Batman v Superman : Adaletin Şafağı Geldi de, Mantığın Şafağına Daha Var Gibi

Bundan yıllar önce, 90’larda biri gelip bana deseydi ki, “Bir gün, en bilinen çizgi roman karakterleri tam takım halinde beyaz perdeye yansıyacak… ama anlatımı tam da çizgi roman gibi olduğu için bir sürü geek beğenmeyecek,” ya da “Bir gün, Batman’in adı geçtiği bir film çıkacak ve çok az kişi Batmobile’den bahsedecek!” ,  “Muhtemelen kafayı bulmuşsun,” derdim. Hayat ne ilginç.

Bildiğiniz gibi Batman V Superman : Dawn of Justice geçen Cuma’dan beri sinema salonlarını sallamakla meşgul. Geek camiasında herkes tam veya yarı zamanlı gizli süper yönetmen, süper senarist, süper görüntü yönetmeni, süper motion uzmanı, süper koreograf filan olduğu ve yarısı DC’ye kalan yarısı da Marvel’a çalıştığı için ortalık karıştı tabii. E çıkan tantananın mantıklı başka bir açıklamasını bulan var mı? Ben bulamadım, mütevazi alter egoları da irili ufaklı çeşitli şirketlerde patronlarından azar işittikleri için gelen bir asabiyet olabilir. Ama üzülmeyin çocuklar, çoğu süper kahramana patronu fırça kayar, Batman hariç. Sanırım Bruce Wayne’e bu kadar gıpta edilmesinin bir nedeni, bunu hiç yaşamaması.

Şaka bir yana, kopan kıyametin nedeninin bambaşka olduğunu düşünüyorum, yazının ilerleyen kısımlarında söyleyeceğim.Bu kez geek camiası yalnız da değil üstelik. “Ölen bir janrın 250 milyon dolar bütçeli mezar taşı” diye manşet atanlar da var. Açıkçası hepimizin mezar taşı böyle olsun, Dawn of Justice’nin beş günde sadece Amerika’da yaptığı hasılat 198 milyon dolar. Film, açılış hasılatıyla da Avengers ve Age of Ultron’u geride bırakarak gişe rekoru kırdı.

bvs_17

Şu sahnede gözleri dolmayan DC hayranına aşina değiliz!

Şimdi, öncelikle bir konuda baştan anlaşalım ki hiç vaktinizi almayayım, siz de yazımın altına doya doya “X’ten sonra okumadım!” diyebilin. Okura hizmet önemli. Ben Dawn of Justice’i genel olarak gayet beğendim. Neden? Çünkü yıllar boyunca okuduğum çizgi romanlardaki ya da DC animasyon evreninden vurucu sahneleri beyaz perdede arka arkaya izleme olanağı buldum. Genelini beğensin beğenmesin, şu filmde gözleri dolmamış biri size DC hayranı olduğunu söylüyorsa, bence inanmayın. En fazla DC hayranı kılığına girmiş Marvel süper kahramanıdır o. Çünkü neden? Bu film, gerçekten beğenerek kaç DC çizgi romanı okudunuz ya da animasyonu izlediniz dedektörü gibi de ondan. Bana diyebilirsiniz ki, “Çizgi roman hayranı olmakla ne alakası var, Kevin Smith gibi adamlar bile beğenmedi?” Kevin Smith’in şurada tükürdüğünü yaladığına ve nedenine dair bir yazı var, okuyun derim.

Ama türe aşina olmayan ortalama sinema seyircisi bu sahneleri ve tamamen bilinçli yapılmış çizgi roman tarzı kopuk kopuk anlatımı beğenir mi? Sanmam, bilakis hayli yorucu bulacaktır. 20 yıl önce, bir çizgi roman filminin ana akımı bu kadar boşverip kendi hayranlarına hitap etmek için şu riski alması bizim için gerçek dışıydı. Çizgi romanları sinema anlatımına son derece başarıyla uyarlayan yönetmenler sayesinde bu aşamaya gelinebildi. Böyle bir proje bütçe bulabildi. Cidden anlamıyorum, DC evrenindeki efsanevi sahneleri neredeyse bire bir alıp birleştiren bu kadar çizgi romansı bir film ilk defa yapılıyor, Justice League’nin aynı anda 6 (ALTI YA ALTI! NEREDEYSE TAMAMI!) karakteri aynı filmde beyaz perdeye yansıyor, bu kadar tarihi bir şeye şahitlik ediyoruz ve heyecanlanmak şöyle dursun, yine şikayet ediyoruz.

Çerçeveye zor sığıyorlar. Bir DC hayranı için nasıl bir mutluluktur bu...

Çerçeveye zor sığıyorlar. Bir DC hayranı için nasıl bir mutluluktur bu…

Hadi ana akım gazetelerinin ve seyircisinin çizgi roman filmlerinden bıkmış olduğunu anlarım, filmden başları ağrıyarak da çıkmış olabilirler ama hey bizim tayfa, size ne oluyor yahu? Ben kendini sabote etmeye bu kadar meraklı bir topluluk görmedim. Bu kadar olumsuz eleştiri eğer gişelere yansısaydı da, Justice League projesi iptal edilseydi iyi mi olurdu yani? Yanıtınız “Evet!” mi? Haydi oradan, benciller. “Ben beğenmedim, gerisi çekilmesin,”  tarzı düşünceleri gördükçe, gerçekten insanlığa dair umudum kırılıyor arkadaşlar. Aslında bunun geek ortamındaki alt metni bellidir “Çekilmesin çünkü çeken ben değilim!” anlamına gelir. İkinci ergenlik çağı da en az Batman’in orta yaş bunalımı kadar kötü bir şey.

Ama neyse ki şimdilik projenin iptal edilmesi gibi bir durum yok. Ama bilin, böyle bir şey gerçekleşirse vigilante olmaya soyunup filmi eleştirenleri kıstırıp dövecek çok kişi var, kendinizi sakının derim. Mesela, Suicide Squad’ın oyuncularının yeniden toplanması ve daha çok komik sahne eklenmesi üzerine şöyle haberler gelmeye başladı ki, bunlar bence üzücü gelişmeler.

Benim beğenmem, filmin sıkıntıları olmadığı anlamına gelmiyor, hem de hiç. Filmde sıkıntılar var, ama Dawn of the Justice’i yerden yere vuran argümanlarda da büyük bilgi ve anlayış eksiği, mantıksızlık ve tutarsızlıklar var. İkisini yan yana koyup tarttığımda ikincisi epey ağır basıyor. Yani attığım başlık, sadece filme yönelik değil. Açıkçası elimin çok kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Şimdiye dek ilginizi çekebildiysem ne mutlu, buyurun devam edin.

Yorumlar