Batman v Superman : Adaletin Şafağı Geldi de, Mantığın Şafağına Daha Var Gibi

Filmin Yerden Yere Vurulmasının Altında -Bence- Yatan Gerçek Neden

Popüler gazetelerden geek tayfasına kadar herkes diyor ki, “Marvel’in çok iyi oluşturduğu altyapıyı DC oluşturamadı,”. Şimdi, bence bu iki boyutlu bir analiz. Birincisi, sinemada yapmak istedikleri açısından DC ve Marvel’ı karşılaştırmak doğru değil. Evet rakip firmalar, ama bir grup elmadan hangisinin daha lezzetli olduğuna armut yiyerek karar veremezsiniz. Pazar payı ve gişeye gelince… Marvel’in gerçek avantajı, sağlam arka plan oluşturmak için çektiği bir kaçı hariç vasatın altındaki filmler değil. Ayrıca allah aşkına, başarılı ekip filmi alt yapısı için illa bir sürü film mi çekmek gerekir? Bunu iddia ederseniz ben de size Guardians of Galaxy demez miyim? Oradaki hangi karakterin orijin hikayesi çekildi? Gayet başarılı da oldu. Nedenini açıklayayım.

Şimdi, Hollywood’a bir bakalım. Marvel’ın arkasında kim var? Disney. DC’nin arkasında kim var? Warner Bros (ah ah, keşke tam tersi olsaydı diye düşünmüşümdür hep, nitelik değil, nicelik açısından. Son yıllarda 10 küsür DC filmi izlemeyi kesinlikle tercih ederdim). Marvel külliyatını filmler için kim birbirine bağlayıp toparlıyor? Bu iş için koca bir ekipleri var. DC için bu işi kim yapıyor? Snyder, neredeyse tek başına hem de. Ergenler gibi “Snyder gitmeli!” demeden önce bir düşünün hele. Bu derece yetenekli, çizgi roman dilini sinemaya böyle iyi taşıdığını kanıtlamış birini DC neden heba etsin? Neden bu kadar nefret? Ben söyleyeyim. Mesele şu ki, Marvel’in haklarına sahip olduğu karakterler kim? Captain America, Iron Man ve Thor dahil, çoğu B sınıfı karakterler (A sınıfı karakterlerin çoğu Fox’ta, ne garip ki bu kavgada adı bile anılmıyor. Fantastic Four’dan sonra insanlar iyice umudu kesti herhalde). Bu Marvel’a ne avantaj verir? Az bilinen karakterler üzerine film çekmek. Az bilinen karakter ne demektir? Seyirciye ne verirsen onunla yetinecek anlamına gelir.

Bakın, Kahramangiller’de Black Widow ve Iron Man dosyalarım var ve her hafta epey hit alıyorlar. Çok iyi yazdığım için mi? Bilakis, insanların hiçbir fikri olmadığı için, hem de Iron Man’in çizgi filmi ülkemizde gösterildiği halde. Bu insanların suçu değil, Iron Man bence epey sıkıcı işlenmiş bir karakterdir. Bakın Gökmen çok iyi yazdı. Dawn of Justice hakkındaki şu yazısını da okuyun mutlaka.) Marvel’in en iyi bilinen karakterleri genelde Spider Man ve Hulk‘tır. Karakter olarak karşılığı Iron Man olduğu halde, popülarite bakımından Batman’in Marvel’daki dengi Spider Man’dir. Sonra X Men ve Hulk gelir. Diğerleri yani Avengers üyeleri ancak bunun arkasındadır. Çoğumuz, özellikle 80’lerde doğanlar onları Beta ya da VHS videolarda çizgi değerleri aşırı abartılmış çizimleriyle tanımışızdır.

bvs_18

O yıllarda bir sürü Türk çocuğu, bu karakterlerden esinlenerek başladıkları resim kurslarında “Figür böyle çizilmez!” diye azarlanarak heba oldu. Yani diyeceğim o ki, insanlar Avengers takımı hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyorlardı ve beklenti çok düşüktü, hatta yoktu. İşin tüm sırrı bu, bu ve dahiyane casting. Robert Downey Jr. kesinlikle bir şanstı, Chris Evans ve Chris Hemsworth de öyle. Bu adamlar Affleck ve Cavill’den daha mı iyi oyuncu? Değil? Bugün Avengers karakterleri aktör ve aktrisleriyle özdeşleşmiş durumda, çünkü insanların kafasında hiçbir imge yoktu.

Oysa DC öyle mi? Süper kahraman kadar süper suçlularının da fanatikleri var. Yahu siz Iron Man 3’te Mandarin’e yapılanın Joker’e yapıldığını düşünebiliyor musunuz? Aslında Joker diye biri yokmuş, ayyaşın biri video çekiyormuş deselerdi o stüdyoyu yıkarlardı arkadaş! Bakın Lex Luthor’un Joker kadar azılı bir hayran kitlesi hiç olmamıştır, ama şu kadarcık değişiklik (amaç bile değil, mizaç değişikliği) bile insanları kızdırdı. DC’nin böyle bir avantajı yok. İşlediği iki karakter de dünyanın en bilinen çizgi roman devleri. Ağzıyla kuş tutsa dahi birileri beğenmeyecek.

Şurası çok belli ki, Snyder Marvel’in bol bol eğlendiren popcorn filmlerini yaparak kitle kazanmak gibi bir amaç gütmüyor. Hedefi millennial yaş grubu da değil. Snyder, bayağı kalburüstü, en az 20 yıldır çizgi roman dünyasıyla iç içe olan DC hayranlarını hedeflemiş. Ama bütün bunlara rağmen, “Marvel DC’yi ezer”  diyen arkadaşlar, yazının başında verdiğim rakamlara bir göz atsınlar. Konuşmak için henüz erken belki, gerisinin nasıl geleceğini henüz bilmiyoruz. Bir filmin başarısı ve taşıdığı ismin sürekliliği için Rotten Tomatoes skorundan çok, gişe hasılatı, bunu ne kadar devam ettirebildiği ve rekorları önemli. Ayrıca, Hollywood filmlerinin başarısına “DC vs Marvel” gibi dar bir skaladan bakamazsınız, doğru olmaz. Vizyondaki bir film, o hafta vizyona girmiş hepsiyle kapışır. Şu an Dawn of Justice için işler epey parlak görünüyor. Aman nazar değmesin.

5000 kelimeyi çoktan geçtim, ama söyleyeceklerim bitti mi? Hayır. Ama başka sefere. Tekrar söylüyorum, 2017 çabuk gelsin! Keyifli seyirler!

Yorumlar