Kitapları ve Filmleri ile Harry Potter Fenomeni: Azkaban Tutsağı

Filmin kurgusunu çokça övmüştüm. Bunu daha iyi anlatmanın bir yolu da filmin son otuz dakikasını dikkatli izlemek olacaktır. Zaman Döndürücü sayesinde aynı anı iki defa yaşayan karakterlerin dahil olduğu olaylar silsilesi gerek devamlılık gerekse akıcılık açısından hiçbir kusur taşımıyor. Bu açıdan bu sahnelerin, “Back to the Future,” tadı verdiğini de söyleyebiliriz.

Cuaron’un Ayrılışı

Elbette her güzel şeyin bir de sonu olmak zorundaydı. Alfonso Cuaron vizyonu güçlü ve etkili bir yönetmendi. Film üzerinde tam hakimiyet talep ediyordu. Heyman ve Rowling’in bu konu da itirazları olmasa da, Cuaron’un oğlu tarafından basına yansıtılmış set içi bir çekişme söz konusuydu. Önceki filmlerin de görsel tasarımcısı olan Stuart Pierce ile Alfonso Cuaron, fikir ayrılığına düşmüş ve gerginlik yaşamışlardı. Cuaron’un, Pierce’ın temel attığı görsel dokuyu radikal şekillerde değiştirmek istemesi, Pierce’ı bir anda etkisiz eleman konumuna sürüklemiş ve o da haklı olarak duruma itiraz etmişti.

Yaşanan bu gerginlik başlarda reddedilse de, daha sonra Cuaron’un seriden ayrılması, üstüne oğlunun bir röportaj sırasında bu olayı açık etmesi ile taşlar yerine oturuyordu. Bir evren yaratmaktan sorumlu bu iki isim bir arada ilerleyemiyordu ve bir taraf geri çekilmek zorundaydı. Bu zor kararı Cuaron vermişti ve bu mutlu birliktelik sona ermiş olacaktı. Bu andan itibaren ise verilen bu fire bir lanet gibi seriye çökecek, başka önemli ayrılıklara ve yanlış kararlara sebep olacaktı.

Kitap ve film dünyasında yaşanan bu gelişmeler ışığında Harry Potter ismi parlamaya devam edecekti. Orijinal materyalin edebiyata ait oluşu önemli bir sığınma noktasıydı. Filmlerin ne olacağı çokta önemli değildi, kitapların ritmini koruması, bu evreni genişletmesi çok daha önemliydi. Kraliçe Rowling’in hikayesine sıkı sıkı tutunması ile gururlu Potterhead’ler olarak yaşamaya devam ediyorduk. Sırada Ateş Kadehi vardı. Kitabıyla nutkumuzun tutulmasına sebep olan, filmiyle de bizi hüzünlere gark eden bu eserlerle bir sonraki yazıda sizlerle olacağım. Bu zamana kadar okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyor ve değerli yorumlarınızı bekliyorum, sihirle kalın.

Muziplik tamamlandı!

Bu yazı, "Kitapları ve Filmleri ile Harry Potter Fenomeni:" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar