’ya güçlerini gösterecek muhteşem bir kumandandı. Napolyon, İtalyan krallıklarını ve Papa’yı dize getirip kendini İmparator ilan ettiğinde tüm Fransa coşkuyla onu alkışlıyordu.

Avusturya, Rusya, Prusya ve İngiltere ilk anda hemen Fransa’ya karşı birlik oldular. Napolyon, 1805’de bugünkü Çek Cumhuriyeti sınırlarında Austerlitz ovasında birleşik Rus ve Avusturya ordusunu yendiğinde Doğu Avrupa’nın tartışmasız hâkimi olduğunu göstermişti. Batıda ise İngilizler ve Portekizler, Fransa’nın müttefiki olan İspanyollara karşı direniyordu. Napolyon 1807’den 1814’e kadar İspanya yarımadasına ordular yolladı, yetmedi İspanya’nın gücünü yeterli bulmadığı için İspanya tahtını gasp etti ve İspanyolları da kendine düşman etti. Ancak İngilizlerin İspanya’daki İngiliz-Portekiz orduları kumandanı olan Wellington Dükü Arthur Wellesley, karşısına atılan her Fransız ordusunu geri püskürttü.

“Savaş hakkındaki tüm olay, hatta hayat hakkındaki tüm olay, yaptığın şeyler üzerinden bilmediğin şeyleri öğrenme çabasıdır; buna ben “tepenin diğer tarafında ne olduğunu tahmin etmek” diyorum.” Arthur Wellesley

Napolyon, 1812’de İspanya’daki savaşlar nihayete ermemiş olmasına rağmen gözlerini Rusya üzerine dikti. 680.000 kişilik muhteşem “Grand Armée”, Rusya içlerine yürüdü. Ruslar tüm Polonya’yı, Batı Rusya’yı, hatta Moskova’yı bile verdiler ancak teslim olmadılar.Napolyon sonunda, ağır kış şartları altında ikmal sıkıntısı yaşadığı için geri çekilmek zorunda kaldı. Karın ve buzun arasında çekilen yorgun Fransız ordusu, Berezina nehrinde Rusların saldırısına uğradı ve neredeyse yok oldu. Bu, Napolyon için sonun başlangıcıydı. Ruslar doğudan ilerleyip Paris yakınlarına kadar geldiler, İngilizler ise İspanya’dan ilerliyordu. Barış şartları görüşüldü, Napolyon sürgüne yollandı ve Fransa’da Müttefiklerin istediği şekilde krallık yeniden kuruldu.

napolyon3

1815’te sürgünden kaçan Napolyon, anakaraya adımını attığı anda halk onu bağrına bastı, ordu onu lider olarak kabul etti ve İmparator ikinci kez başa geçti. Her şey yeniden başlıyordu, Napolyon bugünkü Belçika topraklarını işgal etmek üzere ilerledi. İngilizler buraya Wellington komutasında bir ordu çıkardılar ve Prusya’nın destek güçleri ile beraber Waterloo’da Napolyon’a direndiler. İmparator, bu sefer Fransa’nın son kaynaklarını da tüketmişti ve bir daha dönmemek üzere sürgüne gönderildi.

Fransa bir kez daha aristokrasinin yönetimindeydi ancak bu uzun sürmeyecekti. Tüm Avrupa’da devrimler baş gösterecekti, Napolyon’un ve Fransa’nın başını çektiği aristokrasiye ve eski krallara karşı savaş tüm Avrupa’yı saracak ve kısa süre sonra mutlak monarşi diye bir şey kalmayacaktı.

“Mutluluk hayvanlara ve bitkilere aittir. Çünkü onlarda akçe gailesi yoktur.” III. Selim

Black Powder’ın en keyifli oyunları Napolyon dönemini konu alanlardır. Bu dönemin en azılı düşmanları kuşkusuz Fransa ve İngiltere’dir. Bu iki ülkenin İspanya ve Belçika’daki çatışmalarını konu alan oyunlar, tam olarak zıtların kapışmasıdır. Bir tarafta hat olarak dizilmiş, mükemmel ateş gücüne sahip İngiliz ordusu, diğer tarafta saldırı kolonları halinde dizilen ve top atışının zayıflattığı düşmanı süngüsüyle yok eden Fransız ordusu. Hat halinde dizilen orduların karşı karşıya geçip tüfeklerle ateş açması, dönemin en gözde taktiğidir. Fransız ordusu bu ezberi bozmuştur. Napolyon, İngilizlerle karşılana kadar Fransızlar hep kolonlar halinde ilerlemiş ve yaklaşan Fransız trompetlerini, askerlerin savaş naralarını ve ateş karşısında ilerleme cesaretlerini gören düşman hatları kısa sürede üstlerine çöken Fransız saldırı kolonları tarafından yok edilmiştir.

napolyon2

Napolyon, Avusturya ve Prusya ordularını bu şekilde yenebilmiştir. Ancak İngiliz askeri bu işi bozmuştur, Fransızların savaş naralarından etkilenmeden, karşılarına yığılan kolonlar karşısında paniğe kapılmadan, ateş disiplinini bozmadan cevap vermiştir. Fransızlar, İngilizler hatlarını yarmak için ateş düellosuna girmek zorunda kalmış ve burada da İngiliz askeri, eğitimi ve disiplini ile çoğu zaman galip gelmiştir. Oyunlarda bu zıtlığın kapışmasını görmek muhteşem eğlencelidir, Fransızların yakın dövüşte etkili kolonları ve İngilizlerin ateş üstünlüğü olan hat düzeni.

Diğer ordulara gelirsek, Ruslar ateş etmekten anlamasalar da diğer ordulara göre oldukça dayanıklı ve kalabalık olmaları ile arayı kapatırlar. Avusturya ordusu genel olarak en “standart” ordudur. Prusyalılar eski görkemlerini kaybetmiş olsalar da yine etkilidir ancak oyunun tartışmasız en kötülerinden biri İspanyol ordusudur. Komuta kademesinden askerine kadar herkes deneyimsiz ve başarısızdır. Dengeli bir oyun için İspanyolların karşılarına, kendilerinin neredeyse yarısı kadar bir düşman almaları mantıklı olacaktır.

Bu dönemin en bilindik ve eğlenceli oyunları özetle Fransa-Avusturya, Fransa-Rusya ve Fransa-İngiltere kapışmalarıdır. Black Powder’da Napolyon dönemi oyunları kabaca bu şekilde oluyor, sonraki yazıda 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına bakacağız. Tekrar görüşmek üzere…

Bu yazı, "Tarihi Savaş Oyunlarında Dönemler" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar