Geçmişten Geleceğe Star Wars Filmlerindeki Derinlik

Orijinal üçlemede ekrana taşınan siyasi derinlik sadece galaksinin havasını koklamakla kalmıyor. İmparatorluk içerisindeki rütbeliler arası rekabeti; işlerin bağlılık değil korkuyla yürütüldüğünü ve Tarkin ve Vader harici çoğu askerin problemleri “şahit yazarlar” kafasıyla örtbas ettiğini gözlemliyoruz.

Tarihteki en hızlı kıdem artışı.

Tarihteki en hızlı kıdem artışı.

Bana kalırsa bu kadarı da yeterliydi, ancak Lucas hep daha fazlasını istemişti. Galaksideki hiç bir savaşın öylesine çıkmadığını, kötü birilerinin agresif tavırlarının sonucu olmadığını, hep gayet mantıklı çıkar çatışmalarının ürünü olduğunu göstermek istedi ve bunu marka bonusunu kullandığı ön üçlemede gerçekleştirdi.

İlginçtir, ön üçlemedeki siyasi derinlik de çoğu izleyiciyi rahatsız etmişti. Aslına bakarsanız Lucas’ın yeni jenerasyon için giriş filmi olarak düşündüğü Bölüm 1’de siyasi derinlik kısıtlı ama belirgindir. Bilmeyenler, hatırlamayanlar ya da anlamayanlar için şöyle bir tekrarlayalım (hatırlayanlar için ise bir de benim gözümden tekrarlayalım): Galakside maddi anlamda söz sahibi bir birlik olan Ticaret Federasyonu, mistik bir kişilik olan Darth Sidious’un hem tehdit, hem de mükafaat vaadi içeren yönlendirmesiyle, kendi halindeki Naboo gezegenine ambargo koyar. Bu tamamen beklenmedik hareketin sözde sebebi olarak Galaktik Cumhuriyet’e yüksek ticaret vergileri gösterilir, ancak olayı incelemek ve mümkünse bir arayol bulmak için oraya giden Qui Gon ve Obi Wan, droidlerden oluşan bir istila ordusu ile karşılaşır ve asıl planın ambargo değil saldırı olduğunu anlarlar. Buna ne Naboo yönetimi ne de Jedi’lar anlam veremez ve dahası senatoda da Ticaret Federasyonu durumu inkar ve örtbas etmektedir. Asıl amacın üç farklı yönünün olduğunu anlarız: Öncelikle senatonun bu küçük olay karşısında dahi aksiyon almak konusundaki acziyeti ve çürümüşlüğü gözler önüne serilir ve başkan Valorum’un karizması çizilir. İkincisi çaresiz kalan Naboo yönetimi “çalışkan ve iyiliksever” Naboo senatörü Palpatine’i başkan adayı gösterir ve mağdur edebiyatıyla seçtirir de. Üçüncüsü ise (ki bunu aslında Bölüm 2’de anlıyoruz) bu hengamede arada kalan Ticaret Federasyonu çok ciddi bir imaj kaybına uğrar ve Cumhuriyet’ten bağımsızlığını ilan etmekten başka çareleri kalmaz.

İşte tüm bunları, yalnızca bu Jar Jar’lı, pod race’li filmi izleyerek anlıyoruz. Açık söyleyeyim, bence bir uzay operası için hiç de fena bir siyasi plot değil. Düşünsenize, elinizde başı ve sonu önceden belli bir öykü var. Anakin Skywalker’ın Obi Wan’ın öğrenciliğinden karanlık tarafa geçişini ve Palpatine’in bir şekilde imparator oluşunu anlatmak zorundasınız ve bunu izleyiciyi allak bullak etmeden ancak bu kadar zenginleştirebilirsiniz.

Bu arada bilmeyenler için önemli bir bilgi, çok CGI var diye eleştirilen ön üçlemenin her bir filmi için orijinal üçlemenin tümünden daha çok maket ve dekor yapılmıştır. Aradaki en büyük fark, ön üçleme sahnelerinin orijinal üçlemedeki gibi matte paintingler önünde değil, yeşil perdeler önünde çekilmesidir. Lucas böylece arka planlara hareketli CGI görseller koymayı planlıyordu, ancak çoğu izleyici filmin retro havasının yok olmasından rahatsız oldu.

Bu arada bilmeyenler için önemli bir bilgi, çok CGI var diye eleştirilen ön üçlemenin her bir filmi için orijinal üçlemenin tümünden daha çok maket ve dekor yapılmıştır. Aradaki en büyük fark, ön üçleme sahnelerinin orijinal üçlemedeki gibi matte paintingler önünde değil, yeşil perdeler önünde çekilmesidir. Lucas böylece arka planlara hareketli CGI görseller koymayı planlıyordu.

Ancak öte yandan birçok izleyici de allak bullak oldu. “Ticaret Federasyonu nereden çıktı?” “Neden Naboo?” gibi onlarca soru duydum. Cevapları yukarıda, ancak bu anlaşılırlık problemi aslında tam da yanlışlıkla olmuş bir durum değil. Film, siyasi derinlik aramayanları fazla boğmadan, arayanlara ise gerekli tüm ipuçlarını vererek ilerliyor. Ya da öyle yapmaya çalışıyor. Evet bir anlaşılırlık problemi var, bu doğru. Sanıyorum ki Lucas, ilk filmde “İmparatorluk da nereden çıktı?” diye sormayan kitlenin Ticaret Federasyonunu da sorgulamayacağını düşündü ama arada geçen 22 yılda genç-yaşlı bütün kitlenin çılgınca Star Wars enformasyonuna maruz kalmış olduğunu (bir de internetin varlığını) gözardı etti.

Yorumlar