Batman v Superman : Adaletin Şafağı Geldi de, Mantığın Şafağına Daha Var Gibi

Batman

“Suçlular yabani otlar gibidir, birini kazıdığın yerden diğeri çıkar.”

Şu replikten anlıyoruz ki, Batman 20 yıllık suç savaşçılığından sonra canından bezmiş. Nietzche usulü savaştığı şey olmasına ramak bile kalmamış, savaştığı şey olduğunu çoktan kabul etmiş. “Biz suçluyuz ve hep de öyleydik,” diyor Alfred’e. Peki neden böyle? Dawn of Justice’deki Batman, Robin sonrası, yani “Death in the Family”‘den sonraki Bruce Wayne de ondan. Robin’in zırhının tüm ekranı kaplayacak biçimde gözümüze sokulmasıyla anlıyoruz ki, Jason Todd ölmüş. Oğlunu gömen bir babanın psikolojisi neyse, yaşını almış Ben Affleck Batman’inde o var. Böyle bir adamın da kimseye tahammülü olmaz.

İzleyenler, Batman’i aptal bulmuş. Katılmıyorum. Mesele şu ki, Batman Nolan’ın filmlerinde de çok zeki değildi, özellikle üçüncü filmde videolarla ortalığı yıktılar bu yüzden. Ben Affleck’e karşı şahsen önyargılıydım (Siz de beni anlayın ama, ilk seyrettiğim filmleri Pearl Harbor ve Daredevil’dı!) ve açıkçası beni utandırdı. Kendisine şapka çıkarıyor ve çizgi romanlara en sadık Bruce Wayne diyorum. Benim için Bale’i şu an kat kat geçmiş durumda ki, ben Bale’i Bruce Wayne olarak hiçbir zaman pek beğenmemişimdir. Ben Affleck’le Henry Cavill’in sette sürekli birbirlerini süzüp, gidip daha da çok aletli jimnastik çalışmalarını okudunuz mu? Zamanında Michael Keaton gibi çelimsiz bir adamın Batman’i oynadığını düşününce insana cidden bir gülme geliyor. Özetle ilk kez ideal Batman’imi buldum, mutluyum. Karakter gelişimi üzerine bir röportajı buyurun izleyin.

Evet, Batman Superman’e saldırıyor. Çünkü Alfred’in belirttiği gibi duygular ve orta yaş bunalımı, kendinden genç olandan korkmanın getirdiği Kronos korkusu mantığının önüne geçmiş vaziyette. Alfred, filmin başlarındaki konuşmasıyla bütün nedenleri açıklıyor aslında. Daha öte bir şeye ben şahsen ihtiyaç duymadım. “İki rujlu mektup görüp” deliriyor diyenlere de aldırmayın, neden biliyor musunuz? Çünkü çeklerde Bruce’un her gün kendisine söylediği şeyler yazıyor. İç ses aracılığıyla manipulasyon bu. Tam manevi taciz.

Bruce ile Clark’ın birbirine girmesi, son derece basit ve ilkel erkek dinamikleri üzerine kurgulanmış; klasik “İki erkek dövüşmeden iyi arkadaş olamaz,” kurgusu var. Zeka ya da kaba kuvvet, birbirinin dengi iki erkek, iki alfa karşı karşıya geldikleri zaman önce birbirlerini süzerler. İlk içgüdüsel korku, “Bu beni alır mı?” şeklinde vuku bulur. Bu korku, tam da Alfred’in dile getirdiği gibi iyi adamları bile değiştirebilir. Sonra birbirlerine dayılanırlar. Kaldı ki bu, Superman’in gelip Bruce’a “Sana merhamet ettim, bir daha buralarda dolaşma!” demesiyle katmerlenen bir durum (Justice League senaryosunda diplomasi işlerini Superman’e bırakmasınlar yoksa işleri iş). Batman, Bruce Wayne’i tanımlayan şeyken, diğeri gelip de “Sil bunu, bir daha sokaklara çıkma!” diyor. Tam bir sindirme vakası. Bruce sindirilecek adam mı peki? Değil. İnternette “Bruce kavgayı Superman’e taşırdı,” gibi muhakeme eksikliğinden muzdarip inanılmaz yorumlar var. Batman gibi bir taktisyen, karşısında o güne dek en güçlü rakibi varken savaş alanını kendi seçip hazırlamayacak ha?

bvs_8

Şimdi, herkes eski Mısırlıların firavuna yakarması misali “Nolan geri dönsün!” diye bağırıyor. E iyi de… Nolan bu projede var zaten? Prodüksiyon kısmında var. Nolan’ın Batman üçlemesi yaşandı ve bitti. Tadı damağımızda kaldı, ama o farklı bir şeydi, bu farklı bir şey. Yani Batman’in bugüne kadar işlenişine bakalım; Tim Burton orijin hikayesi yaptı mı? Evet. Nolan yaptı mı? Evet. Peki bu film yapıyor mu? Kısmen. En baştaki bir kaç dakikalık, yarasaların Bruce’u uçurduğu, ailesinin öldüğü sembolik kısımla kotarıyor bunu ki, gayet iyi. Bu film, orta yaşlarına ulaşmış ve “Babamın hiç olmadığı yaştayım!” diye resmen varoluşsal sorgulama yaşayan, The Dark Knight Returns çizgi romanından neredeyse bire bir alınmış Bruce Wayne portresi sunuyor. Robin ölmüş, Robin! O çok sevdiğiniz Bale yüzünden o güzelim üçlemeye hiçbir zaman yansımamış Robin. Bugüne kadar yapılmamış bir şey var karşımızda.

Ama şunu da sormak istiyorum; eğer Snyder Nolan’ın Batman’ini tekrar etseydi çok mu güllük gülistanlık olacaktı? Hiç sanmam. Daha bir kaç ay önce oldu işte. Çoğunuz, yine son derece bilinçli bir şekilde şu adamın aldığı riskten kaçınan J.J. Abrams’ı topa tuttunuz. Batman, Star Wars gibi hemen herkesin üstüne fikir beyan edebileceği isimler üzerine bir iş yapıyorsanız hiç şansınız yok, okkanın altına gideceksiniz.

Çizgi roman filmlerinin izleyici kitlesinin değiştiği nereden belli, biliyor musunuz? Vizyonda Batman’in adı geçen bir film var ve okuduğum 40 küsür yorum yazısı arasında sadece iki üç tanesi Batmobil’e değiniyor! Bunu düşünebiliyor musunuz? 10 yıl önce bana söyleselerdi, hayatta inanmazdım, “Haaadi canım!” derdim. Neden? Çünkü Batmobile, Bruce Wayne’nin bedeni kadar zekasını da bilediğinin göstergesidir de ondan.

bvs_3

Her Batman yorumunda, Bruce Wayne’nin mizacının aynasıdır. Tasarımı çok önemlidir. Tim Burton bunu müthiş estetik ve gotik tasarlamıştı. Snyder’ın Batmobile’i, model olarak ana hatlarıyla Tim Burton’unkinin neredeyse aynısı. Yalnız kavisli çizgiler kaldırılmış ve daha kübik modifikasyonlar getirilmiş. Nolan’ınkinden çok farklı anlayacağınız. Zaten Snyder kendi de diyor, “Nolan’ın Batmobile’i modifiye edilmiş bir ordu aracıydı. Halbuki tepeden tırnağa Batman’in tasarımı olması ve onun tarafından yapılmış olması önemliydi.”  Üstelik Dawn of Justice’deki Batmobile havalanabiliyor ve her yerine makineli tüfekler takılmış. Buradan anlıyoruz ki, Batman’in acıması yok.

Yorumlar