Geek Terminoloji – Star Wars Jargonu

Bounty Hunter (Ödül Avcısı)

Star Wars filmleri, geçtiği evrenin genişliğini izleyiciye hissettirmek konusunda özel bir çaba sarfeder. Böyle bir evrende merkezi otoritenin tüm yaşam alanlarını kontrol etmeye çalışmasının beyhudeliğini de sıkça görürüz. En azından binlerce yaşanabilir gezegeni içeren bir galakside merkeze bağlı güvenlik güçleri olması mümkün olmadığı gibi, kolluk kuvvetleri de operasyon bazında hareket etmektedir. Saklanan bir suçlunun ise bulunması elbette kolay olmayacak, son derece özelleşmiş bilgi ve sıkı bir istihbarat ağı gerektirecektir, en nihayetinde binlerce gezegen ve sınırsız bir uzay boşluğundan bahsediyoruz. Bu tip bir kurgu, ödül avcıları için biçilmiş kaftandır. Merkezi bir güvenlik ağı olmadığı için her birim, kendi parası ile aradığı şahsın peşine bir ödül avcısı takmaktadır. Her iki üçlemenin orta filminde sıklıkla gördüğümüz ödül avcıları yalnızca iyi birer dövüşçü değil, ünlü birer gemi sahibi iyi birer pilot ve korkunç donanımlı casuslardır. Elbette konu gereği ekran zamanı sınırlı olan ödül avcılarının hikayelerini daha ziyade EU ele almaktaydı, ancak 2020’de en ünlü ödül avcısı Boba Fett’in etrafında dönen bir film geleceği de duyuruldu.

4

Corellia

Filmlerde adını duyduğumuz ama asla görmediğimiz gezegen Corellia’yı özellikle oyunlarda sıkça ziyaret ettik. Galaksinin en kalabalık ve önemli gezegenlerinden olan Corellia, muazzam gemi endüstrisinin yanısıra Han Solo dahil bir çok meşhur pilotun da doğduğu gezegendir. Adını büyük ihtimalle (Coruscant’ın aksine) merkez anlamına gelen “Core” kelimesinden almıştır.

Corellian Üçlemesi

Tümü 1995 yılında Roger MacBride Allen tarafından yazılmış üç kitaplık seri. Corellia sistemine ev sahipliği eden üç ırk arasındaki iç savaşı konu alan serinin ana karakteri bu sistemin yerlisi olan Han Solo’dur. Han’ın bildiğimiz tüm arkadaşlarının da yer aldığı hikayede bolca entrika, aksiyon ve psikopat karakterler yer almaktadır.

5

Coruscant

Tek bir dev şehrin kapladığı gezegen. 1 trilyon bilinçli canlının yaşadığı galaksinin ticari ve siyasi merkezi. Anlamını latince “ışıltılı” kelimesinden alır. Orijinal üçlemenin asıl çekimlerinde bahsi dahi geçmemiş olan Coruscant’ın adı ilk olarak Timoty Zahn’ın Thrawn üçlemesinin ilk kitabı Heir to the Empire’da geçer. Genişletilmiş evrenden film evrenine dahil edilen en önemli öğelerden biridir. Filmlerde ilk görünmesi ise 1997 tarihinde Bölüm 6’nın özel versiyonun sonuna eklenen havai fişek sahnesinde gerçekleşir. Ön üçlemenin ise ana sahnesidir. Jediların merkezi Jedi tapınağı da, cumhuriyetin senato binası da, imparatorluğun merkezi de bu şehir gezegende bulunur. Yüzeyi yaşanmaz halde olan gezegenin beşbin küsür katlı yapısı sayesinde suç örgütleri de dahil bir çok farklı kitleye ev sahipliği etmektedir. Basit bir örnekle iptal edilmesi ses getiren Star Wars 1313, Coruscant’ın 1313. katındaki büyük bir şehirde geçmekteydi. Enteresan biçimde, Bölüm 7’de Coruscant’ın bahsi dahi geçmez ve Cumhuriyetin başkentinin patladığı saniyelik sahne için, yan dokümanlarda “Hosnian Prime” ismi kullanılmıştır. EU’e ait çok sayıda roman ve oyunun da ana sahnesi olan gezegen, umut ediyorum bu sene gösterime girecek olan Rogue One ile tekrar ele alınır.

Cumhuriyet (Galactic Republic)

25000 BBY’den bu yana galaksinin özellikle merkezini domine etmiş birleşik yönetim biçimi. Kısa tarihini Eski Cumhuriyet başlığı altında bulabilirsiniz. Güncel olarak galaktik cumhuriyet, kendisine dahil olan sistemlerin temsilcilerinden oluşan bir senato ve bu senatonun seçtiği bir başkan tarafından yönetilir. Başkan daha ziyade oturumları yöneten bir genel sekreter konumundadır ve sistemler büyük oranda özerktir. Jedi’ların korumasındaki cumhuriyetin merkezi bir ordusu ya da güvenlik gücü bulunmamaktadır (ta ki klon savaşlarına kadar). Cumhuriyet aşırı genişlemiş olduğu için birden çok sistemi ilgilendiren sorunlar konusunda çözüm bulma konusunda hantallaşmış, cumhuriyete bağlı birçok federasyon ise yozlaşmıştır. Klon Savaşlarının sonunda Palpatine’in imparatorluk ilan etmesi ve ardından senatoyu feshetmesi ile sonu gelir.

6

Emir 66 (Order 66)

Klon savaşlarının sonlarında, tüm klon askerlerinin aynı anda yanlarında savaştıkları Jediları yok etmesini isteyen emirdir. Kamino gezegeninde kaynağı belirsiz bir sipariş üzerine üretilen klon askerleri, ayrılıkçılara karşı mecburen kullanılmış, Jediların yanında savaşarak cumhuriyet adına sayısız zafer kazanmışlardır. Ancak üretimleri sırasında beyinlerine kodlanan Emir 66’dan tüm Jedilar habersizdir. Bir Sith lordu olduğu ortaya çıkan Palpatine, Jediların kendisine saldırmasını bir darbe girişimi olarak lanse eder ve Emir 66’yı darbecilere karşı bir geri saldırı kılıfında verir. Jediların tüm klon savaşında verdiği kayıplardan çok daha fazlasını bu emir ile verdiği ve sonrasında çok az sayıda Jedi’ın sağ kaldığı var sayılmaktadır.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar