Geek Terminoloji – Star Wars Jargonu

Eski Cumhuriyet (Old Republic)

Eski cumhuriyet sözünün iki ayrı anlamı vardır. Birincisi, Bölüm 3 esnasında feshedilen cumhuriyete, yeni cumhuriyet kurulduktan sonra verilen isimdir (bu anlamdaki cumhuriyeti yukarıda cumhuriyet başlığında ele aldım). Ancak aslında eski cumhuriyet sözü bir dönemi teslim eder. Özünde ilk galaktik cumhuriyetin kuruluşundan filmlerin geçtiği dönemden 1000 BBY’e kadar olan 24000 yıllık dönemin tümüne eski cumhuriyet dönemi denmektedir. Bu döneme ait EU materyali şu an ilginç bir konumda: güncel Star Wars canonunu hiç bir şekilde etkilemediği için ve daha da önemlisi süregelen bir MMO-RPG’nin kurgusunu oluşturduğu için dokunulmamıştır.

Filmlerden yaklaşık 25000 yıl önce kurulan cumhuriyet, tüm badirelere rağmen galaksiyi sarmayı başarmıştır. Senato tarafından yönetilen ve Jedi’ların hizmeti ile korunan cumhuriyet, Star Wars öykülerinde genel olarak Sith İmparatorluklarına karşı savaşmış iyileri temsil eder. İlk olarak Tales of the Jedi serisiyle ele alınmış olan dönem için Old Republic tanımı ise BioWare’in Knights of the Old Republic oyununda yapılmıştır. Bu dönemin bilinen öyküsü 7000 BBY civarı Sith’lerin yayılması ile başlar, 4000 BBY civarı Darth Revan’ın öyküsü ile yükselişe geçer ve 1000 BBY civarı Darth Bane’in yayılımcı Sith örgütünü feshetmesiyle sona erer (bkz. Sith).

7

Güç Hayaleti (Force Ghost)

Öldükten sonra bilincinin yok olmamasını başarmış bir Jedi’ın, başka Jedilara görünebildiği haldir. İlk olarak Qui-Gon Jinn tarafından bulunduğu düşünülen bu teknik, bilindiği kadarıyla Obi Wan, Yoda ve Anakin tarafından uygulanmıştır.

Güç Ustası (Force Adept)

Star Wars evreninde, gücü kullanma yetisini o ya da bu şekilde kazanmış kişilere verilen ortak isimdir. Filmlerde rastlamasak da bir kişi Jedi ya da Sith eğitimi almadan da güçte ustalaşabilir. Jedi düzeninde yetişen güç ustalarına Jedi, Sith’lerce yetiştirilen güç ustalarına ise Sith denir. Bu iki klasmana dahil olmayanları tanımlamak için informal olarak “Gray” (gri) kelimesi kullanılmaktadır. EU materyalinin yazıldığı erken dönemlerde, bu klasmanlara dahil ya da değil, tüm güç ustalarına Jedi denmekteydi. Sith ve diğer karanlık tarafı seçen güç ustalarına Dark Jedi, herhangi bir ekole dahil olmayan ya da aydınlık ve karanlık arasında seçim yapmamış güç ustalarına ise Gray Jedi deniyordu. Ancak ön üçleme ile birlikte bu tanımlar tedavülden kalktı. Bölüm 7’nin antagonistleri Snoke ve Kylo’nun klasmanları ise henüz bilinmemektedir.

8

Jedi

Yalnızca orijinal üçlemeyi izledikten sonra kapılabileceğimiz yanılgının aksine, tüm güç kullanıcıları Jedi değildir. Yalnızca Jedi Düzeni tarafından alınıp yetiştirilmiş ve güçte ustalaştığı Jedi konseyi tarafından tescillemiş kişilere Jedi denir. Galaktik cumhuriyetin kuruluşu ile hemen hemen aynı zamana rastlayan bu kurum, geleneksel olarak güç kullanma potansiyeli olan çocukları, çok erken yaşta (henüz insani zafiyetler yaratabilecek duyguları tatmalarına fırsat olmadan) toplayarak önce temel eğitimden geçirir, daha sonra ise ya Coruscant’daki merkez tapınakta, ya da bir usta Jedi’ın yanında bir Jedi şövalyesi (Jedi knight) olmaya hazırlar. Eğitimdeki bir güç kullanıcısına Padawan denir ve bir Padawan ancak Jedi konseyi, hem yetenek, hem de karakter olarak ustalaştığına kani olursa Jedi olabilir.

Jedi Akademisi Üçlemesi

Kevin J. Anderson tarafından 1994’te yazılan üç kitaptan oluşan seri. Luke Skywalker’ın güçte yetkin gençler bulması, onları yetiştirmesi ve bu öğrencilerin onları kirletmeye çalışan Exar Kun’un hayaleti ile mücadelesini konu alır. Daha sonra üzerine bolca hikaye yazılacak Exar Kun’un tanıtılmasının dışında, Kyp Durron ve Solo ikizleri gibi önemli karakterlerin etrafında şekillenen serinin çok sayıda fanı bulunmaktadır. Öykü, aynı derecede popüler olmayan Callista üçlemesi ile devam ettirilmiştir.

20

Hutt

Nal Hutta kökenli bu dev sülüksü ırk, sayıları az olmasına rağmen galaksinin önemli bir kısmına kullandıkları tuhaf dili öğretmiştir. Bin yıllık ortalama ömürleri, acımasız ruhları ve birbirlerini ölesiye kollamaları, Huttların galaksinin en önemli köşe başlarını kapmalarını sağlamıştır. Büyük suç, kaçakçılık ve eğlence merkezlerinin yanısıra Huttlar galaksinin bir kısmının uzay tafiğini de kendi yöntemleriyle vergilendirmektedir.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar