Batman v Superman: Bu Kimin Filmi?

Batman v Superman için yayınlanan ilk Comic Con videosunu hatırlıyor musunuz? Herkes heyecandan deliye dönmüş, telefonla çekilen o minicik video hepimizin kalbini fethetmişti. Nihayet efsaneler efsanesi, Frank Miller imzalı The Dark Knight Returns dev ekranda boy gösterecekti! Batman v Superman, Doomsday’li fragmana kadar dev bir hype ile hayranlar arasında dolaştı, ancak o fragmandan itibaren hepimizin kafasında “acaba?”lar boy gösterdi. Acaba bu film Avengers mı olacak? Acaba Batman vs Superman olayı tam anlamıyla olmayacak mı? Tüm bunların ışığında sizlere filmin SPOILER! içeren bir eleştirisini yazdım.

Batman-v-Superman-battle-posters-featured-image

Batman v Superman şahane bir açılışla başlıyor. Artık Zack Snyder imzası haline gelmiş ağır çekimler ve güzel karelerle filme giriş yapıyoruz. Şu anlık her şey çok şık. Film, DC sinema evreninin ikinci filmi. Bazıları ilk filmi diyor ama ”giriş” filmi desek daha doğru olur, çünkü Batman v Superman, Man of Steel’in kaldığı yerden devam ediyor. Metropolis’in harap olması sonucu yaşanan olaylar ve akabinde gelişen “Kahramanlara ihtiyacımız var mı?” sorunu üzerine. Peki neden DC sinema evrenine giriş? Çünkü bu film sizlere bol bol Justice Leauge referansı veriyor ve tüm bunları yaparken fazlasıyla çuvallıyor. Filmin çuvallamasına sebep olan; oyunculuk, karakterler veya görsel efektler değil, film berbat olan kurgusu yüzünden çuvallıyor.

Bruce Wayne’in, Metropolis semalarında koşması ve kalıntılardan göğe bakması sonrası aniden başka bir sahneye atlıyoruz, sonra başka, sonra daha başka. Ve tüm bunlar filmin en sonunda bağlanıyor. Bizlere baştan belirli parçalar verilmiş ve hepsini finale doğru hafif hafif serpiltilmiş ama o parçalar tam anlamıyla açıklığa kavuşmamış. Filmin bir sahnesinde Kriptonit’i buluyoruz, ama ne amaçla? Bir anda Afrika’dayız ama ne alaka? Tüm bunları yaparken de kanımca gelmiş geçmiş en iyi Batman/Bruce Wayne olan Ben Affleck’e tam anlamıyla doyamıyoruz. Affleck’in Batman olarak gözüktüğü ilk sahne bana kalırsa filmin en iyi anı! Tıpkı çizgi romanlardaki gibi karanlıkta saklanıp ardındansa bir yarasa gibi bir uçtan öteki uca giderek kaçması ve tüm bunlar olurken üzerinde en iyi Batman kostümünün olması filmin zirvesi. Peki kusursuz mu? Hayır, ama bu Ben Affleck ile alakalı değil, senaryo ile ilgili olan bir durum.

Batman-V-Superman-Armored-Batsuit-Costume-Comic-Con

Batman filmin zirvesi konumunda, hatta bu bir Batman filmi diyebilirim. Peki diğer karakterler? Yazının başlığına dikkat ettiyseniz “Bu kimin filmi?” diye sordum. Cidden, bu kimin filmi? Başrolde Batman var ve diğer herkes yardımcı rolde. Superman, Lois Lane, Lex Luthor, Wonder Woman ve Alfred. Hepsi adeta birbirinden rol çalarcasına bazı gereksiz sahnelere imza atmışlar. Özellikle Lois Lane filmde o kadar çok gözüküyor ve kilit yerlerde bulunuyor ki, bunun ”Batman ve Gazeteci Kız” filmi olduğu hissiyatına kapılıyorsunuz. Lex Luthor ve Wonder Woman için açıklanan Jesse Eisenberg ve Gal Gadot ise çoğunluk tarafından yanlış tercihler olarak görülmüş ve beğenilmemişti (bende dahil) ta ki filme kadar. Jesse Eisenberg kanımca iyi bir Lex Luthor ama bunu finalinde saçları kazıldığı zaman daha çok belli ediyor. Yer yer yüksek notalardan konuşması ise kulak tırmalıyor ama çok da rahatsız etmiyor. Fazlasıyla cıvık, sinir bozucu bir kötü. Gal Gadot ise tükürdüğümü yalattırdı, kendisi her sahnesiyle Batman sonrası favorim. Özellikle aksiyona daldığı anlar nefis. Sert, güçlü ve iyi dövüşen bir kadın süper kahramanı dev ekranda görmek çok iyi geldi. Tek sorunuysa biraz cılız gözüken vücut yapısı. Onu da gelecek filmlerde halledebilir. Filmin ikinci dev adamı Superman ise yine bildiğimiz gibi. Tek bir farkla. Bu sefer siyasi altyapısı daha fazla Amerika kokuyor, ama bir yandan da istenmeyen karakter portresi çiziyor, ki bu çok doğru ve hoş bir tercih. Jeremy Irons tarafından canlandırılan Alfred ise fragmanlardaki sahnelerinin üstüne 1-2 şey eklemiş o kadar. Pek doyamadım, ama Bruce Wayne ile aralarındaki kimya iyiydi. Karakter bazında film genel anlamda istediğim duruşu sergiledi. Film hakkında sevdiğim bir diğer detay ise senato oldu. Siyaset, Superman, ölen İnsanlar arasında giden üçgende kahramanları bizlerin de sorgulaması bayağı güzeldi.

Yorumlar