Batman v Superman: Bu Kimin Filmi?

Şu ana kadar filmin iyi yanlarını söylemeye çalıştım. Başka var mı diye eşeliyorum, hafızamı yokluyorum ama yok. Filme dair iyi şeyler bu kadar. Şimdi yüzleşelim ve filmin günahlarını konuşalım. Doomsday. Fragmanda gözüktüğü an zaten beğenilmemiş, filme dair olan beklentiyi azaltmıştı. Haklı, Doomsday tıpkı bilgisayar oyunlarındaki Boss Fight kıvamında. Lex Luthor tarafından ”şeytan” tabiriyle yaratılıyor, yaratıldıktan sonraysa vurdukça güçleniyor ve en sonunda ölüyor, üstelik bunlar olurken kaliteli dövüş koreografileri görmüyoruz. Cidden, Zack Snyder konusundaki en büyük umudum olan koreografi Man of Steel’ın bayağı gerisinde kalmış (Burada Batman’in dövüş sahnelerini ayrı tutarak konuşuyorum elbette, onlar şahane).

Ama en büyük hayal kırıklığı finaldeki Doomsday dövüşü değil, filme de adını veren Batman v Superman kavgası. Batman, Superman ile kavgaya tutuşmadan önce kriptonit stokunu yapıyor sonra pat diye yağmur altında zırhıyla Superman’e mesaj gönderiyor. Pat diye aniden. Zırhı yapma aşaması, giymesi falan gösterilmeden bir anda Superman’e mesaj yolluyor. E hani kostüm provası? Batman, Superman’i 20 dakika kadar bekliyor diyebilirim. Göğe yükselen Batman amblemi sonrası Lex, Lois’i kaçırıyor sonra Superman onu kurtarıyor ve Lex Superman’e ”Annen elimde git Batman’i öldür, kafasını getir, annen kurtulsun.” gibi klişe bir lafa imza atıyor ve bu sahneler toplamda 15-20 dakika sürüyor.

Wonder-Woman-Batman-V-Superman-Costume-Sword

Baştan ciddiyetini kaybeden Batman vs Superman mevzusunda en sonunda aksiyona dalıyoruz. Tamam, bazı sahnelerde ağzım açık kaldı, Batman Superman’i yumruklara boğarken zevkten dört köşe oldum ama tüm bunlar anne mevzusuna bağlanınca zevkim yine kaçtı. Ben en azından ”Yüzümü hatırlamanı istiyorum Clark” repliğini duymak isterdim. Neyse, birde işin içinde Justice Leauge mevzusu var. Flash’ın gelecekten gelip Bruce’u uyarması ve Diana Prince’ın süper insan dosyalarını açması ile o mevzuya dalıyoruz. Tamam, Flash hoş bir şekilde vardı ama gizli kameralardan Barry Allen, Aquaman, Cyborg ve Wonder Woman’ın ifşa oldukları görüntüler basit ve sıradandı. Sanki hepsi orada olmak zorundaymışçasına filmde az da olsa yer buldular ve film burada en büyük firesini verdi. Belki sadece Wonder Woman gözükse, diğer elemanlar sözle gönderme yapılarak belirtilse bu film daha az ”geçiş” hissi verirdi.

Gelelim finale; Bir ölme dirilme mevzusu var karşımızda. Superman Doomsday tarafından öldürüldü dedik, iki tane cenazesi kalktı (biri askeri olarak Superman adına diğeri ise Clark Kent adına) ama finalde dirildi. Eeee, niye öldü niye dirildi? Tamam öldü hafif şok olduk, güzeldi ama bitmeyen bir final vardı filmde. Yükselen müzik ve kameranın belirli bir noktaya sabitlendiği son anlarda tam film bitti derken bitmedi, gerçekten bittiği andaysa ”Bitti mi ya?” dedirtti.

Batman-v-Superman-Fight-Scene-Preview

Tüm bunları toparlarsak sevgili okur; Batman v Superman: Dawn of Justice ne olduğunu tam anlamıyla bilmeyen bir film. Bir oradan bir buradan gönderme yapayım, ona da yer vereyim, o da atlanmasın derken bir çok şeyi kaçırmış ve çoğu noktayı eline yüzüne bulaştırmış. Çizgi roman olarak yayınlansa zevkle okuyacağımız bu yapım, sinema perdesinde maalesef zayıf duruyor. Aniden geçen sahneler, yer yer bilgisayar oyunu kıvamındaki efektler ve aceleye gelen Batman & Superman dövüşüyle benim için büyük bir hayal kırıklığı. Nitekim, karakter motivasyonu olarak oldukça iyi gözüken Batman, Wonder Woman ve Lex Luthor için DC sinema evreninin diğer filmlerini heyecanla ama temkinli bir şekilde bekleyeceğim.

Son olarak şunu da belirteyim; film için verilen çoğu puan fazlasıyla acımasız. Özellikle Rotten Tomatoes puanı şaka gibi.  Zack Snyder ve senaryo ekibinin başarısızlığı yüzünden bahsettiğim tüm güzellikler yok sayılmış ve film çöp olarak değerlendirilmiş. Batman v Superman aynı oyuncu kadrosu ve doğru teknik ekiple bir efsane olabilirdi ama tüm bunlara rağmen acımasızca eleştirilecek bir film değil.

Yorumlar