Marvel: Phase 4 İçeriği Nihayet Açıklandı!

Ve uzun zamandır üzerinde durduğumuz Phase 4, Marvel tarafından SDCC 2019’da merakla bekleyen takipçileri ile buluşturuldu! Özellikle Avengers: Endgame bittikten sonra tüm seyircilerin ana odağı yeni projelerin nasıl olacağıydı. Gerek kadro olsun gerek de konusu olsun  bu yeni sezon yapımları bir hayli dilden dile dolaşıyordu. Haliyle gözler Russo’lara, Marvel’a ve katılacakları etkinliklere çevrildi. Peki ya neler oldu?

Ajan Romanoff, Bizi Özlediniz mi?

Black Widow

Elbette öncelikle Black Widow filmi ile başlıyoruz. Özel bir serum ile normal insan sınırlarını aşarak haddinden fazla güç kazanıp, kendini zafer için feda eden sevgili dostumuz Natasha. Ama zaten böyle bir film ile karşılaşacağımızı biliyorduk. Gelelim bilmediklerimize.

Film zaman olarak Captain America: Civil War filminden sonra yaşanan olaylar çevresinde dönecek. Ve karşılaşacağımız villain de Taskmaster olacak. Taskmaster genel olarak Spider-Man veya Punisher tarzı karakterleri rahatsız eden bir düşman. Lakin rakibinin yaptığı herhangi bir hareketi ustaca aynen taklit edebilme yeteneğinden ötürü Natasha için de gayet eğlenceli bir kötü olacağı bariz.

Kadrosunda ise bizi sürprize düşüren bir isim var. Scarlett Johansson’a Rachel Weisz, Florance Pugh ve son dönemler ismini daha çok Stranger Things ile duyuran David Harbour eşlik edecek.

Yeni Kaptan Amerika mı?

The Falcon Winter Soldier

Disney Plus’ta dizi olarak yayınlanacak ilk yapım işte bu iki dostumuzu anlatacak. Falcon’un kalkanı aldıktan sonra Winter Soldier ile uğraşacağı belalar konu olacaktır şeklinde bir tahminim var. Kötücül karakterimiz de Baron Zemo olacak.

Elbette oyuncu kadrosunda da Anthony Mackie ve Sebastian Stan var. Bu ikiliye eşlik edecek karakterler de Daniel Brühl ve Emily VanCamp olacak.

Eternals Bomba Gibi Geliyor!

Eternals

En çok da oyuncu kadrosu ile Marvel severlerin ilgi odağına yerleşen yapımlardan olan Eternals en çok beklenen filmler arasında yerini aldı.

Yönetmen koltuğunda, The Rider ve Songs My Brother Taught Me filmlerinin de kamera arkası kadrosunda yerini almış Chloe Zhao görülüyor. Marvel için yeni bir isim olan bu yönetmenimizden beklenti oldukça yüksek. Marvel seçimi bizi hayal kırıklığına uğratmaz diye umarak asıl konuya geçelim.

Eternals, Marvel tarafından ilk duyurulduğundan beri dillerden düşmedi. Özellikle filme katılan oyuncular yayıldıkça haber sitelerinde daha bir yer eder oldu. Ancak bu kadro göz ardı edilebilecek gibi değil efenim!

Angelina Jolie, Kumail Nanjani, Richard Madden ve Salma Hayek filmde kendini gösteren isimler olacak. Bu kişiler içinde katılımı en çok olay olan isimler de elbette Jolie ve Madden idi. Oyunculuklara güvenebileceğimiz kesin en azından yani.

Taze Bir Ana Karakter mi O?

Shang-Chi

Bizi bir diğer heyecanlandıran yapım da Shang-Chi and the Legend of  the Ten Rings oldu. Bir diğer ilkimiz de Marvel Stüdyolarının Asyalı süper kahraman filmini ilk kez yapıyor olması.

Yönetmen koltuğunda bizi Oscar ödüllü Glass Castle kadrosundaki yeri ile Destin Cretton karşılıyor. Başrollerde ise Simu Liu ve Tony Leung yer alıyor. Villain olarak da Gerçek Mandarin ile karşı karşıyayız.

Bu filmin önemli kısmı da böyle başlıyor. Iron Man filmlerinden hafızalarımıza yer eden terörist grup Ten Rings ve Mandarin, Kevin Fiege tarafından bir soru cevap esnasında Marvel’ın yeni villain’ı olarak karşımıza çıkabilir denmişti. Yani Shang-Chi bizler adına yeni büyük bir maceranın ilk adımı gibi bir anlam ifade etmeye müsait. O yüzden heyecanımız yüksek!

Vision Olmadan Wanda Delirmenin Eşiğinde?

Wanda Vision

Biliyorsunuz ki Wanda karakterinin orantısız kuvvette bir gücü var, asıl tehlikeli olansa buna tamamen kendi aklı ile şekil veriyor olması.

Ancak elbette bunları söylerken Wanda’nın kötücül bir yolun eteklerine düşeceğini kast etmiyorum. Wanda son olayları atlatmasından ve gücünün onda yarattığı baskıdan ötürü zihinsel doğruluğunu belli bir çizgide tutmakta zorlanıyordu. Vision da bu eksikliği sevgilisi için gidererek karakterin akıl sağlığını korumasında önemli bir bariyer görevi görüyordu. Fakat Vision’a Infinity War’da veda ettiğimizden beri Wanda bu akli dengesini korumakta bir hayli zorlandı.

Zaten Endgame’deki o halini hatırlarsınız, evet çok güçlüydü ama bu gücün kaynağı aslında kontrolsüzlüğüydü. Ve bu yönetim kaybı gittikçe daha da büyüyüp zorlaşarak bu dizide karşımıza çıkacaktır.

Bittabi başrol Elisabeth Olsen, Disney Plus’ta yayınlanacak dizi Endgame sonrasında Wanda’nın yaşadığı olayları izleyenlerin beğenisine sunacak.

Marvel Sinematik Villain Evrenine Hoşgeldin Nightmare!

Doctor Strange

Doctor Strange: Multiverse of Madness filmi ile Marvel güzel bir ilke adım atıyor. Yapım, MCU’nun ilk korku filmi olarak takipçilerin önüne koyuldu, olumlu bir tepki de almadı dersek büyük yalan olur!

Yönetmen ise gözümüz kapalı güvenebileceğimiz bir kişi, ilk filmin de yönetmenliğini üstlenmiş isim; Scott Derrickson. Başrol koltuğunda Benedict Cumberbatch’e Elisabeth Olsen eşlik ediyor! Bu iki karakterin nasıl bir uyumda savaşabileceğini düşündükçe heyecanımız gittikçe artmıyor değil.

Ve villain olarak da tam bu iki karaktere yakışır bir isim karşımızda; Nightmare! Nightmare çizgi romanlarda da Doctor Strange’in ana düşmanlarından birisi. Özellikle filmin Wanda Vision’dan sonra çıkan ilk yapım olması da, dizide bizlerin filme dair birkaç gönderme ile ödüllendirebileceğini düşünmek pek de yanlış olmaz. Nightmare ise kısaca bir rüya boyutunun hükümdarıdır. Bizimkileri zorlayacak gibi duruyor!

Gönlümüz Hep Seni Arıyor, Hangi Evrendesin Sen?

Loki

Ve Loki, Disney Plus dizileri içinde büyük bir şüphe ve merak konusu olmuş durumda. Çok üzülerek belirtmek durumunda hissediyorum ki, bu Loki o Loki değil…

Yani Thanos’a kurban gitmiş Loki’mizin aslında nasıl ölmemiş olduğu gibi artık klişeleşmiş bir dizi olmayacak. Burada aslına bakarsanız, Endgame’de yapılan zaman yolculuklarından birinde Tesseract’ı çalarak anında tüy olan diğer Loki’ciği izleyeceğiz. Haa, Loki Loki’dir, gerisini karıştırmamak da fayda var. Fakat bu Loki arkadaşımızın da hala üst düzey bir suçlu seviyesinden ileriye gitmediğini düşünmek de yararlı olur.

Ve evet! Oyuncumuz elbette Tom Hiddleston! Dizi de genel hatları ile çaldığı Tesseract ile farklı bir evren yaratan haylaz Loki’nin maceralarını anlatacak.

Ya?

What If?

Bu da Disney Plus’ın altında yayımlanacak olan bir animasyon dizi. Daha çok eğlenceli alternatifler ile karşımıza çıkarak güldürü ögesi olarak kullanılacağı bariz olan bir yapım.

Genel olarak dizinin temeli “Ya Thor kafasını hedef alsaydı?”, “Ya Captain Marvel Endgame savaşına 5 dakika önce gelseydi?” tarzı gösterilmemiş ihtimaller dahilinde olayların nasıl gelişebileceğini anlatacak.

Emekli Okçumuz Ekranları Terk Etmiyor

hawkeye

Orijinal altının hepsinin kendisine özel bir yapımı olması gerekiyordu zaten düşüncesi ile oluşturulmuş bir dizi olduğundan kimsenin şüphesi yoktur diye umut ediyorum? Keşke biraz da erken davranılsaydı.

Başrollerinde Jeremy Renner’ın olduğu dizi aslında çok da Hawkeye’a odaklanmıyor. Ana güdü, Genç Avengers için bir adım atılması zira Disney Plus’ta yayımlanacak dizide Kate Bishop tanıtılacak. Ki kendileri bir Genç Avengers üyesi olarak biliniyor. O yüzden yeni bir ekip için nefesleri tutup eskisi kadar iyi olmasını ümit etsek yeter!

Selamlar Yeni Thor!

Thor

Herkes yeni bir Thor olması, özellikle kadın olması açısından zorlama bulmuş bu filmi yahu. Aslında çizgi romanlara bakıldığı zaman kadın Thor görmek mümkün. Çünkü herhangi bir kişi layıksa, Thor’un güçlerini kullanır. Yani Thor olabilir.

Burada da kadın Thor’umuz Jane Foster rolü ile Natalie Portman tarafından canlandırılacak. Oyunculuktan yana tereddütlere gerek yok yani aslında. Yönetmenimiz ise gönülden güvendiğimiz Taika Waititi.

Filmde söz konusu olacak bir diğer unsur da LGBTQ süperkahramanı, yani Valkyrie. Love and Thunder isminden de görebileceğimiz üzere pek de eski Thor filmlerine benzemeyecek. Yani bu dünyada yeni bir soluk uyandıracak nefeslerle karşı karşıyayız. Umarız senaryo olarak zorlama hamleler ile sınanmayız.

Bu Kadarcık mıydı?

Tabii bu kadarla bitmiyor. Şimdiye değin sadece 2021 yılına kadar sinemada ve Disney Plus’ta göreceğimiz yapımlar tanıtıldı. Yani gözleriniz Spider-Man’in, Captain Marvel’ın veya Black Panther’in yokluğunu çekmesin. Elbette bu karakterlerin de devam filmlerini izleyeceğiz, sadece 2021 veya öncesinde değil. Ee biraz özlemek iyidir…

Blade

Yine bitmedi! Marvel tarih ve sıralama olarak belirttiği yapımlarının haricinde 2 filme onay verdiğini açıkladı; Blade ve Fantastic Four.  Tarihi belirsiz olan Blade filmine dair tek detay ise oyuncusu oldu. Başrole, Oscar ödüllü başarılı oyuncu Mahershala Ali hayat verecek. Logosu da hazırlanan film takipçilerin ilgi odağındaki yerini sağlama almış vaziyette.

Ve Marvel, sinematik evreninin gelecek durumunu kabaca bu şekilde bizlere aktardı. Heyecanlandığımız ve sabırsızlıkla beklediğimiz birçok yapım da içlerinde. Gelecek etkinliklerde Marvel’ın ana kötüyü ve diğer tarihi belirsiz yapımlarını tanıtması bekleniyor.

Yorumlar