Geek Terminoloji – Star Wars Jargonu

Mandalorian

Boba Fett’in zırhının adı ile ortaya çıkan bu kelime ile ilgili birbiri ile çelişen bir çok öykü ortaya atılmıştır, ancak güncel kabule göre Mandalorianlar, birçok farklı ırkı barındıran ve ilk lideri Eski Cumhuriyet döneminde Mand’alor olan bir savaşçı grubudur. Savaş eğitimleri, etikleri ve farklı donanımları ile göze çarpan bu grup genellikle, biraz da samuraylar gibi, toplu ya da tekil olarak paralı asker ya da ödül avcısı olarak kullanılmaktadır.

13

Midi-chlorian

Aslında gerçek hayattaki mitokondrinin Star Wars evrenine uyarlanmış halidir. Tüm canlı hücrelerin içinde çok sayıda yer alan Midi-chlorianlar, bir Jedi’ın gücü kontrol etmesini sağlayan şeydir. Bu yüzden doğuştan midi-chlorian açısından zengin insanlar (ve ya başka ırklar) güçlü birer Jedi olabilir. Palpatine, ustası Darth Plagueis’in midi-chlorianları etkileyerek yaşam üretebildiğini anlatmıştır. İlk olarak ön üçlemede tanıtılan midi-chlorian kavramı, fanlar arasında büyük tartışmalara neden olmuştur.

Moff

İmparatorluk sınırlarında, birçok sistemin oluşturduğu sektörlerin her birinin valisine verilen isimdir. Bölüm 4’te Peter Cushing’in canlandırdığı Grand Moff Tarkin, bu sektör valilerini yöneten kişidir.

19

Ord Mantell

Han Solo’nun Hoth’tan önce Jabba’nın gönderdiği bir ödül avcısına rastladığı Ord Mantell, başta Black Sun olmak üzere suç örgütlerinin kontrolünde bir gezegendir. Galakside kara borsanın kapitallerinden biri olduğu için Han Solo gibi kaçakçıların uğrak istasyonudur.

Ölüm Yıldızı (Death Star)

İmparatorluğun gezegen yok etme kapasitesine sahip, daha ziyade gövde gösterisi amacı taşıyan dev uzay istasyonu. Aslında yapımına Klon savaşları sırasında ayrılıkçılar tarafından başlanmıştır. Silahı ışın kılıçlarınınkine benzer bir sistem ile Kyber kristallerinin ışığı yoğunlaştırması ile çalışır. İlk ölüm yıldızı, isyancıların önemli gezegenlerinden Alderaan’ı yok ettikten sonra isyancı pilot Luke Skywalker’ın egzos borusuna isabet ettirdiği torpido ile patlatılmıştır. Bunun üzerine yapımına başlanan ikinci ölüm yıldızı, henüz tamamlanma fırsatı bulunamadan ve hiç ateş etmeden Lando Calrissian’ın merkez reaktörünü patlatması ile yok edilmiştir.

14

Sith

Star Wars evreninin kötü adamları olarak bildiğimiz Sith’lerin öyküsü oldukça karışık ve tartışmalı. Baştan başlamak gerekirse Sith kelimesi, ilk olarak orijinal üçlemenin yazılı senaryosunda Darth Vader ve Palpatine’in sıfatı olarak “Dark Lords of the Sith” (karanlık Sith lordları) tamlamasında kullanılmıştır, yani sonradan uydurma bir tanım değildir, ancak seyircinin kafasında karışıklık yaratmamak adına filmlerde geçmemektedir. İlk EU materyalinde de dikkate alınmayan bu kelime (Thrawn üçlemesinin orijinalinde Sith yerine Dark Jedi sıfatı kullanılmış, sonraki baskılarda Sith olarak değiştirilmiştir), keşfedildikten sonra kontrolsüz bir şekilde kullanıldı. Sith’lerin kaynağı hakkında yazılan ilk öyküler olan 1995 tarihli Tales of the Jedi çizgi roman serisine göre Sith aslında karanlık taraftaki güç kullanıcılarının değil, Korriban gezegeninde yaşayan kırmızı suratlı bir ırkın adıdır. 7000 BBY civarı karanlık taraftaki 12 Jedi buraya sürülmüş ve Sith ırkını kontrol ederken “Sith lordları” ünvanını almışlar ve “Sith imparatorluğu” adı altında yayılmışlardır.

Ancak 1999 tarihinde gösterime giren ön üçleme aslında bu kullanımı çaktırmadan yalanlamaktadır. Bu filmlerde Darth Maul, Darth Sidius, Darth Tyrannus ve Darth Plagueis gibi karakterler için “Sith” tanımı kullanılmaktadır (ki elbette bu karakterlerin hiç biri söz konusu Sith ırkından değildir). Genel kabule göre her halükarda Sith olgusu binlerce yıllık bir gelenektir ve çeşitli zamanlarda güçlü imparatorluklar kurmuş ve cumhuriyetle (ve dolayısıyla Jedilarla) çatışmışlardır. Ancak 1000 BBY civarı son imparatorluklarının yıkılıp, sayılarının yok edilmesinden sonra hayatta kalan tek Sith ustası Darth Bane, bundan böyle aynı anda yalnızca iki Sith olabilir diye bir kural getirmiştir. 1000 yıl boyunca Sith’ler gizli varlıklarını sürdürürler ama son iki Sith olan Darth Sidius (Palpatine) ve Darth Vader’ın aynı anda ölmesiyle bilinen Sith düzeni yok olmuştur. Küçük bir hatırlatma, tüm karanlık taraftaki güç kullanıcıları Sith olmamakla birlikte, her Sith kötüdür diye bir kaide de yoktur. Sith’ler gücün karanlık tarafını kullanırlar ve söz konusu düzen ya da bilgiye ulaşmak ise acımasızdırlar, ancak zevk için kötülük yapmak gibi huyları bulunmamaktadır.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar