Geek Terminoloji – Star Wars Jargonu

Thrawn Üçlemesi

Timoty Zahn tarafından 1991-1993 arası yazılan üç kitaptan oluşan seri. Genişletilmiş evren (EU) başlığı altında yazılmış ilk romanlardır ve üst düzey yazım kalitesiyle genişletilmiş evrenin bu derece popülerleşmesinin müsebbibi kabul edilir. İmparatorluğun kalıntılarını yeniden bir araya getirip, klon bir Jedi’ın da desteği ile imparatorluğu küllerinden doğurmaya çalışan Amiral Thrawn’ın öyküsünü ele alan seri, başta Mara Jade, Jaina ve Jacen Solo olmak üzere birçok ikonik karakteri de EU evrenine kazandırmıştır. Konusu ile Bölüm 7’nin ilham kaynağı olan başlıca iki seriden biridir. İki kitaptan oluşan Hand of Thrawn serisi ile devam eder.

15

TIE

İmparatorluk ve sonrasında First Order’ın kullandığı avcı gemilerine verilen ön ektir. Açılımı “Twin Ion Engine” yani çift iyon motorudur. Aslında büyük iki solar panel olan kanatları, atmosferde geminin dengesini de sağlamaktadır, ancak TIE tipi gemilerin atmosfer için çok uygun olmadıkları düşünülmektedir.. Hafif, çevik ve ucuz olan bu gemiler, genellikle tek kişiliktirler ve hyperdrive motorları bulunmamaktadır. İmparatorluğun ana gemi sağlayıcılarından Sienar Filo Sistemleri tarafından üretilen TIE modellerinin, filmlerde yalnızca dördünü görmekteyiz: fighter, advanced, bomber ve interceptor. Ancak zaman içinde oyun, roman ve romanlarda defender, phantom, clutch, scout gibTIE modelleri de karşımıza çıkmıştır. Bölüm 7’de ise First Order, temel TIE fighter modelinin iki kişilik versiyonunu kullanmaktadır.

Trooper

Clone Trooperlar (klon askerleri), kaminoda üretilmiş, önce cumhuriyete ve ilan edildikten sonra imparatorluğa hizmet etmiş askerlerdir. Kısa ömürlü ve pahalı olan klon askerleri tükendikten sonra yerini, normal insanlardan seçilmiş Stormtrooperlar almıştır. İmparatorluk yıkıldıktan sonra Stormtrooperlar First Order’a hizmet etmeye başlamıştır.

16

Üçleme (Trilogy)

Üç eserden oluşan serilere verilen genel isimdir. Star Wars filmlerinin ana serisi geleneksel olarak üçlemelere ayrılmakta ve her bir üçleme ayrı bir jenerasyon ve bir dizi karakterin etrafında şekillenmektedir. 1977, 1980 ve 1983 tarihli Bölüm 4, 5 ve 6, Orijinal Üçleme (Original Trilogy ya da OT); 1999, 2002 ve 2005 tarihli Bölüm 1, 2 ve 3, Ön Üçleme (Prequel Trilogy ya da PT); 2015, 2017 ve 2019 tarihli Bölüm 7, 8 ve 9 ise Art Üçleme (Sequel Trilogy) olarak anılmaktadır. Serinin haklarını elinde bulunduran Disney 4. bir üçlemenin olacağını da resmen duyurmuştur.

Yansıtıcı Kalkanlar (Deflector Shields)

Star Wars evreninde, tıpkı birçok bilimkurgu evreninde olduğu gibi, gemileri enerji kalkanları korumaktadır. Gemi savaşlarında, bu kalkanlar ard arda çok kere vurulduklarında düşebilir. Üç farklı tipte kalkandan bahsedilir. Işın kalkanları enerji silahlarına, parçacık kalkanları torpidolara, çarpışma kalkanları ise asteroid ve enkazlara karşı koruma sağlamaktadır. Küçük gemiler genellikle ilk iki tipte, büyük gemiler ise her üç tipte kalkana sahiptir.

18

Yeni Jedi Düzeni (New Jedi Order)

1999-2003 arası yazılan 19 kitap ve bir dizi kısa öyküden oluşan, EU’ün en uzun roman serisi. Yuuz’han Vong istilası ve onlara karşı savaşan yeni Jediların etrafında şekillenir. İlk kitabı R. A. Salvatore tarafından yazılan Vector Prime’dır. Kalitesinden ziyade Chewbacca’nın ölmesiyle ses getiren kitap ile başlayan seri, bir çok farklı yazar tarafından ele alınmıştır. Bol aksiyonlu seri, günümüzde tamamen efsaneler rafına kaldırılmıştır.

Yuuz’han Vong

EU’da kronolojik olarak Amiral Thrawn’dan sonra galaksinin başına gelen bela. 19 kitaplık Yeni Jedi Düzeni (New Jedi Order) serisinde bilinen galaksiyi neredeyse tamamen ele geçiren çirkin ırk. 5 yıl süren bir savaşta trilyonlarca canlıyı ve birçok ana karakteri öldürdükten sonra yenilerek çekilmek zorunda kalmışlardır.

17

Wing

İsyancıların kullandığı çok sayıda avcı ve bombardıman gemisinin ortak ekidir. Geminin şeklen benzediği harf ile birlikte kullanılır. Canonda yer alan A, V, X, Y’nin yanı sıra B, C, E, Z modelleri de bulunur.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar