Geek Terminoloji – Star Wars Jargonu

Işın Kılıcı (Lightsaber)

Jediların geleneksel silahı. Sithler ve diğer güç kullanıcıları tarafından da kullanılır. Metal bir kabzanın içindeki Kyber kristaline yoğunlaştırılmış ışın verilmesi ile çalışır. Yüksek enerji gereksinimi yüzünden Eski Cumhuriyet dönemine ait bazı çizgi romanlarda, sırta takılan bir akü ile birlikte kullanılmaktadır. Menzilli enerji silahlarının domine ettiği bir savaş ortamında, güç kullanıcısı olmayan birsinin elinde pek bir anlam taşımayan bu enerji kılıcı, bir Jedi’ın elinde, hem ofansif, hem de defansif anlamda bir canavara dönüşmektedir. Bir güç kullanıcısı, ışın kılıcı ile lazer atışlarını yansıtabilir, bir diğer ışın kılıcına karşı kendini savunabilir ve her hangi bir materyali kesebilir. Gizli operasyonlarda ve dar mekanlarda özellikle kullanışlı hale gelen ışın kılıcı, Bölüm 1 ve 2’de görüldüğü gibi yoğun bir çatışma ortamında yetersiz kalmaktadır. Bir çok farklı tipi ve kullanım şekli bulunmaktadır.

9

İsyancı Birliği (Rebel Alliance)

Palpatine’in kurduğu Sith imparatorluğuna karşı başlayan direnişe verilen isimdir. Resmi ismi “Cumhuriyeti yeniden kurma birliği” olan ittifakın tohumları, Bölüm 3’ün orijinal senaryosunde belirtilene göre, imparatorluk kurulmadan önce, Palpatine’in aşırı güçlenmesine karşı Padme, Bail Organa ve Mon Mothma gibi cumhuriyet senatörleri tarafından atılmıştır. Bu isimler haricinde Ahsoka Tano ve Kanan Jarrus gibi Jediların da katkılarıyla farklı sistemlerde taban bulan isyancılar, Leia Organa önderliğinde imparatorluğun önemli operasyonlarını sabote etmiş ve yıkılmasında en önemli rolü oynamıştır. Yeni cumhuriyetin kurulması ile dağıldığı düşünülen isyancılar, Bölüm 7 itibariyle “direniş” adında, kuruluş amacı henüz belli olmayan örgüt çatısında birleşmiş ve yeni cumhuriyete ait gezegenlerin First Order tarafından patlatılmasıyla yeniden savaş meydanlarına dönmüşlerdir.

İsyancılar (Rebels) Animasyon Serisi

2015 tarihinde vizyona giren ve Lucasfilm animasyon stüdyoları tarafından yapılan çizgi film serisidir. Order 66’ten sağ kurtulan yeni yetme Jedi Kanan Jarrus, çırağı Ezra Bridger, gemileri Ghost ve tayfasının etrafında şekillenen seri, konsept olarak büyük oranda efsane dizi Firefly üzerine konumlandırılmıştır.

10

Karanlık Taraf

Jedilar, korku, öfke ve aidiyet gibi birçok duygularını kontrol etme eğitimi almışlardır. Jedi’lar eğitimlerini ve güçlerini yalnızca görevleri için kullanmak zorundadır. Bu duygular ortaya çıktığında bir Jedi’ın güçteki üstün yeteneğini, amacının dışında kullanabileceği ve bu durum Jedi’ı olduğundan daha da güçlü kılabilmekle birlikte dipsiz bir kuyuya çektiği düşünülmektedir. Sithler ise karanlık tarafın gücünü kullanmak için korkularını, tutkularını ve öfkelerini ön plana çıkarırlar. Bu duygularla her zaman sağlıklı kararlar veremeseler de bunu önemsemezler. Ayrıca güç konusunda gelişmek için yasar ve sınır tanımazlar. Karanlık tarafın gücü, sınırlarının olmaması ve bireysel çıkarlara hizmet etme potansiyeli gerçekten de tutkuları ya da korkuları olan Jedilar için çekici olabilmektedir. Bu duyguları tattıktan sonra Jedi eğitimine başlamış kişilerin, karanlık tarafa daha yatkın oldukları görülmektedir.

Kessel Run

Han Solo’nun Bölüm 4 ve 7’de 12 parsecin altında yapmakla övündüğü şey. Kessel Run, Kessel sistemindeki baharat madenlerinden diğer sistemlere dağıtım yapılan rotadır. Han Solo’nun sözünden ilk anlaşılan, parsecin bir zaman birimi olduğu olabilir, ancak parsec gerçekte, 3.26 ışıkyılına denk bir uzunluk birimidir. Elbette bu bir gaf değil. Bu söz aslında şu anlama gelmektedir: SW evreninde gemiler hiperuzayda yıldız ve gezegenlerle çarpışmamak için doğrusal olmayan şekilde gitmektedirler. Başka gemiler en güvenli rotaları seçerken, Millenium Falcon’un harika navigasyon bilgisayarı sayesinde Han Solo diğer gemilerin geçmeye cesaret edemediği kestirmelerden geçerek gerçekten de yolu kısaltmakta; bu sayede hız kazanmaktadır. Buradan anladığımız şudur: Star Wars’ta gemilerin birbirlerine göre hızı, motor güçleri ile değil, bilgisayarlarının seçtikleri rota ile ölçülmektedir.

11

Klon Savaşları (Clone Wars)

Eski Cumhuriyetin sonunu hazırlayan, cumhuriyet ve ayrılıkçılar arasında, aslında iki tarafını da Palpatine’in kışkırttığı savaş. Ticaret federasyonu krizinin sonrasında Palpatine ve Count Dooku’nun manipülasyonu ile birçok federasyon ve dış sistem, sorunlarının senato tarafından görmezden gelinilmesi bahanesi ile ayrılıkçı hareketi başlatır. Son derece hızlı silahlanan ayrılıkçılar karşısında cumhuriyet ve Jedilar, gizemli bir sipariş üzerine hazırlanmış dev klon ordusunu kullanmak zorunda kalır. Galaksinin dört bir yanına yayılan savaş sayesinde Palpatine diktatörlüğünü ilan ederken, klon ordularının başında galaksiye yayılan Jedilar, klon askerleri kendilerine çeviren Order 66 ile büyük oranda temizlenir. Anakin Skywalker’ın ayrılıkçıların karargahına gönderilip tüm liderlerini infaz etmesi ile son bulur.

Klon Savaşları (Clone Wars) 2003 Yapımı Animasyon Serisi

Bölüm 2 ve 3 arasında klon savaşlarını konu alan, Anakin, Obi Wan, Mace Windu ve Yoda etrafında geçen 2003-2005 arası yayınlanan iki boyutlu çizgi filmdir. Cartoon Network tarafından hazırlanan çizgi filmin ilk iki sezonu 3’er dakikalık 10’ar bölüm, üçüncü ve son sezonu ise 12’şer dakikalık 5 bölümden oluşur. Birçok bölümünde diyalog dahi olmayan dizi, toplamda 120 dakika süresiyle oldukça kısa bir seri olarak tasarlanmıştır ve tasarlandığı gibi 2005’te Bölüm 3 vizyona girmeden önce filmin girişine bağlanarak sona erer. Genellikle olumlu eleştiriler alan çizgi filmin amacı, ticari başarıdan ziyade Star Wars evreninden görüntüler sergilemek ve film serisine olan ilgiyi canlı tutmaktır.

12

Klon Savaşları (Clone Wars) 2008 Yapımı Animasyon Serisi

2008 yılında sinema filmi olarak vizyona giren ve ilk serinin aksine konusu ile göze çarpan Klon Savaşları, filmin de tutmasıyla 6 sezon sürecek bir seri ile sürdürüldü. Lucas Film animasyon stüdyoları tarafından hazırlanan seri, çok sayıda yeni karakter, bolca ışın kılıcı düellosu ve bolca plot twist içermektedir. Kendine ait ciddi bir fan kitlesi olan seri, Lucasfilm’in Disney tarafından satın alınmasından sonra, ön üçlemenin gözden çıkarılması ile birlikte iptal edilmiş ve stüdyo Rebels serisini yapmaya başlamıştır.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar